torek, 4. 12. 2012

Adam Michnik v Mestni hiši

Župan Zoran Janković je v Mestni hiši sprejel Adama Michnika, glavnega urednika poljskega časopisa Gazeta Wyborcza.

Adam Michnik je v Ljubljano pripotoval na povabilo Univerze v Ljubljani, saj je na slavnostni seji Univerzitetnega senata, ki je bila 4. decembra 2012, prejel naziv častni doktor Univerze v Ljubljani. Ob tej priložnosti je imel tudi predavanje na Filozofski fakulteti z naslovom: Kaj je narobe z našo demokracijo.

Adam Michnik, glavni urednik časopisa Gazeta Wyborcza, je legenda iz burnih časov poljske poti v demokracijo in rušenja komunističnega režima v Vzhodni Evropi, nekdanji disident, ki ostaja zvest demokratičnim načelom tudi pri obračunavanju s preteklostjo.

Kot politični esejist, novinar in zgodovinar se Adam Michnik še vedno kritično odziva na aktualna vprašanja družbenega življenja in dosledno vztraja v brezkompromisni drži svobodnega intelektualca. Londonski Financial Times ga je uvrstil na listo 20 najbolj vplivnih novinarjev na svetu.

Adam Michnik (1946), ki je osem let preživel v zaporih, delal kot varilec v tovarni in ob številnih težavah končal izredni študij zgodovine, je bil na začetku družbenih sprememb na Poljskem in v Vzhodni Evropi najprej vplivni pobudnik in organizator ilegalne opozicije (1968–1989), sodeloval je pri zgodovinskih pogajanjih za okroglo mizo, pri katerih je komunistična oblast sestopila z oblasti, bil poslanec v sejmu, nato pa vpliven opazovalec in analitik družbenih dogajanj.
Časopis Gazeta Wyborcza je bil 1989 ustanovljen kot volilni bilten, nato je pod Michnikovim uredništvom kmalu postal najbolj razširjen in vpliven dnevnik na Poljskem. Z uredniško politiko in lastnimi eseji se je urednik odzival na vse pomembnejše dogodke zlasti v Srednji in Vzhodni Evropi in posegal v vsa kočljiva družbena in moralna vprašanja tranzicije.
Ob tem je izdal več odmevnih knjig, med drugimi Cerkev, levica, dialog (1977), Možnosti poljske demokracije (1984), Poljska vprašanja (1987), Izpovedi spreobrnjenega disidenta (2003), Bes in sram (2005). Izbor njegovih esejev je v slovenščini izšel pod naslovom Skušnjavec našega časa (1997).