torek, 5. 11. 2024

Energetika Ljubljana znižuje ceno toplote

V Energetiki Ljubljana so 1. novembra 2024 za uporabnike daljinskega ogrevanja znižali variabilni del cene toplote, in sicer za dobrih 12 odstotkov. Skupni strošek ogrevanja za november bo za povprečno stanovanje nižji za približno 10 evrov, za povprečno hišo pa približno 35 evrov.

Po novem variabilni del cene toplote, ki je na računih izražen kot dobavljena toplota, znaša 76 evrov za megavatno uro (brez DDV), kar je dobrih 10 evrov manj od do sedaj veljavne cene (86,78 EUR/MWh brez DDV). Ključen razlog, da so v Energetiki Ljubljana lahko znižali ceno toplote, so nižji pričakovani stroški goriv do konca letošnjega leta.

Za koliko se bodo znižali stroški ogrevanja?

Skupni mesečni strošek ogrevanja za mesec november 2024 bo v primerjavi nove cene toplote (76,02 EUR/MWh) s prej veljavno ceno (86,78 EUR/MWh) in ob upoštevanju vseh dajatev in DDV:

  • za povprečno stanovanje v velikosti 70 m2 nižji za okvirno 10 evrov in bo znašal okvirno 92 evrov,
  • za povprečno hišo v velikosti 200 m2 pa nižji za okvirno 35 evrov in bo znašal okvirno 336 evrov.

Skupni letni strošek ogrevanja za leto 2024 bo v primerjavi nove cene s prej veljavno ceno ter ob upoštevanju vseh dajatev in DDV:

  • za povprečno stanovanje v velikosti 70 m2 nižji za okvirno 23 evrov in bo znašal okvirno 918 evrov,
  • za povprečno hišo v velikosti 200 m2 pa bo nižji za okvirno 83 evrov in bo znašal okvirno 3.166 evrov.

Skupni letni strošek ogrevanja za leto 2024 bo v primerjavi s skupnim letnim stroškom ogrevanja v letu 2023 nižji za 2,5 odstotka.

Primerjava skupnih stroškov daljinskega ogrevanja v Sloveniji

Iz spodnjega prikaza je razvidna aktualna primerjava skupnih stroškov daljinskega ogrevanja v Sloveniji, iz katerega je posebej razvidna tudi pozicija daljinskega ogrevanja v Ljubljani. Ta izkazuje, da je daljinsko ogrevanje v Ljubljani med cenovno ugodnejšimi.

 primerjava obcin


Opomba: Za izračun letnega stroška ogrevanja (z dajatvami in brez DDV) je upoštevano povprečno stanovanje v bloku (70 m2) in hiša (200 m2). Upoštevani so povprečni meteorološki pogoji. Stavba je energijskega razreda D (80 kWh/m2), upošteva se ogrevanje in centralna priprava tople sanitarne vode. Gre za »tipično stanovanje oz. hišo« - v praksi se lahko ti med seboj razlikujejo (glede na energetsko učinkovitost stavbe, potrošniške navade …).
*Z modro obrobo so označeni večji sistemi daljinskega ogrevanja v Sloveniji.

Oskrba s toploto je regulirana dejavnost

Cena toplote (vroča voda iz sistema daljinskega ogrevanja) je regulirana s strani Agencije za energijo. Določa oz. oblikuje se v skladu z Aktom o metodologiji za oblikovanje cene toplote za daljinsko ogrevanje. Sestavljena je iz dveh delov: variabilni in fiksni del cene toplote.
Variabilni del cene toplote, ki je na računu izražen kot dobavljena toplota (v evrih na megavatno uro – EUR/MWh), predstavljajo stroški goriva za proizvodnjo in distribucijo toplote. Ta del cene se usklajuje sproti (navzgor in navzdol), skladno z dejanskimi spremembami cen goriva. Variabilni del cene toplote se je 1. novembrom znižal za 12,4 odstotkov.
Fiksni del cene toplote, ki je na računu izražen kot priključna moč (v evrih na megavat), predstavlja strošek naprav, vročevoda in dela, se s soglasjem Agencije za energijo praviloma usklajuje enkrat letno. Fiksni del cene toplote ostaja nespremenjen.

Preberite tudi: