Evropski dan paliativne oskrbe
15. junij je Evropsko združenje za paliativno oskrbo EAPC razglasilo za evropski dan paliativne oskrbe, s čimer želi ozaveščati o pomenu paliativne oskrbe.
Paliativna oskrba je človekova pravica, moralni imperativ v zdravstvenih sistemih, ki bi moral biti integriran v vse nivoje zdravstvenega varstva in je globalna etična odgovornost. Namenjena je ljudem vseh starosti in v vseh fazah bolezni, ne le ob zaključku življenja, s holističnim pristopom pa upošteva telesne, duhovne in psihosocialne potrebe ljudi, katerih življenje je omejeno ali so njihovi življenjski pogoji ogrožajoči za življenje. Cilj paliativne oskrbe je preprečevati bolečine in trpljenje, ki ga je mogoče preprečiti in do zaključka zagotavljati kolikor je mogoče visoko kakovost življenja.
Hiša Ljubhospic
Ljubhospic na Hradeckega cesti, ki je svoja vrata odprl 14. februarja 2016, je edini stacionarni hospic v Sloveniji, ki kronično bolnim z neozdravljivo boleznijo v procesu umiranja zagotavlja brezplačno celostno paliativno oskrbo ter namestitev. Ljubhospic je namenjen paliativni oskrbi bolnikov v zadnjem obdobju življenja, v zaključni fazi kronične neozdravljive bolezni, za katere bolnišnično zdravljenje ni več smotrno. Cilj hospic oskrbe ni podaljševanje ali skrajševanje življenja, ampak zagotavljanje čim boljše blažilne (paliativne) oskrbe, ki pripomore h kakovosti življenja neozdravljivo bolnega posameznika. Ob tem nudijo psihosocialno pomoč in duhovno oporo v procesu sprejemanja bližnje smrti tako bolnikom kot njihovim svojcem.
V Ljubhopsicu je 12 enoposteljnih sob, ki so namenjene bolnikom in njihovim svojcem, ki potrebujejo varen prostor za skupno preživljanje časa, ki jim preostaja. Zanje skrbi strokovna multidisciplinarna ekipa za paliativno oskrbo, v kateri so vodja hiše, zdravnik, farmacevt, medicinske sestre, strokovna/socialna delavka, negovalke in gospodinja. Pomemben del oskrbe predstavljajo tudi prostovoljci, ki se z njimi družijo, se pogovarjajo, jih poslušajo, berejo, gredo na sprehod ali so preprosto samo tam, da človek ni sam.
Zavod Ljubhospic je ustanovila Lekarna Ljubljana, ki skupaj z LL Grosistom zagotavlja tudi večino sredstev za njegovo delovanje. To pomlad so pod hišo Ljubhospica, med Hradeckega cesto in Ljubljanico, uredili še miren park, ki dopolnjuje ponudbo hospica. Svojci umirajočih se lahko v dneh pred dokončnim slovesom vanj umaknejo in se soočijo svojimi mislimi, razmišljanji in vprašanji ob pričakovani izgubi ljubljene osebe. Park je namenjen tudi oskrbovancem, saj so pri arhitekturni zasnovi posebno pozornost namenili prav zagotovitvi enostavnega dostopa tudi za tiste, ki so na postelji ali invalidskem vozičku.
Park se razprostira na približno 2.000 m2, vanj vstopimo s ceste, nato pa se po širokem sprehajalnem pasu spustimo do pergole in niše, kjer ob fontani v prijetnem, z drevesi obdanem okolju lahko najdemo svoj mir. Drevesa bodo kmalu nudila prijetno senco, pod njimi so razporejene klopce, pogled na vodo sredi parka pa bo pripomogel k umiritvi misli, občutkov in upamo tudi, lajšanju bolečine.