20. let Amnesty International v Sloveniji in 1000 svečk na Prešernovem trgu
Župan Zoran Janković je včeraj, ob 18.30 uri, v Steklenem atriju Mestne hiše odprl razstavo 20 let Amnesty International Slovenije.
Amnesty International Slovenije praznuje letos 20. obletnico svojega delovanja. Ob tej priložnosti so pripravili razstavo »Od srednješolke do gibanja 8500 ljudi«, ki v sliki in besedi predstavlja vpogled v skrbi, prizadevanja in uspehe organizacije v preteklih dveh desetletijh.
Prvo skupino Amnesty International v slovenskem prostoru in v Vzhodni Evropi je 10. decembra 1988 ustanovila takrat 16-letna Suzana Dewa s somišljeniki. Konec leta 1992 je delovalo že 5 lokalnih skupin (Kranj, Ljubljana, Medvode, Tolmin in Maribor). Decembra 1994 je Amnesty International Slovenije znotraj globalne organizacije Amnesty International pridobila status sekcije. Ta status ima okoli 50 struktur AI po svetu, sicer pa obstaja gibanje v več kot 150 državah.
V 20. letu delovanja ima Amnesty International Slovenije 8500 članov in podpornikov, okoli 100 aktivnih prostovoljk in prostovoljcev (aktivisti, lobisti, izvajalci delavnic, prevajalci, oblikovalci…), 575 članov mrež za pisanje apelov, 16 šolskih skupin in 8 zaposlenih v glavni pisarni v Ljubljani.
10. decembra 1948 je bila v Generalni skupščini Združenih narodov sprejeta Splošna deklaracija človekovih pravic. Letos torej praznujemo že 60. obletnico tega pomembnega dokumenta, ki predstavlja temeljni kamen sistema mednarodnega varstva človekovih pravic .
Vrhunec včerajšnjega praznovanja v Ljubljani pa je predstavljalo 1000 svečk za človekove pravice, ki so zagorele na Prešernovem trgu ob 19.uri. Svečke so tvorile obris velikanske svečke, ki je znak Amnesty International. Eno od njih je prižgal tudi župan Zoran Janković.