četrtek, 6. 4. 2017

Energetska prenova stavb

Mestna občina Ljubljana in konzorcij družb Petrol in GGE sta podpisala pogodbo za energetsko prenovo javnih stavb v lasti MOL. Gre za največji projekt javno-zasebnega partnerstva v Sloveniji na področju energetskega pogodbeništva v slovenskih občinah.

Projekt je pripravljen in bo izveden v skladu z določili Operativnega programa Evropske kohezijske politike za obdobje 2014 – 2020 Ministrstva za infrastrukturo ter vključuje kohezijska sredstva iz finančne perspektive 2014-2020. Prek energetskega pogodbeništva bo celovito ali delno energetsko prenovljenih 49 objektov. Celotna naložba v obnovo teh objektov je vredna 14,9 milijona evrov brez DDV.

Mestna občina Ljubljana na področju učinkovite rabe energije izvaja projekt energetske prenove občinskih stavb, ki se bo v večjem delu izvajal po modelu javno-zasebnega partnerstva. Zasebni partner investira v energetsko prenovo objekta in zagotavlja določene prihranke ob enakem ali višjem udobju v prostorih, javni partner pa ga s temi prihranki v pogodbeni dobi poplača. Po poteku pogodbenega obdobja vsi prihranki pri stroških za oskrbo z energijo ostanejo javnemu parterju. Zasebni partner bo v času trajanja 15-letne koncesije zagotovil tudi upravljanje in vzdrževanje novo vgrajenih oziroma prenovljenih energetskih naprav ter sistemov.

V sodelovanju s konzorcijem družb Petrol in GGE bo Mestna občina Ljubljana izboljšala energetsko učinkovitost v 49 javnih objektih. Celovita energetska prenova je predvidena v 26 objektih, na ostalih 23 objektih je predvidena delna energetska prenova z izvedbo posamičnih ukrepov za energetsko učinkovitejšo rabo energije.

170406 podpis pogodbe Petrol nrovan 012

Ob podpisu pogodbe se je župan Mestne občine Ljubljana Zoran Janković zahvalil vsem, ki so sodelovali pri projektu. »Pogajanja niso bila lahka, pomembno pa je, da so zastavljeni cilji doseženi. Pozdravljam potezo družbe Petrol, da se je v času dobrih poslovnih rezultatov odločila investirati v področja in dejavnosti, ki varujejo naš planet, ter v konzorciju z družbo GGE sodeluje pri projektu. Trajnostni razvoj po načelih Zelene prestolnice Evrope je namreč edina pot v ljudem in naravi prijazno prihodnost in vesel sem, da se v Petrolu tega zavedajo že danes. Ljubljana je na področju trajnostnega razvoja že zdaj vzor številnim svetovnim mestom in ponosen sem, da bomo odslej lahko dobre prakse delili tudi na področju učinkovite rabe energije.« Dodal je, da bo Mestna občina Ljubljana prihranke, ki ji pripadajo po pogodbi, namenila uporabnikom prenovljenih stavb. »To bo dodatna motivacija vodilnim v naših vrtcih, šolah, zdravstvenih domovih in športnih objektih, da bodo svoje sodelavce, predvsem pa mlade izobraževali o pomenu pametne in učinkovite rabe energije«, je še dodal župan.

Tomaž Berločnik, predsednik uprave Petrola je ob tem poudaril: »Ponosni smo, da se je Mestna občina Ljubljana odločila in naredila novi velik korak v smeri zelenega pametnega mesta in da je prepoznala družbo Petrol kot primernega in zanesljivega partnerja na tem zahtevnem področju. S tem projektom postaja Petrol pomemben in prepoznan igralec v državi na področju pametnih tehnologij in pametne infrastrukture v mestih ter partner pri energetsko učinkovitem vodenju mest in urbaniziranih naselij. Projekt v Ljubljani predstavlja za Petrol kompleksen proces zelene digitalne preobrazbe infrastrukture v mestih ter odlično referenco pri pridobivanju novih tovrstnih poslovnih priložnosti v širši regiji.«

Luka Komazec, direktor družbe GGE, je poudaril: »Glede na to, da gre za največji projekt energetskega pogodbeništva v slovenskih občinah doslej, smo zelo ponosni, da sodelujemo pri njem. Projekt, ki poleg izboljšanja energetske učinkovitosti in prihrankov, prinaša tudi pozitivne vplive na življenje meščanov, bo zagotovo močno podprl prizadevanja mesta Ljubljane, da tudi v prihodnje ostane zelena prestolnica. Nenazadnje pa bo pomembno učinkoval tudi na lokalno ekonomijo, saj bo pri sami izvedbi sodelovalo približno 100 izvajalcev. Ob zaključku pa nam bo prinesel tudi pomembno referenco, ki nam bo pomagala do novih tovrstnih priložnosti tudi širše v regiji.«

