75 let Splošne deklaracije človekovih pravic
10. decembra obeležujemo svetovni dan človekovih pravic. Na ta dan pred 75 leti je bila namreč v Parizu sprejeta Splošna deklaracija človekovih pravic, ki priznava vsakemu človeku enake in neodtujljive pravice ne glede na raso, spol, nacionalno ali etnično pripadnost, jezik, vero ali katero koli drugo osebno okoliščino.
Človekove pravice vključujejo pravico do življenja, svobode, življenja v miru, svobodo mišljenja in izražanja, pravico do dela in izobraževanja…
Vsakega izmed nas oblikujejo različne osebne okoliščine. Vsak posameznik, posameznica tako sestavlja raznoliko družbo. In ta raznolikost je tista, ki družbo bogati, zato jo je treba negovati in spoštovati.
Listina raznolikosti
Spodbujanje raznolikosti, vključenosti in nediskriminacije na delovnem mestu ter poudarjanje pomena spoštovanja in vrednotenja razlik v spolu, starosti, etnični pripadnosti, veri, invalidnosti, spolni usmerjenosti oziroma drugi osebni okoliščini, je tudi vrednota, zapisana v Listini raznolikosti. Gre za evropsko iniciativo, ki jo koordinira Listina raznolikosti Slovenije ter spodbuja različne organizacije, da pristopijo k podpisu. Mestna občina Ljubljana se pomena raznolikosti, spoštovanja človekovih pravic zaveda in hkrati tudi aktivno deluje v tej smeri, zato je listino podpisala leta 2018.
Ob obeležitvi svetovnega dneva človekov pravic je tako v Mestni hiši potekal tradicionalni dogodek Listine raznolikosti Slovenije s slavnostnim podpisovanjem Listine raznolikosti novih podpisnic in podpisnikov ter z okroglo mizo »Raznolikost in pravičnost sta ženskega spola – intersekcijski pogled«. Na okrogli mizi so sodelovale ustavna sodnica doc. dr. Neža Kogovšek Šalamon, slovenska političarka in podjetnica Violeta Bulc, predsednica Društva gluhih
mag. Petra Rezar, direktorica Radisson in Plaza Hotel, Marina Nagy in predsednica Kluba črnogorskih študentov Ilda Huremović.