Dobro spanje je ključno za kakovost življenja
Svetovni dan spanja letos obeležujemo 15. marca pod sloganom “Enake pravice do spanja za globalno zdravje”. Gre za priložnost ozaveščanja o tem, kakšen vpliv ima spanje na naše zdravje in da je prav, da se zavedanje o tem dvigne na višjo raven.
Dobro spanje je ključnega pomena za zagotavljanje kakovostnega življenja, saj prinaša številne koristi za naše zdravje. Če premalo spimo se slabše počutimo in smo slabše razpoloženi. Poveča se možnost za poškodbe, kronične bolezni, duševne bolezni. Težje delamo in se učimo, težje si stvari zapomnimo in sprejemamo logične odločitve, težje uravnavamo čustva in se spoprijemamo s stresom, na delovnem mestu smo manj produktivni.
Tudi na Nacionalnem inštitut za javno zdravje opozarjajo, da spanje vpliva na vsa področja človekovega delovanja in kakovost življenja v vseh starostnih obdobjih. Raziskave pa kažejo, da Slovenci spimo premalo. Najbolj zaskrbljujoče izstopajo podatki o otrocih in mladostnikih. Zadnja raziskava med slovenskimi mladostniki je pokazala, da le 38,7 odstotka 11- in 13-letnikov in 19,3 odstotka 15- in 17-letnikov med šolskim tednom spi skladno s priporočili, od devet do 11 ur.
Priporočila za zdravo spanje mladostnikov
Priporočila za zdravo spanje odraslih