torek, 17. 10. 2023

Energetika Ljubljana znižuje ceno plina

Energetika Ljubljana je ob začetku ogrevalne sezone za svoje odjemalce znižala ceno plina za 11%, cena toplote za daljinsko ogrevanje pa ostaja enaka.

Cena plina nižja za 11 %

Energetika Ljubljana je sprejela poslovno odločitev, da zaradi ugodnih tržnih okoliščin in nižjih nabavnih cen zemeljskega plina, ki so se spustile pod nivo regulirane cene, zniža ceno plina za gospodinjske odjemalce že z oktobrom, to je tri mesece pred iztekom regulacije. Regulirana cena plina za gospodinjstva, ki velja do konca decembra, znaša 73 evrov za megavatno uro oz. 0,07300 evrov na kilovatno uro (brez DDV), cena plina za gospodinjske odjemalce Energetike Ljubljana pa je od vključno 1. oktobra za 11 odstotkov nižja od regulirane in znaša 64,97 za megavatno uro oz. 0,06497 evrov za kilovatno uro (brez DDV). Ta cena bo veljala do vključno 31. decembra 2023.

Za koliko se bodo znižali stroški gospodinjstvom?

Ker je oktober mesec vstopa v ogrevalno sezono, bo ob pričakovani porabi plina skupni mesečni strošek nižji že na računih za mesec oktober, in sicer:

  • za povprečno stanovanje v velikosti 70 m2 bo nižji za okvirno 4 evre in bo znašal 47 evrov (z vsemi dajatvami in DDV)
  • za povprečno hišo v velikosti 200 m2 pa bo nižji za okvirno 10 evrov in bo znašal 111 evrov (z vsemi dajatvami in DDV)

Nižji bo tudi skupni letni strošek za porabo plina v letu 2023, in sicer bo ta:

  • za povprečno stanovanje v velikosti 70 m2 nižji za okvirno 27 evrov in bo znašal 885 evrov (z vsemi dajatvami in DDV)
  • za povprečno hišo v velikosti 200 m2 pa bo nižji za okvirno 68 evrov in bo znašal 2.124 evrov (z vsemi dajatvami in DDV).

Cena toplote za daljinsko ogrevanje ostaja nespremenjena

Cena toplote za sistem daljinskega ogrevanja v Ljubljani je nespremenjena že od lanskega novembra. Variabilni del cene toplote, ki je na računih izražen kot dobavljena toplota, znaša 79,07 evra za megavatno uro (brez DDV).

Ocena skupnega letnega stroška za leto 2023 je:

  • za povprečno stanovanje v velikosti 70 m2 okvirno 822 evrov (z vsemi dajatvami in DDV)
  • za povprečno hišo v velikosti 200 m2 pa okvirno 2.695 evrov (z vsemi dajatvami in DDV)

Testni preskusi PPE

Toploto za daljinski sistem ogrevanja Energetika Ljubljana proizvaja iz več energentov, in sicer iz premoga, lesne biomase in iz zemeljskega plina (kot rezervno gorivo pa uporablja ekstra lahko kurilno olje). Po zagonu nove plinsko-parne enote (PPE), kjer trenutno izvajajo testne preskuse, bodo za proizvodnjo toplote še naprej uporabljali različne energente, le razmerje se bo spremenilo - primarni energent bo postal zemeljski plin, premog pa bodo uporabljali le še v enem od proizvodnih blokov, skupaj z lesno biomaso. Plinsko-parna enota bo namreč omogočila, da se bo iz Ljubljane umaknila večina premoga.

Glede na cene vseh energentov in emisijskih kuponov si v Energetiki Ljubljana prizadevajo za stroškovno najbolj optimalno proizvodnjo toplote. Optimizacije izvajajo tudi med vsakodnevno proizvodnjo, zato trenutno potreb po spremembi cene toplote za daljinsko ogrevanje Ljubljane ni.

Preberite tudi: