ponedeljek, 3. 6. 2024

Dan slovenskih krvodajalcev

4. junija na dan slovenskih krvodajalcev vas vabimo, da tudi vi postanete krvodajalka in krvodajalec in rešite življenje.

Krvodajalke in krvodajalci so nenadomestljivi

Za kri še vedno nimamo popolnega nadomestila, zato so krvodajalke in krvodajalci nenadomestljivi pri zdravljenju s krvjo ter za izdelavo zdravil pripravljenih iz človeške krvi ali plazme in so pomemben del zdravstvenega sistema.
V Sloveniji daruje kri skoraj 5 % prebivalcev, vsak delovni dan okoli 350 - 400 krvodajalcev in tako sami zadostimo dnevnim potrebam zdravstva po krvi.

Kako lahko darujem? 

Kri lahko darujete le ob predhodni najavi. Naročite se lahko vsak delovnik.
Kri lahko darujete tudi v transfuzijskih centrih po vsej Sloveniji, kjer je prav tako potrebno predhodno naročilo.
Morebitne krvodajalce, ki so pripravljeni priti na odvzem krvi takrat, ko jih potrebujejo, vabijo tudi k vpisu v bazo.

Kdo lahko daruje?

Krvodajalec je lahko vsaka polnoletna, zdrava oseba, stara od 18 do 65 let, ki ustreza merilom za izbor krvodajalca. Merila, ki jim mora krvodajalec ustrezati, so podrobneje opisana tukaj

Ažurni podatki o zalogah krvi

Stanje zalog krvi. Vir: ZTM

Ažurni podatki o zalogah krvi in potrebah po krvnih skupinah so dnevno objavljeni na uradni spletni strani Zavoda za transfuzijsko medicino in na http://www.daruj-kri.si. Grafični prikaz krvi v epruvetah prikazuje zadovoljivo oz. nezadovoljivo stanje zalog krvi posamezne krvne skupine.

4. junij, dan slovenskih krvodajalcev

4. junij je dan slovenskih krvodajalcev, saj so prav na ta dan leta 1945 v Sloveniji odvzeli prve enote krvi, ki so že vsebovale konzervans in so jih tako lahko shranjevali.

Rdeči križ Slovenije s 56 območnimi združenji je nacionalni organizator krvodajalstva v državi. Skupaj z Zavodom RS za transfuzijsko medicino, Centrom za transfuzijsko medicino Maribor UKC Maribor in Centrom za transfuzijsko medicino Celje sodeluje pri zagotavljanju nemotene oskrbe zdravstvenega sistema z varno krvjo.