sobota, 1. 3. 2014

2. konferenca EU TRACE NET

Od 26. februarja do 1. marca 2014 je v Montelupo Fiorentino pri Firencah potekala 2. konferenca evropskega projekta EU TRACE NET za povezovanje evropskih mest, ki imajo tradicijo v keramiki in lončarstvu, na kateri je Ljubljano zastopalo Društvo keramikov in lončarjev Slovenije.

Tema delavnice je bila "izdelava keramike, možnost za ekonomsko rast: zaposlitev in kvalifikacije”.

Slovenski partner projekta EU TRACE NET– Evropska mreža tradicionalne keramike za trajnostno in vključujočo rast (European Traditional Ceramics Network for Sustainable and Inclusive Growth) je Mestna občina Ljubljana, ki jo zastopa Društvo keramikov in lončarjev Slovenije.
Omenjeno društvo v atriju Mestne hiše že deset let pripravlja pregledne razstave »Keramika v Magistratu« in delavnice za obiskovalce ter se od svoje ustanovitve sredi devetdesetih let prejšnjega stoletja prizadeva za vrednotenje in razvoj področja keramike in lončarstva.

Montelupo Fiorentino je že od srednjega veka najpomembnejši center za izdelovanje keramike v Toskani. V mestu je muzej za keramiko, ki prikazuje zgodovino lokalne keramike, več delavnic in tovarn, ki izdelujejo keramiko. Tam je tudi pomembna šola za keramiko, ki je bila ustanovljena pred tridesetimi leti in igra pomembno vlogo pri ohranjanu keramike in njenih načinov izdelave.

Na 2. konferenci so se predstavili partnerji projekta s poudarkom na tržnih vrednotah keramike za lokalni razvoj in profesionalni kvalifikaciji na področju keramike ter primerih dobre prakse. Govorili so tudi o možnostih črpanja evropskih sredstev in o evropskih strategijah za sektor kulture ter o možnostih povezovanj znotraj posameznih držav in širše v evropskem prostoru za izboljšanje zaposlovanja in trženja v tem sektorju.

Zaradi različnih kulturnih vplivov najdemo v Sloveniji zelo raznoliko tako tradicionalno kot sodobno keramiko. V osemdesetih in devetdesetih letih prejšnjega stoletja se je počasi spet začelo več dogajanja na področju keramike. Vzbudila se je potreba po vrednotenju področja lončarstva in keramike in prišle so tudi nekatere spodbude iz obrtne zbornice. Vendar pri nas keramiki in lončarstvu na akademskem in strokovnem nivoju še vedno manjka primerna šola in pozicija v družbeni zavesti.

V Sloveniji deluje kar nekaj društev in inštitucij na področju keramike, ki vsako leto organizirajo dogodke, povezane s keramiko, kot so na primer razstave, sejmi, delavnice in izobraževanja, vendar je celotno delovanje na tem področju na zelo entuziastični ravni. To se kaže tudi pri razpršenosti in nestalnosti dogodkov.

Čuti se potreba za povezovenje še na drugih ravneh, kot na primer na ravni mest oz. občin. Italijani so leta 1999 prvi ustanovili zvezo mest, ki imajo tradicijo v keramiki, sledili so jim Francozi, Španci, Romuni, sedaj še Madžari. Čas je, da se tudi mi povežemo na tej ravni, da lahko sodelujemo v evropski zvezi mest keramike, kjer se združujejo posamezne nacionalne zveze in plemenitijo področje keramike.

Projekt vključuje tudi vzpostavitev skupne spletne strani, kjer bo na vpogled ves material, predstavljen na konferencah.