9. maj, praznik Ljubljane
9. maja 2017 je ob mestnem prazniku na Ljubljanskem gradu potekala slavnostna seja Mestnega sveta MOL, na kateri je župan Zoran Janković podelil najvišja priznanja mesta – nagrade in plakete Ljubljane ter naziva častna meščanka in častni meščan.
Naziv častni meščan glavnega mesta Ljubljane je prejel poslovnež in gospodarski vizionar Jože Mermal
Z občudovanjem njegovih poslovnih presoj, strateških potez in uspešnega vodenja gospodarske družbe BTC ter uresničitve projekta BTC City Ljubljana, ki je poslovni unikat v svetovnem merilu. S svojim delovanjem, ki ga spremljajo jasna vizija, inovativnost in pogum, predano dokazuje družbeno odgovornost na različnih, za prestolnico vitalnih področjih, še zlasti z zavezanostjo trajnostnemu razvoju, s promocijo in podporo športnikov ter z ustvarjanjem novih delovnih mest. Aktivno se odziva na spremembe, ima posluh za dobre ideje in iskreno verjame v mlade – s soustanoviteljstvom ABC Pospeševalnika spodbuja transformacijo idej v poslovne modele. Ljubljana odlikuje vrhunskega menedžerja, ki spoštuje vse svoje sodelavce in je upravičeno ponosen na mnoge izjemne uspehe svoje ekipe.
Naziv častna meščanka glavnega mesta Ljubljane je prejela pediatrinja in psihiatrinja ter strokovnjakinja za duševno zdravje otrok in mladostnikov prim. Anica Mikuš Kos, dr. med.
V zahvalo za njeno dolgoletno predano delo z otroki, mladostniki in starši, za izjemen raziskovalni opus, zlasti za pionirsko delo na področju motenj pomanjkanja pozornosti in hiperaktivnosti, v hvaležnost za njeno publicistično delo in promoviranje duševnega zdravja otrok in mladostnikov ter razvijanje posebnih psihosocialnih programov za zaščito duševnega zdravja otrok na območjih, prizadetih zaradi vojn in oboroženih konfliktov. Ljubljana se klanja zdravnici, ki je bila za svoje delo nagrajena z visokimi javnimi priznanji, ter modrosti cenjene in široko priljubljene osebnosti.
Nagrado glavnega mesta Ljubljane za leto 2017 je prejela Ivana Šebenik
Nagrajenki ni bil nikoli pomemben naziv humanitarne organizacije, ampak klic, še pogosteje molk človeka v stiski, ki mu je treba pomagati. Obdobje njenega dela v odboru Rdečega križa Kozarje in v Karitasu se bliža trem desetletjem, če jim »dvojnih let«, ko je vodila obe, niti ne prištejemo … Gospa Ivana Šebenik se zaveda, da je pomemben vsak zavoj živil, plačana položnica ali ura inštrukcij, pa vendar: spomnimo na izjemno delo odbora RK Kozarje v času razpadanja Jugoslavije, ko je bilo treba poskrbeti za begunce, ki so našli varno zatočišče pri nas, in dodajmo, da je prva prostovoljka Viča še vedno dejavna in vzor svojim sodelavkam ter sodelavcem.
Nagrado glavnega mesta Ljubljane za leto 2017 je prejela Ivica Žnidaršič, prof.
Za človekoljubno delo, ki ga je opravila nagrajenka, se zdi eno življenje premalo. Pedagoginja po izobrazbi se je pri 25 letih scela posvetila delu v Rdečem križu Slovenije – ta je pod njenim vodstvom napredoval na vseh področjih –, v samostojni Sloveniji pa prizadevanjem za popravo krivic žrtvam 2. svetovne vojne. Spodbujena z lastnimi bridkimi izkušnjami iz nacističnih taborišč, je s svojim širokim znanjem ter vztrajnim ter dosledno argumentiranim delovanjem v imenu Društva izgnancev Slovenije in v pristojni državni komisiji poglavitno prispevala k zakonski ureditvi statusa žrtev vojnega nasilja in poravnavi odškodnin.
