ponedeljek, 14. 10. 2024

Festival znanosti in umetnosti Hokus Pokus

V četrtek in petek, 17. in 18. oktobra 2024, mlade raziskovalce vabimo na že 17. Festival znanosti in umetnosti Hokus Pokus, ki ga vsako leto organizira Pionirski dom. Otroci bodo lahko raziskovali znanost na 10 brezplačnih delavnicah v Festivalni dvorani in v otroškem laboratoriju Pionirskega doma. Del festival je namenjen tudi širši javnosti.

Letos festival z interaktivnimi delavnicami, izobraževalnimi vsebinami in spremljevalnim programom v ospredje postavlja temo lastnosti snovi. Dogajanje bo popestrila razstava Nadine in Garsie Kosinca Pamet je boljša kot žamet.

Za mlade bo na voljo kar 10 raziskovalnih delavnic. Foto: Pionirski dom
Za mlade raziskovalce bo na voljo kar 10 raziskovalnih delavnic. Foto: Pionirski dom

   

Značilnost festivala je interdisciplinarnost, saj otroci z umetniškim izražanjem raziskujejo osnovne znanstvene pojme in principe. Za mlade raziskovalce bo na voljo kar 10 raziskovalnih delavnic, ki bodo potekale v Festivalni dvorani in otroškem laboratoriju. Del festivalskega programa bo namenjen tudi širši javnosti; v petek, 18. oktobra, bodo od 17. do 19.30 na voljo različne raziskovalne delavnice, ki jih bodo vodili mentorji znanstvenih ustanov, društev in zavodov. Potekale bodo v pravem otroškem laboratoriju in Festivalni dvorani. Vstop bo prost.

Otroški laboratorij Pionirskega doma

Otroški laboratorij v Pionirskem domu. Foto: N. Rovan
Foto: N. Rovan 
   

Pionirski dom je letos bogatejši za pravi otroški laboratorij, ki ga je posebej za Center za kulturo mladih zasnovalo podjetje Lek. Otroci bodo deležni izkušnje, ki je bila doslej dostopna le odraslim, in kot mali znanstveniki preučevali zgradbo snovi in njihove lastnosti v laboratoriju. V veliko pomoč jim bo tudi interaktivni 3D-periodni sistem, v katerem prozorne pleksi kocke vsebujejo elemente periodnega sistema. Model elementa bodo lahko držali v rokah in si snov tako lažje predstavljali.

Dvojna vijačnica, robotika, gozdni prebivalci in ostale zanimive reči 

Delavnica festivala. Foto: Pionirski dom
Foto: Pionirski dom 

   

S Pionirskim domom bo na delavnici Kaj je genski zapis mogoče spoznati dvojno vijačnico in lastnosti DNK-zapisa, ki ga ima vsako živo bitje. Na delavnici Barvila v zelenih rastlinah bomo podrobno preučili, kaj je klorofil, kaj obarva rastlino in vse o fotosintezi. Prirodoslovni muzej bo predstavil Gozdne prebivalce, ki jih v naravi redko srečamo. Opazovali bomo zgradbo živali in potipali perje, krzno, rogove in roglje. S Tehniškim muzejem Slovenije bomo spoznali Vrteči se obroč. Na delavnici ga bomo z natančnim prepogibanjem sestavili iz enega kosa papirja. Mali TehnoVed bo na Velikih ustvarjalcih z mladimi obiskovalci preučeval prevodnost in robotiko. Z Rampa Labom bomo na delavnici Sferifikacije raziskali tehniko molekularne gastronomije, pri kateri se tekočina spremeni v trdne kroglice, ki jih lahko zaužijemo. Likovno bomo ustvarjali z naravnimi barvili, ki jih dobimo iz živil, in pod vodstvom društva Smetumet naredili prave umetnine. Skupaj z Oddelkom za geologijo Naravoslovnotehniške fakultete bomo preučili minerale in kamnine ter njihovo uporabnost.

Razstava Pamet je boljša kot žamet

V okviru razstave Pamet je boljša kot žamet, ki spremlja festivalsko dogajanje, bosta Nadina in Garsia Kosinac s fotografijo in interaktivnimi eksponati oživila slovenske pregovore. Obiskovalci boste lahko preizkusili eksponate in se na svež, izviren način podali v raziskovanje naših pregovorov.

O festivalu 

Na festivalu Hokus Pokus redno sodelujejo različne ustanove, zavodi, društva in posamezniki s področja znanosti in naravoslovja ter različni interdisciplinarni umetniki. Pionirski dom se je letos povezal s Prirodoslovnim muzejem, Tehniškim muzejem Slovenije, malim TehnoVedom, Rampa Labom, kulturnim ekološkim društvom Smetumet, Oddelkom za geologijo Naravoslovnotehniške fakultete, Nadino in Garsio Kosinac ter številnimi drugimi. 

Festival Hokus Pokus, ki ima dolgo in bogato zgodovino, vsako leto združuje znanost z umetnostjo in prinaša svež in inovativen pristop pri izobraževanju mladih. Tako umetnost kot znanost iščeta vsebino v naravi, zato sta neločljivo povezani. Otroci so po naravi radovedni in z opazovanjem ter raziskovanjem dobijo odgovore na številna vprašanja. Na ustvarjalen način spoznavajo svet, ki jih obdaja. Festival Hokus Pokus se vsako leto ukvarja z aktualnimi vprašanji; pretekle teme so vključevale naravo, tehnologijo, človeško telo, evolucijo, prostor in ravnotežje. Letošnja izvedba obravnava lastnosti snovi.

Svet okoli nas, skupaj z vsemi živimi bitji, je sestavljen iz snovi. Snov prepleta galaksije, planete, oceane, puščave, gozdove, rastline, živali, ljudi in njihova mesta, pa tudi celice našega telesa in naše gene. Kdaj postane snov prožna, gnetljiva ali prepustna? Zakaj nekatere snovi gorijo, druge se le talijo, tretje pa preidejo v plinasto stanje? Ali so topne v vodi, ali morda posedujejo magnetne lastnosti?

 

Preberite tudi: