Junij 2009 v Ljubljani
Junij 2009 v Ljubljani je skupni projekt Mestne občine Ljubljana, Zavoda za turizem Ljubljana in SNG Opera in balet Ljubljana. Gre za največjo kulturno prireditev na prostem v središču mesta doslej, na kateri bo od 12. do 28. junija najširšemu občinstvu brezplačno dostopna vrhunska kulturna produkcija z več kot 60 brezplačnimi prireditvami na Prešernovem trgu.
Prešernov trg (foto: Miha Fras).
Iz ideje o predstavitvi baletne predstave Labodje jezero na prostem, se je porodila ideja o postavitvi odra na Prešernovem trgu za daljše časovno obdobje – druga polovica meseca junija, na katerem bi poleg baletne predstave Labodje jezero SNG Opera in balet Ljubljana predstavili še aktualno kulturno produkcijo mestnih javnih zavodov s področja gledališča in filmske kulture ter nevladnih organizacij s področja kulture.
Pri izboru programa prireditve na prostem je tokrat prvič vsebinsko sodeloval Oddelek za kulturo Mestne uprave Mestne občine Ljubljana in skupaj z Zavodom za turizem Ljubljana oblikoval program brezplačnih prireditev z velikim poudarkom na umetniški kvaliteti izbranih dogodkov, ki naj bi zadovoljili okus najširšega občinstva ter glasbenih, plesnih in gledaliških poznavalcev in predvsem ponudil kvaliteten program namenjen najmlajšim obiskovalcem v dopoldanskem času.
LUTKOVNO GLEDALIŠČE LJUBLJANA: Sapramiška
Predstava Sapramiška avtorice Svetlane Makarovič je ena izmed najbolj igranih predstav Lutkovnega gledališča Ljubljana in ena izmed tistih predstav, ki nikakor nočejo z odra. Namenjena je otrokom od 3. leta dalje in traja 45 minut. Lani je praznovala svojo tisočo ponovitev.
MINI TEATER: Mizica, pogrni se
Igrano–lutkovna predstava Mizica, pogrni se bratov Grimm velja za eno najlepših in tudi najpriljubljenejših pravljic na svetu. Predstavo je duhovito posodobil češki režiser Marek Bečka. V predstavi igrata Aljaž Jovanovič in Jose, ki je prispeval tudi svojo energično glasbo. Predstava je namenjen otrokom starejšim od 3 let.
MINI TEATER: Obuti maček
Igrana lutkovna predstava Obuti maček je nastala na podlagi znane pravljice francoskega pisatelja Charlesa Perraulta in jo je režiral češki gost Marek Bečka. Pravljico o mlinarjevem sinu in govorečem mačku interpretirata Jose in Gašper Jarni. Predstava je namenjena otrokom od 3. leta dalje.
PLESNA ŠOLA KAZINA: Ljubljana, plešem in diham s tabo
Plesna skupina Kazina velja za najkvalitetnejšo slovensko plesno (show) skupino, v kateri plešejo priznani plesalci, ki so v preteklosti dosegali naslove svetovnih prvakov. V sodelovanju s koreografi Mitjo Popovskim, Mirjam Podobnik, Željkom Božičem idr. soustvarjajo zabavne in energične plesne točke in celovečerne predstave različnih plesnih stilov in glasbenih zvrsti, s katerimi gostujejo tako doma kot tudi v tujini.
SLOVENSKO MLADINSKO GLEDALIŠČE: Kok ti men zdej dol visiš
Predstava Kok ti men zdej dol visiš je nastala na podlagi besedila kultnega avtorja britanskega gledališča Marka Ravenhilla pod režisersko taktirko mojstra Vita Tauferja. V igrivem prevodu Jakoba J. Kende in z glasbenim hitom Saše Lošića jo uprizarjajo igralci Slovenskega mladinskega gledališča. Ravenhill se v tej »komediji za najstnike« satirično poigra s kategorijo slave, ki je tako na Zahodu kot Vzhodu izjemno močno prisotna tudi pri mladostnikih.
ORKESTER SLOVENSKE FILHARMONIJE: dobrodelni koncert Korak za korak in otvoritveni koncert Poletja v Stari Ljubljani 2009
Orkester Slovenske filharmonije se ponaša s častitljivo tradicijo osrednjega slovenskega orkestra. Svoj sloves je potrdil na številnih gostovanjih v evropskih kulturnih središčih in v Združenih državah Amerike, predstavil pa se je tudi na pomembnih mednarodnih festivalih.
Med njegove goste se uvrščajo vrhunska svetovna glasbena imena kot so dirigenti Carlos Kleiber, Riccardo Muti, Zubin Mehta idr. Po ponovni ustanovitvi leta 1947 so orkester vodili priznani dirigenti, med njimi Bogo Leskovic, Samo Hubad, Lovro von Matačić, Oskar Danon, Uroš Lajovic, Milan Horvat, Marko Letonja in George Pehlivanian. Od oktobra 2008 ga vodi priznani francoski dirigent Emmanuel Villaume.
