četrtek, 28. 1. 2016

Februar, mesec za lokalno samooskrbo

Drugi mesec programa Ljubljana, Zelena prestolnica Evrope je tematsko posvečen lokalni samooskrbi. Ta tema je rdeča nit programa v Točki.Zate. ter programa druge zelene ambasadorke - Četrtne skupnosti Šmarna gora.

V Ljubljani - Zeleni prestolnici Evrope 2016, smo po mnenju Evropske komisije naredili največ sprememb v kakovosti življenja v najkrajšem času. Že leta 2007 smo z oblikovanjem Vizije Ljubljana 2025 stopili na pot trajnostnega razvoja mesta, v okviru katerega sledimo zastavljenim ciljem – zagotoviti kakovostno življenje vsem našim meščankam in meščanom v zelenem, varnem, čistem in urejenem mestu.
Naziv ima za Ljubljano velik pomen, saj nas uvršča na evropski in svetovni zemljevid trajnostnih mest, hkrati pa smo edino mesto v osrednji in jugovzhodni Evropi, ki je prejelo ta prestižni naziv.

Točka.Zate.

Letošnje zeleno leto obeležujemo s celoletnim programom, ki je razdeljen na tematske mesece in februar je mesec lokalne samooskrbe. Vsakodnevne aktivnosti v informacijski točki Točka.Zate. pred Mestno hišo bodo pripravljali na Oddelku za varstvo okolja MU MOL v sodelovanju z vrtci in šolami ter ostalimi deležniki.
Med drugim vabijo na različna predavanja ter tedenske tematske svetovalne urice (na temo gnojenja, sadjarstva, organskega trajnostnega kmetijstva in homeopatije, pridelave zelenjave,…). 17. februarja med 12. in 18. uro pripravljajo predstavitve projektov Mestne občine Ljubljana s področja samooskrbe (vrtički v Ljubljani, Pustolovska pot, Green Surge in Food Metres, Pot dobrot, Skupnost Urbani vrt Onkraj gradbišča, Pridelaj.si), vsak petek od 10. do 18. ure vabljeni tudi na predstavitve dejavnosti lokalnih strokovnih društev (sadjarji, vrtnarji, čebelarji…), ob sobotah pa boste med 10. in 14. uro v informacijski točki lahko kupili lokalne pridelke in izdelke.
V soboto, 6. februarja, se bo pred Točko.Zate. predstavila zelena ambasadorka – Četrtna skupnost Šmarna gora

Program v Točki.Zate.:

svetovalne urice za meščane

torek, 2. februar, med 16. in 18. uro:
tema prve svetovalne urice bo gnojenje tal: brez dobrega in pravilnega gnojenja težko dosežemo dobro letino, pravilno gnojenje je pomembno tudi za trajnostno ohranjanje tal. Kaj delamo prav in kje se moramo izboljšati, nam bo povedal Janez Sušin s Kmetijskega inštituta Slovenije, ki bo po predavanju odgovarjal tudi na vprašanja udeležencev.

torek, 9. februar, med 16. in 18. uro:
tema svetovalne urice bo sadjarstvo: Skoraj vsak ljubljanski vrt bogati vsaj eno sadno drevo in sadjarstvo imamo Slovenci v krvi. O tem, kaj vse moramo narediti, da pridemo do kakovostnega pridelka in kako moramo skrbeti za drevesa, da nam bodo kar se da dolgo rodila, bo spregovoril Roman Mavec s Kmetijskega inštituta Slovenije, ki bo na koncu tudi odgovarjal na vprašanja udeležencev.

ponedeljek, 15. februar, med 16. in 18. uro
Tema tokratne svetovalne urice bo organsko trajnostno vrtnarjenje in homeopatija.
Marko Hočevar (HomeOgarden) bo predstavil pristope k organskemu trajnostnemu vrtnarjenju. Posebej bo izpostavil pomen homeopatije na področju vrtnarstva, pomen sonaravnega vrtnarjenja in odprl nove zorne kote pridelave.

torek, 16. februar, med 16. in 18. uro
Tema: pridelajte si svoj ekološki vrtiček v Ljubljani
Po korakih, kako do lastnega ekološkega vrtička, nas bo vodila Jerneja Jošar iz Cvetlične. Opozorila nas bo, na kaj vse moramo biti pozorni, kako se kar najbolj prijazno obnašamo do zemlje in na to, da je včasih manj tudi več.

ponedeljek, 22. februar, med 15.30 in 17.30 uro:
Tema: pridelava zelenjave. Ana Ogorelec s Kmetijsko gozdarskega zavoda Ljubljana bo spregovorila o tem, kaj je treba storiti za kakovosten in dober pridelek zelenjave.

četrtek, 25. februar, med 16. in 18. uro:
Tema: jagodičevje. Po predstavitvi različnih pristopov k vzgoji različnih vrst jagodičevja bo Alenka Caf s Kmetijsko gozdarskega zavoda Ljubljana na voljo za vprašanja udeležencev.

strokovna predavanja

sreda, 3. februar, med 16. in 18. uro:
Kmetijstvo in razvoj podeželja v Mestni občini Ljubljana bosta predstavila Gorazd Maslo in Maruška Markovčič (Oddelek za varstvo okolja MU MOL).
Mestna občina Ljubljana se lahko pohvali, da kar dve tretjini njenega območja predstavlja podeželski prostor, ki je pomemben kot njeno prehransko zaledje, nudi pa tudi številne možnosti za preživljanje prostega časa. Na njem deluje 826 kmetij, ki so v povprečju velike 7 ha.
Mestna občina Ljubljana je smernice za razvoj podeželja in kmetijstva zapisala v Strategiji razvoja kmetijstva v Mestni občini Ljubljana za obdobje 2014-2020, predavatelja pa bosta med drugim predstavila tudi številne dobre prakse in projekte s področja razvoja podeželja.

sreda, 10. februar, med 15.30. in 17.30 uro:
Tema predavanja bodo avtohtone ljubljanske in slovenske sorte ter pomen sezonske oskrbe. Ali vemo, da obstaja ljubljansko zelje, ljubljanski motovilec, ljubljanska ledenka, ljubljansko korenje, ptujski luk...? Jemo vsak dan vse ali sledimo naravnim krogom ter se prehranjujemo sezonsko? Ta in druga vprašanja bo osvetlila svetovalka za zelenjadarstvo Ana Ogorelec s Kmetijsko gozdarskega zavoda Ljubljana, ki bo odgovarjala tudi na vprašanja udeležencev.

sreda, 17. februar, ob 12. uri
Tema: Vrtički v Mestni občini Ljubljana
Gorazd Maslo in Meliha Dizdarević bosta predstavila pomen vrtičkarstva v Mestni občini Ljubljana ter način oddaje in najema vrtičkov. Meščanom je na voljo že 322 vrtičkov, ravno pa se je iztekel razpis za oddajo 442 vrtičkov na Rakovi jelši.
Predavanju bodo v popoldanskih urah sledile predstavitve projektov, povezanih s samooskrbo – Pustolovska pot, Green Surge, Food meters, Pot dobrot, Skupnost Urbani vrt onkraj gradbišča in pridelaj.si.

 predstavitev lokalnih strokovnih društev

na področju razvoja podeželja v Mestni občini Ljubljana deluje kar 17 društev, ki tematsko združujejo vse od podeželskih žena, sadjarjev in konjerejcev do čebelarjev. Društva skrbijo za izobraževanje svojih članov in prirejajo različne prireditve s strokovnimi vsebinami.
V Točki.Zate. se bodo v petek, 5. februarja, predstavili:
       - o Čebelarsko društvo Tacen (med 10. in 14. uro) - čebelar Anton Tome bo predstavil osnove apiterapije in odgovarjal na vprašanja obiskovalcev.
      -  Sadjarsko in vrtnarsko društvo v Ljubljani , Sadjarsko in vrtnarsko društvo J. E. Krek Sostro (med 14. in 18. uro) – predstavniki bodo med drugim delili nasvete s področja sadjarstva in vrtnarstva.

V petek, 12. februarja,
se bodo predstavili ljubljanski čebelarji: med 10. in 18. uro se bo predstavljalo društvo Urbani čebelar, v popoldanskem času - med 14. in 18. uro - pa se jim bodo pridružili še predstavniki Sadjarskega in vrtnarskega društva v Ljubljani.  