Objekti, ki se bodo celovito energetsko prenovili, so: Osnovna šola narodnega heroja Maksa Pečarja – nova šola, Centralno kopališče Tivoli, Vrtec Vodmat, enota Bolgarska, Osnovna šola Jožeta Moškriča, Zdravstveni dom Ljubljana – Šiška, Osnovna šola Nove Jarše, Vrtec Najdihojca, enota Čenča, Vrtec Otona Župančiča, enota Ringaraja, Vrtec Vodmat, enota Klinični center, Zdravstveni dom Ljubljana - Moste Polje, PE Polje, Osnovna šola Vič - stara šola, Vrtec Zelena jama, enota Zelena jama, Vrtec Pedenjped, enota Zalog, Osnovna šola Danile Kumar (objekt 2), Osnovna šola narodnega heroja Maksa Pečarja-stara šola, Športni park Ježica, Športni park Kodeljevo – Dvorana, Mestna uprava MOL (Proletarska), Vrtec H.C. Andersen, enota Lastovica, Vrtec Jelka, enota Jelka, OŠ Polje, OŠ Sostro Podružnica Besnica, OŠ Sostro Podružnica Prežganje, OŠ Šmartno pod Šmarno goro, Mestna uprava MOL (Trg MDB), Vrtec Otona Župančiča, enota Mehurčki.

Objekti, ki se bodo delno energetsko prenovili, so: Osnovna šola Oskarja Kovačiča Ljubljana-stara šola, Osnovna šola Božidarja Jakca, Vrtec Kolezija, enota Kolezija, Mestna knjižnica Ljubljana/Knjižnica Bežigrad, Osnovna šola Ketteja in Murna, Mestna uprava MOL (Adamič - Lundrovo nabrežje), Mestna uprava MOL (Poljanska), Zdravstveni dom Ljubljana-Moste Polje, Osnovna šola Sostro Podružnica Janče z vrtcem, Športni park Rudnik-Strelišče, Osnovna šola Bežigrad, Mednarodni grafični likovni center, Osnovna šola Franceta Bevka, Osnovna šola Savsko naselje, Osnovna šola Kolezija, Osnovna šola Sostro, Mestna galerija Ljubljana, Osnovna šola Dravlje, Mestna uprava MOL (Mestni trg 1), Zdravstveni dom Ljubljana – Vič, PE Rudnik, Hala Tivoli, Zdravstveni dom Ljubljana – Center, Zdravstveni dom Ljubljana – Šentvid.

170406 podpis pogodbe Petrol nrovan 020
Ekipa, ki je sodelovala pri projektu.

Pri celovitih prenovah gre za toplotne izolacije fasad, zamenjavo stavbnega pohištva, izolacije stropov neogrevanih podstrešij, vgradnjo termostatskih ventilov, vgradnjo ali prenovo učinkovitih prezračevalnih sistemov, prenovo kotlovnic in toplotnih postaj, vgradnjo toplotnih črpalk, sanacije notranjih razsvetljav itd., pri delnih prenovah pa bodo prenovljeni predvsem ogrevalni sistemi ter notranja razsvetljava.

Za pokrivanje investicije bo zasebnik zagotovil minimalno 51 % sredstev, do 32 % predstavljajo sredstva iz kohezijskih skladov, 17% zagotovi MOL. Pri objektih, ki bodo celovito energetsko prenovljeni, so predvidena sredstva kohezije v višini 40%. Skupni zajamčeni letni prihranek toplotne in električne energije znaša 8.245.534 kWh oziroma nekaj več kot milijon evrov (brez DDV) letno, kar pomeni tudi zmanjšanje izpustov toplogrednih plinov (ekvivalent CO2) v višini 2.956 ton letno.

Direktor energetskih rešitev v Petrolu Jože Torkar je ob tem dodal, da bo zmanjšanje CO2 v projektu na letni ravni takšno, kot ga na leto vsrka 150.000 povprečnih dreves oziroma 340 ha gozda.

Energetska upravljavka MOL Alenka Loose pa je poudarila, da je Mestna občina Ljubljana učinkovito rabo energije opredelila že Lokalnem energetskem konceptu, ki je bil zelo ambiciozno zastavljen in ki bo znatno prispeval k realizaciji na področju energetske učinkovitosti in uvajanja obnovljivih virov energije.

Celotna investicija prenove znaša 14,94 milijona evrov, pri čemer konzorcij družb Petrol in GGE investira 7,62 milijona evrov, 4,80 milijona evrov so pričakovana evropska kohezijska sredstva, delež MOL pa znaša 2,52 milijona evrov. Vsi zneski so brez DDV, DDV na celotno investicijo krije konzorcij družb Petrol in GGE.

Terminski načrt projekta je zastavljen tako, da bo po potrditvi projektne dokumentacije in uvedbi v delo zasebni partner začel izvajanje investicij že junija 2017. Zaključek izvedbenih del je predviden v roku 6 mesecev do enega leta. Po uspešni primopredaji bo zasebni partner pričel z jamčenjem prihrankov do izteka pogodbene dobe, to je do l. 2032.