Center Rog in Univerza v Ljubljani sklenila dogovor o sodelovanju
S projektom prenove in programom Centra Rog bo stavba od jeseni 2023 delovala kot javni proizvodni prostor 21. stoletja, namenjen kulturnemu in kreativnemu sektorju, s poudarkom na izdelovalništvu, uporabnih umetnostih in oblikovanju.
Center Rog bo vsem dostopno kreativno stičišče, ki bo s svojimi programi presegalo običajno ločevanje med visoko in popularno kulturo. Ustvarjalcem in meščanom bo ponujal skoraj 9.000 m2 novega ustvarjalnega prostora in vsebin, poleg tega pa tudi nov, 8.000 m2 velik park, namenjen dnevni rabi meščanov in javnim prireditvam. Center Rog bo deloval kot javni in sodobni izdelovalniški prostor 21. stoletja, ki je namenjen najširšemu krogu uporabnikov in uporabnic s poudarkom na oblikovanju, arhitekturi, inženirstvu, urbanem rokodelstvu, izdelovalništvu ter uporabnih umetnostih. Na 1200 m2 bo osem skupnostnih izdelovalnih delavnic, ki bodo nudile številne priložnosti za delo, druženje in sodelovanje.
Sklenjeno partnerstvo
Partnerstvo med Univerzo v Ljubljani in Centrom Rog, ki med drugim vključuje uporabo pedagoške učilnice ter 300 ur dela v skupnostnih delavnicah, je namenjeno izmenjavi znanj, povezovanju fakultet z lokalnim okoljem, večji dostopnosti izdelovalnih znanj in orodij, pridobivanju tehničnih in mehkih veščin tako študentk in študentov kot pedagoškega kadra ter meddisciplinarnemu sodelovanju različnih fakultet na skupnih projektih. Posebej dragoceno je sodelovanje v okviru pilotnih meddisciplinarnih projektov zveze EUTOPIA, učne in raziskovalne skupnosti desetih evropskih univerz, v okviru katere Univerza v Ljubljani razvija sistem kreditiranja mikro-izobraževanj na področju vseživljenjskega učenja in raziskuje možne prakse na področju meddisciplinarnega sodelovanja fakultet.
»Partnerstvo z Univerzo v Ljubljani bo prostore Centra Rog napolnilo s kreativnim vrvežem študentskega življenja, ki ga bomo dopolnili s sodelovanjem s številnimi drugimi izobraževalnimi ustanovami na vseh ravneh. S tovrstnimi partnerstvi se akademsko okolje prepleta z mestom, približujemo ga vsem meščankam in meščanom, predvsem pa ustvarjamo priložnosti za prenos znanj pri inoviranju, prototipiranju in izdelovanju izdelkov, ki odgovarjajo na pereče izzive današnje družbe in okolja,« je ob sklenitvi sodelovanja povedala direktorica Centra Rog Renata Zamida.
Rektor Univerze v Ljubljani prof. dr. Gregor Majdič pa je na dogodku povedal: »Na Univerzi v Ljubljani (UL) pozdravljamo medinstitucionalno sodelovanje s Centrom Rog, saj to odpira nove priložnosti za razvoj kreativnih modelov izobraževanj in razvoja multidisciplinarnih laboratorijev praktičnega znanja. Povezani se lahko bolje odzivamo na družbena, ekonomska in kulturna vprašanja razvoja tako mesta kot države. Univerza v Ljubljani se je v Strategiji UL 2022–2027 zavezala k povezovanju s svojim okoljem in vzpostavljanju tvornega dialoga, ko gre za vprašanje prenosa znanja. Veseli smo, da so v Mestni občini Ljubljana in Centru Rog prepoznali pomen partnerstva pri reševanju izzivov našega časa.«
Program Mladi Rog
V Centru Rog bodo mlade na prehodu iz študentskega v profesionalno podprli tudi s programom Mladi Rog, ki bo vsako leto predvidoma desetim mladim nudil enoletno uporabo co-working prostora ter vseh izdelovalnih delavnic z mentorsko podporo za razvoj njihovih kreativnih idej v prototipe in izdelke.
Dogodek, ki so se ga udeležili tudi predstavniki sodelujočih fakultet, se je zaključil z ogledom razstave klubskih mizic, ki so jih kot del notranje opreme Centra Rog ustvarili študentke in študenti programa Industrijsko in unikatno oblikovanje ALUO. Mizice bodo svoje mesto dobile v steklenem prizidku Centa Rog, po načrtih, ki so jih prispevali njihovi avtorice in avtorji, pa si jih bodo v mizarski delavnici lahko izdelali tudi bodoči uporabniki Centra Rog.