V petek, 19. februarja, se bodo predstavili ljubljanski sadjarji: med 10. in 14. uro Sadjarsko vrtnarsko društvo L.E. Krek Sostro, med 14. in 18. uro pa Sadjarsko in vrtnarsko društvo v Ljubljani.

Sobotni tržni dan »Lokalno pridelano, lokalno prodano«

V soboto, 6. februarja, se bo pred Točko.Zate. predstavila zelena ambasadorka – Četrtna skupnost Šmarna gora. Vabijo vas na lokalno tržnico, na kateri boste lahko kupili domače pridelke in izdelke ter degustirali ponudbo lokalnih gostincev iz te četrtne skupnosti. Program bodo popestrili s petjem in delavnico izdelovanja sirupov iz zelišč ter degustacijo, pripravljajo tudi okroglo mizo z naslovom ČS Šmarna gora in samopreskrba mesta - izgubljena priložnost?, ki bo potekala med 13. in 14. uro, na njej pa bodo govorili o tem, da so na območju ČS Šmarna gora v polpretekli zgodovini delovale številne tovarne in obrtne delavnice, ki so nudile zaposlitev domačinom. Območje je bilo pomembno prehransko zaledje Ljubljane. Ob tem se bodo vprašali, kako je danes in ali lahko prostor pridobi nazaj svojo pomembnost.

13., 20. in 27. februar, med 10. in 14. uro: V Mestni občini Ljubljana deluje kar 828 kmetij in nekatere izmed njih bodo pred Točko.Zate. ponujale svoje pridelke in izdelke in s tem pokazale na pestrost ponudbe, ki jo lahko najdemo le streljaj od mestnega jedra

nedelja, 28. februar, med 10. in 12. uro:
delavnica za otroke in starše Prijatelji čebel
Otroci se bodo v okviru delavnice seznanili s čebelarko in njeno opremo, pogledali v virtualni panj s sati in izvedeli, kaj je čebelja hiša.


Točka.Zate. je odprta vsak dan, v zimskem času med 10. in 18. uro, poleti pa bo odprta še dve uri dlje, torej do 20. ure.

Celoten program Točke.Zate je objavljen na spletni strani www.zelenaljubljana.si in pri informacijski točki.

Četrtne skupnosti – ambasadorke Zelene prestolnice Evrope 2016

V program zelene prestolnice so aktivno vpete tudi ljubljanske četrtne skupnosti, saj bo do konca leta vsaka izmed njih po tri tedne zelena ambasadorka. Prva ambasadorka – Četrtna skupnost Črnuče, bo štafeto ambasadorstva v nedeljo, 31. januarja 2016, predala naslednici – Četrtni skupnosti Šmarna gora.
Predstavniki obeh četrtnih skupnosti se bodo ob 15. uri zbrali pod daljnovodi v Črnučah, kjer bodo opozorili na problematiko t.i. severne trase daljnovodov, ki zadeva obe skupnosti. Pridružila se jim bosta tudi župan Zoran Janković in podžupan Dejan Crnek. MOL sicer odločno nasprotuje severni trasi daljnovoda.

Tudi aktivnosti Četrtne skupnosti Šmarna gora bodo v naslednjih treh tednih posvečene temi meseca, torej lokalni samooskrbi. Stanovalci te četrtne skupnosti si bodo med drugim lahko ogledali RCERO Ljubljana, 13. februarja pa bosta v Tacnu (ob 9. uri) in v Gameljnah (ob 13. uri) zaživeli lokalni tržnici, na katerih bodo ponujali domače kmečke pridelke in izdelke iz domače in umetne obrti.

Celoten program Četrtne skupnosti Šmarna gora je objavljen na spletni strani www.zelenaljubljana.si (v napovedniku).

Uradni prevzem naziva

Naziv Zelena prestolnica Evrope 2016 bo Ljubljana uradno prevzela od Bristola v torek, 9. februarja 2016, v Bruslju.

Vabimo vas, da program, aktivnosti in dogodke zelenega leta spremljate na interaktivni spletni strani www.zelenaljubljana.si.