četrtek, 9. 5. 2024

9. maja Ljubljana praznuje

9. maj, praznik Ljubljane smo tudi letos obeležili s slavnostno sejo Mestnega sveta MOL, na kateri smo podelili najvišja priznanja mesta z nazivoma častna meščanka in častni meščan Ljubljane na čelu. Prejela sta ju Julijana Žibert in prof. Janez Koželj.

Naziv častna meščanka je prejela Julijana Žibert

julijana žibert

Julijana Žibert je univerzitetna diplomirana sociologinja, ki v Ljubljani živi od leta 1954. Med drugim je bila direktorica PTT podjetja Ljubljana in generalna direktorica PTT Slovenije. V vodstvu pošte je bila tudi v času osamosvojitve, kjer  je veliko prispevala k izgradnji samostojne Slovenije, zato ima tudi status veteranke za Slovenijo 1991. V času svojega službovanja se je tudi politično udejstvovala, bila je nepoklicna podpredsednica občinske skupščine (1974-78), kjer se je srečevala s številnimi nalogami in problemi v razvoju Ljubljane. Še posebej zavzeto je delovala pri izgradnji Poti spominov in tovarištva kot trajnega spomenika na z bodečo žico obdano Ljubljano.
Julijana Žibert si je ves čas sovjega službovanja v Ljubljani prizadevala za izboljšanje življenja v Ljubljani na vseh področjih, ne samo pri izgradnji mesta temveč tudi pri izgradnji odnosov med ljudmi, temelječih na strpnosti, razumevanju in sožitju.

Naziv častni meščan je prejel prof. Janez Koželj

janez koželj

Prof. Janez Koželj sodi med najpomembnejše slovenske arhitekte zadnjih dveh desetletij 20. in prvih dveh 21. stoletja. Njegov ustvarjalni opus sega od grafičnega oblikovanja, arhitekture, urbanizma, pa vse do načrtovanja prostora velikih meril, vselej odgovorno in v korist ljudi. Je dolgoletni glavni mestni urbanist, leta 2006 je bil na Listi Zorana Jankovića izvoljen v mestni svet in bil nato imenovan za podžupana. Z ekipo sodelavcev je leta 2007 začrtal vizijo dolgoročnega razvoja Ljubljane do leta 2025 in skoraj dve desetletji vodil njeno uresničevanje. Skozi njegovo prostorsko vizijo se je Ljubljana v treh mandatih prerodila v živahno in lepo urejeno glavno mesto s preoblikovanjem javnih prostorov po načelih in metodah sodobnega in trajnostnega urbanističnega ter arhitekturnega načrtovanja.
Ljubljana je v času njegove funkcije mestnega arhitekta prejela evropsko nagrado za javni prostor (2011), postala zelena prestolnica Evrope (2016) in osvojila več deset mednarodnih nagrad na področjih urbanizma, kakovosti življenja, trajnostnih vsebin in podobno. Ljubljana bi brez njegovega nesebičnega razdajanja nikoli ne postala to, kar je danes.

Pogovor s častnima meščanoma si lahko preberete v novi številki glasila Ljubljana

Nagrade mesta Ljubljana so prejeli 

nagrajenci

  • Zavod Katoliška mladina
  • Robert Pešut – Magnifico
  • mag. Robert Martinčič
  • Anton Podobnik
  • Waldorfska šola Ljubljana 

Plakete mesta Ljubljana so prejeli 

nagrajenci

  • Društvo Delavska svetovalnica
  • Rafko Irgolič
  • Andrej Razdrih
  • Skupina inštruktoric in inštruktorjev Simulacijskega centra Zdravstvenega doma Ljubljana
  • Spominčica – Alzheimer Slovenija – Slovenskemu združenju za pomoč pri demenci
  • Umetnostnozgodovinski študijski krožek Spoznajmo svoje mesto in domovino
  • Igor Vidmar

Vsem nagrajenkam in nagrajencem iskreno čestitamo!

Preberite tudi: