Center Rog prejel Zlati svinčnik, vzpenjača pa Patinastega
Med letošnjimi prejemniki zlatih svinčnikov za največje dosežke na področju arhitekture, krajinske arhitekture in prostorskega načrtovanja sta kar dva projekta Mestne občine Ljubljana. Center Rog je nagrajen z Zlatim svinčnikom za odlično izvedbo, vzpenjača na Ljubljanski grad s Patinastim svinčnikom, ki nagrajuje odlično realizacijo starejšega datuma, katere kakovostno načrtovanje in izvedba sta se potrdila z leti obstoja in uporabe.
Zlati svinčnik 2024 za Center Rog
Center Rog, mednarodno kreativno, družabno in ustvarjalno središče, v katerem so vrata na široko odprta vsem obiskovalkam in obiskovalcem, je zaživel oktobra 2023. Direktorica Centra Rog Renata Zamida poudarja, da je Rog najlepši, ko je poln življenja: »Arhitekturna prenova je omogočila toliko naravne svetlobe in funkcionalnih prostorov za ustvarjanje in druženje, da hiša na mimoidoče deluje kot magnet, transparentna notranjost pa je prava paša za oči. Avtorjem arhitekture je uspelo ustvariti prostor dobrega počutja.«
Strokovna komisija je Centru Rog podelila zlati svinčnik za odlično izvedbo. V obrazložitvi so zapisali: »Center Rog je bil zasnovan s prenovo in revitalizacijo stavbe nekdanje tovarne koles, ki stoji ob reki Ljubljanici, v samem središču Ljubljane. Projekt je namenjen reševanju dveh glavnih izzivov: po eni strani obravnava pomanjkanje urbane povezanosti, saj je bilo pritličje kljub privilegirani lokaciji v zgodovinskem središču Ljubljane povsem odrezano od reke (proti njej je bilo na ravni nabrežja obrnjeno s 120 metrov dolgo slepo fasado), po drugi strani pa stavba ni več ustrezala veljavnim varnostnim standardom in je bila praktično brez ustreznih komunikacijskih in servisnih prostorov, zaradi česar je bilo treba poiskati rešitve za okrepitev konstrukcije in objekt spoštljivo razširiti z manjkajočimi prostori.«
Patinasti svinčnik 2024 za vzpenjačo na Ljubljanski grad
Foto: Miha Mally
Strokovna komisija, ki je tirni vzpenjači na Ljubljanski grad podelila patinasti svinčnik, je v obrazložitvi zapisala: »V procesu odločanja glede podelitve letošnje nagrade patinasti svinčnik je bilo temeljno vodilo argumentacije povezano s prepričanjem, da se kakovostna arhitektura v času vse bolj spaja s prostorom in postaja del večje celote – tako kot se ljubljanska tirna vzpenjača navezuje na širši organizem mestnega jedra. Vzpenjača na ljubljanski grad je funkcionalno, pomensko, fizično in oblikovno vraščena v grad, njegovo uporabo in identiteto. Odlike umeščenosti in oblikovanja tega infrastrukturnega objekta ter njegove sodobne in nevsiljive zasnove postajajo s časom vse bolj očitne, njegova aktualnost pa prihaja še bolj do veljave zaradi okoljskih izzivov in naraščajočega turističnega pritiska na mesto.«
V javnem zavodu Ljubljanski grad, ki upravlja s tirno vzpenjačo, so nagrade zelo veseli in iskreno čestitajo arhitektom. Direktorica Mateja Avbelj Valentan je ob tem izpostavila: »Tirna vzpenjača, ki je od začetka obratovanja konec leta 2006 do konca avgusta letošnjega leta prepeljala že 6.125.832 potnikov, dokazuje, da je postala nepogrešljiv del povezave mestnega jedra z Grajskim gričem. V vseh letih obratovanja je pripomogla k razbremenitvi prometa na Grajskem griču ter prizadevanju po trajnostni naravnanosti našega mesta.«
O priznanjih Zlati svinčnik
Priznanja Zlati svinčnik vsako leto podeljuje Zbornica za arhitekturo in prostor Slovenije. To so strokovna priznanja za največje dosežke njenih članov na področju arhitekture, krajinske arhitekture in prostorskega načrtovanja, s katerimi promovirajo kakovostno arhitekturo in ureditve odprtega prostora v širši javnosti ter dvigajo zavest o kulturni in ustvarjalni razsežnosti projektiranja in prostorskega načrtovanja. Prejmejo jih projekti, ki ustvarjajo kakovosten prispevek h grajenju lokalnega okolja.