ponedeljek, 8. 5. 2017

Grajski dnevi

Ljubljanski grad ob 112. obletnici odkar je v mestni lasti, pripravlja 7. Grajske dneve, v okviru katerih bodo med 19. in 21. majem potekali številni brezplačni dogodki, namenjeni družinam.

16. maja se spominjamo prelomnega trenutka v zgodovini Ljubljanskega gradu: leta 1905 ga je takratni župan Ivan Hribar v imenu mesta za 60.200 kron odkupil od državnih oblasti in s tem trdnjavo, ki jo je hudo poškodoval velikonočni potres, rešil pred nadaljnjim propadanjem.

Letošnje pestro dogajanje v okviru 7. grajskih dni bo v znamenju dneva odprtih vrat, vodenih ogledov za otroke in odrasle, ustvarjalnih delavnic, pravljičnih animacij, glasbenih in gledaliških nastopov, razstave in srednjeveškega tabora.

grajski dnevi

Dogajanje se bo začelo v petek, 19. maja 2017, ko bodo ogled predstave Šentjakobskega gledališča Ljubljana Ljubljanski zmaj, za prijatelje Franci omogočili 500 otrokom iz ljubljanskih vrtcev. Tega dne bo ob 16. uri na sporedu še vodeni ogled Iskanje zmajevega zaklada, ob 17. uri odprtje tipografske razstave Črke namesto čopiča, ob 19. uri pa pravljica za odrasle O treh grahih.

V soboto, 20. maja 2017, pripravljajo štiri vodene oglede za otroke (ob 9. uri bodo na sporedu Zavozlanke – lutkovna detektivka, ob 10. uri Oprodova preizkušnja v grajskem gozdu, ob 14. uri Pobeg viteza Erazma in ob 16. uri Po sledeh izgubljenega simbola), ustvarjalni delavnici Tiskanje plakatov z lesenimi in svinčenimi črkami (ob 11. uri za otroke od 9. leta in ob 15. uri za mladostnike od 15. leta). Ob tem pa še tri gledališke predstave gledališča kamišibaj Grajske zgodbe zmaja Kamišibaja (ob 12. uri za najmlajše – od 3. leta, ob 17. uri za malo starejše – od 5. leta, in ob 18. uri za odrasle).

V nedeljo, 21. maja, bodo na dnevu odprtih vrat vsem obiskovalcem ponudili brezplačen ogled stalnih razstav Slovenska zgodovina in Lutkovni muzej, Virtualnega gradu in Razglednega stolpa. Vse zgodbe in kotičke poznosrednjeveške trdnjave bodo obiskovalci lahko spoznali na brezplačnih vodenih ogledih: ob 10. uri po Lutkovnem muzeju na ogledu Lutko-tech – spoznajmo lutkovne tehnike, ob 11. in 17. uri na doživljajskem vodenem ogledu Časovni stroj, ob 12. in 16. uri po Ljubljanskem gradu, ob 13. in 15. uri na vodenem ogledu o zgodovini kaznovanja na Ljubljanskem gradu Izza grajskih rešetk, ob 14. pa po razstavi Slovenska zgodovina.
Med 10. in 18. uro bo v grajskem parku in na dvorišču potekal srednjeveški tabor, na katerem bo sodelovalo več kot šestdeset nastopajočih. Obiskovalci bodo lahko pobližje spoznali življenje srednjeveških vitezov, se preizkusili v lokostrelstvu, mečevanju, iskanju cekinov ter v drugih srednjeveških spretnostih in veščinah in se fotografirali na vladarskem prestolu ali v kladi. Na ogled bosta viteška oprema in orožje, vzdušje srednjega veka pa bodo s svojimi nastopi pričarali še: Red kraljevega orla na viteških turnirjih, KUD Galiarda na plesnih nastopih in delavnicah in Teater Cizamo z glumaškima predstavama. Na taboru se bodo predstavili različni poklici: tiskar bo predstavil tehniko tiskanja, kaligraf veščine lepopisja, Kirada pa bo obiskovalcem brala z dlani.
Dopoldansko dogajanje bo ob 11. uri popestrila še predstava Šentjakobskega gledališča Ljubljana Ljubljanski zmaj Franci, za prijatelje Franci, popoldansko pa ob 16. uri glasbena predstava S tolkali in pesmijo okoli sveta.

Vse prireditve v okviru 7. grajskih dni so brezplačne. Za dogodke, pri katerih je število mest omejeno (kar velja za vse vodene oglede, ustvarjalne delavnice, gledališko in glasbeno predstavo, pravljico za odrasle), bodo brezplačne vstopnice na voljo od 15. maja 2017 do zasedbe prostih mest na vseh prodajnih mestih na Ljubljanskem gradu in na spodnji postaji tirne vzpenjače na Krekovem trgu.

Razdelili bodo okoli tisoč štiristo brezplačnih vstopnic, vsak posameznik lahko dobi do štiri brezplačne vstopnice. Obiskovalcem priporočajo, da za prihod na prireditve v okviru grajskih dni uporabijo tirno vzpenjačo; v tem času bo znižana enotna cena povratne vozovnice za vzpenjačo.

Celoten spored dogodkov je objavljen na spletni strani www.ljubljanskigrad.si