Plaketo glavnega mesta Ljubljane za leto 2017 je prejelo Društvo Blaž Potočnikova čitalnica, poživljevalec kulturne dejavnosti v Četrtni skupnosti Šentvid
Društvo je ime dobilo po Šentviškem župniku, ki je sredi 19. stoletja ustanovil narodno čitalnico, saj je spoznal, da lahko preživi le narod, ki neguje svoje korenine, spoštuje svoj jezik in bogati svojo kulturo. Člani društva sledijo njegovemu izročilu: raziskujejo preteklost domačega kraja z okolico ter jo s pomočjo gledaliških iger, akademij, razstav in člankov v medijih predstavljajo prebivalcem Četrtne skupnosti Šentvid in širši javnosti. Društvo je razdeljeno na pet sekcij: gledališko, narodopisno, literarno, športno in sekcijo za narodne noše. Njihova najpomembnejša prireditev so Šentviški dnevi, ki jih bodo letos organizirali že štiriindvajsetič.
Plaketo glavnega mesta Ljubljane za leto 2017 je prejela Tanja Cerkvenik, državna prvakinja v metanju krogle in kopja
Vrhunska športnica je Slovenijo zastopala na paraolimpijskih igrah v Pekingu in v Londonu ter na številnih drugih tekmovanjih. Atletiko je trenirala že v otroštvu in mladosti – in tako kot takrat je tudi po padcu, ki ji je spremenil vsakdan, tekmovala pod okriljem trenerke Romane Kuhar. Po umiku iz profesionalnega športa, k ugledu in prepoznavnosti mesta Ljubljane prispeva kot ambasadorka globalnega teka Wings for life in kot redna udeleženka Ljubljanskega maratona. Diplomirana ekonomistka, mama živahne najstnice in neutrudna humanitarka se ravna po principu, da je »življenje dar in ne z rojstvom dodeljena pravica«.
Plaketo glavnega mesta Ljubljane za leto 2017 je prejela Stanka Golob, dolgoletna vodja Trubarjevega antikvariata in vrhunska poznavalka slovenske pisane besede
Pod njenim okriljem je Trubarjev antikvariat v stari Ljubljani postal eden izmed naših kultnih kulturnih biserov, sinonim za knjigarno z dušo ter stičišče umetniške, založniške, zbirateljske in bibliofilske srenje. Po njeni zaslugi v njem redno potekajo prireditve in razstave, avkcije, tiskovne konference, literarni večeri in predavanja. Gospa Stanka Golob je izjemna poznavalka slovenske pisne kulturne dediščine, ki je znala »domov pripeljati« redke, skoraj neznane knjižne zaklade. Številne dragocenosti, ki jih je odkrila, sedaj hranijo v NUK, v Narodnem muzeju Slovenije, na gradu Bogenšperk in še kje.
Plaketo glavnega mesta Ljubljane za leto 2017 je prejela legendarna slovenska punk rock skupina Pankrti
Kultno skupino, ki je pomembno vplivala na razvoj slovenske glasbene kulture, sta leta 1977 ustanovila Gregor Tomc in Peter Lovšin. S svojimi provokativnimi besedili in nezgrešljivo energijo so postali gonilna sila punkerske subkulture in novega glasbenega vala po celotni nekdanji skupni državi. Imenovali so jih tudi »prva punk skupina za železno zaveso«. Bili so navdih za fotografsko razstavo v Muzeju moderne zgodovine, za knjige in raziskovalna dela, o njih so posneli tudi dokumentarec. Posneli so 6 albumov in s svojo karizmo popestrili kar nekaj domačih in tujih festivalov, prav v letošnjem letu pa praznujejo 40 let obstoja.