Izredne razmere v Živalskem vrtu Ljubljana
V ljubljanskem živalskem vrtu se je povesilo in podrlo veliko dreves, ki so na večih mestih odprla zunanjo ograjo ter poškodovala nekaj zgradb. Živali so pod nadzorom, živalski vrt pa bo predvidoma zaprt vsaj teden dni.
Nevarne živali (leopardi, tigri, medvedi, šimpanzi, gepardi) so na varnem in pod nadzorom v notranjih zidanih prostorih. Nevarnost pobega grozi pri risih, ki ljudem niso nevarni. Pet podrtih dreves je namreč naredilo 50 m dolgo vrzel v zunanji ograji in ograji risov. Ker se drevje na vrhu Rožnika neprestano podira, ograje trenutno ni mogoče sanirati. Možnost pobega je sicer velika, vendar živali za ljudi nista nevarni, četudi bosta ušli.
V nedeljo zvečer pa je večje drevo iz notranje strani padlo še na ograjo volkov preko poti do medvednjaka in ograjo zmečkalo ter tako odprlo volkovom izhod. Odprtino so dežurni zaposleni skušali nekoliko zapreti in preliti z neprijetnimi vonjavami, da bi volkove odvrnili od raziskovanja odprtine. V ogrado so jim dali hrano ter vso noč spremljali stanje, saj česa drugega zaradi grozečega in povešenega drevja ni bilo mogoče ukreniti. Zaradi neprijetnega vremena in navajenosti so volkovi noč prespali v podzemnih brlogih in ostali v svoji ogradi. Padlo drevo so vzdrževalni službi živalskega vrta v ponedeljek zjutraj zaradi nevarnih razmer pomagali odstraniti gasilci Gasilske brigade Ljubljana, za vsak primer pa so jih pri delu varovali zaposleni z anestezijskim in strelnim orožjem.
Ograja je že sanirana, pet volkov pa so preselili v zaprte prostore.
Zaenkrat drugih hujših poškodb stavb ali živali ni, je pa padajoče drevje in vejevje zaprlo poti na zgornjem delu živalskega vrta in močno otežilo oskrbo. Kljub temu so se zaposleni peš že prebili tudi do zgornjih ograd in preverili prisotnost živali. Zaenkrat še vse živali vztrajajo v svojih ogradah, tudi risinja se še vedno nahaja na svoji najljubši smreki. Danes ni bilo videti edinole samca risa, kar pa zanj ni nenavadno in zelo verjetno tudi on vztraja v svojem brlogu.
Poškodovane so ograde muflonov, gamsov, risov, gvanakov, kozorogov in več deset metrov zunanje ograje. Največji problem pri vsem pa je, da je ograjo v takšnih pogojih poledenelih razmočenih strmin in padajočega drevja nemogoče menjati. Živalski vrt bo tako predvidoma za obiskovalce zaprt vsaj še en teden.
V ponedeljek dopoldne se je porušila tudi najdebelejša bukev, ki je bila edina točkovna naravna vrednota v Živalskem vrtu Ljubljana.
Strokovna vodja Barbara Mihelič je ob tem poudarila: »Tudi tako črne situacije, kot je ta požled, kakršnega ne pomnimo, imajo vendarle tudi svetle plati. Lepo je doživeti takšno srčnost kolegov, ki tudi v izrednih razmerah pridejo na delo in ki oskrbijo svoje živali ne glede na to, kako nevarna je pot do njih. Prejeli smo tudi več klicev in ponudb za pomoč s strani zunanjih sodelavcev, nekateri pa so kar z opremo prišli na jutranji sestanek. Izredno hvaležni smo tudi gasilcem Gasilske brigade Ljubljana in PGD Vič, ki so prav tako sami srčni in neustrašni fantje in v teh dneh rešujejo in žagajo tam, kjer si nihče drug več ne upa«.
Zavetišče za zapuščene živali Ljubljana brez elektrike
Marko Oman, vodja Zavetišča za zapuščene živali Ljubljana sporoča, da so v zavetišču že od sobote brez elektrike, takšno stanje pa bo po napovedih še vsaj dva dni. Zavetišče zato opravlja le nujna dela oskrbe živali. Ne delujejo niti stacionarni telefoni, zato so za nujne klice dosegljivi na mobilni številki 051 441 143. Ker je pot skozi topolov drevored nevarna, do preklica odsvetujejo vse nenujne obiske zavetišča.