Zbiranje sredstev za Inštitut Republike Slovenije za rehabilitacijo za nakup diagnostične in terapevtske naprave Locomat. Koncert bo neposredno prenašala TV Slovenija.
Dirigent: Emmanuel Villaume; Solisti: Sabina Cvilak, sopran; Tanja Sonc, violina; Janez Dovč, harmonika.
ZAVOD EXODOS: Fake it
Predstava Fake it avtorja Janeza Janše si kot izhodišče postavi predstave sodobnega plesa, ki jih Slovenija ni nikoli videla in jih najbrž tudi ne bo, če ne zaradi ekonomskih določevalcev programiranja hiš z mednarodnim scenskim programom in festivalov scenskih umetnosti, pa zaradi gole in stvarne biološke minljivosti ustvarjalcev. Podobno kot srečujemo ponaredke na črnem trgu izdelkov, so na trg sodobnega plesa lansirani ponaredki del nekaterih ključnih koreografov druge polovice 20. stoletja. Projekt na neposreden način reflektira tudi eno prevladujočih interpretacij nacionalne kulture – teorijo zamudništva.
ZAVOD VITKAR: Glej ga zlomka!
Sodobna plesna predstava avtorja Branka Potočana in skupine Fourklor Glej ga zlomka! se ozira nazaj ter s pogledom in inventuro dosedanjega dela skozi paralelno zgodbo plesnega telesa in misli reflektira odnos do zunanjega sveta. Skupino tretirajo kot družino s svojimi prepoznavnimi značilnostmi. Na domiseln in iskriv način, poln asociativnih zvez, ironizirajo in problematizirajo vprašanja ter svoj odnos do sodobnega plesa.
MESTNO GLEDALIŠČE LJUBLJANSKO: Tanja – Tanja
Avtorica gledališke predstave Tanja – Tanja v izvedbi Mestnega gledališča ljubljanskega je Olja Muhina, ki se je rodila leta 1970 v Moskvi. Je ena najbolj talentiranih sodobnih ruskih avtoric, po letu 1995 je pravzaprav čez noč postala znana v Rusiji in Evropi.
Zgodba se odvija na podeželskem posestvu, kjer spremljamo troje parov, ki se smejejo, plešejo in se zapletajo v nerešljiva ljubezenska razmerja.
Rahločutna drama, večkrat označena kot »ženska«, je čustveno, nejasno, zasanjano, nedorečeno in izmuzljivo besedilo, ki ni zaslovelo samo s fascinantno kombinatoriko nerešljivih čustvenih razmerij, zaradi katere so ga kritiki označili kot Rubikovo kocko ljubezni: posebna odlika drame, ki provocira domišljijo, je v edinstvenem prepletanju liričnih izpovedi, ki včasih spominjajo na šepet med ljubimci ali notranje krike agonije nesrečno zaljubljenih.
Igrajo Judita Zidar, Boris Ostan, Jaka Lah, Tjaša Železnik k. g., Gašper Tič, Jana Zupančič in Silvij Božič. Delo je režiral Matjaž Pograjc.
MANCA IZMAJLOVA
Manca Izmajlova pevka z žametnim glasom, ki se je šolala v Londonu na področju muzikala in v Moskvi na področju opernega petja, že vrsto let navdušuje na koncertih doma in v tujini. Zadnje mesece na koncertih po Sloveniji predstavlja svojo novo zgoščenko Slovensko srce, ki je bila prav tako kot njena predhodnica Slovanska duša, posneta z velikim simfoničnim orkestrom v Moskvi. Oba albuma sta doživela izjemen uspeh, saj sta bila skupaj doslej prodana v 20.000 izvodih.
Benjamin Izmajlov je koncertni violinist, ki se je izobraževal po vsem svetu in kot edini slovenski violinist končal prestižni Konservatorij Čajkovski v Moskvi ter na njem zaključuje podiplomski študij in je štipendist Mestne občine Ljubljana. Poleg solističnega koncertiranja je tudi organizator Glasbenega foruma Vila Bled, na katerem predavajo vrhunski klasični glasbeniki.
Manci Izmajlovi se bodo na odru pridružili številni plesalci Srednje glasbene in baletne šole v Ljubljani, v koreografijah Tanje Pavlič. Glasbeno–plesni program bodo sestavljale skladbe iz albumov Slovensko srce in Slovanska duša, obeta pa se tudi kakšno majhno presenečenje.
KINODVOR: Shine a light
Film Shine a Light je koncertni dokumentarec o fenomenu angleške rockovske skupine The Rolling Stones, ki ga je leta 2006 v manhattenskem Beacon Theateru posnel Martin Scorsese. Film se prične s črno-belimi posnetki kaotičnih priprav na tehnično in logistično zahtevno snemanje, a bolj kot do pičice natančno reprezentacijo dogodkov jih gre razumeti kot neke sorte avtorski podpis, deloma pa tudi kot poklon spontanosti in uporni svojeglavosti kontroverznega benda. Ko oder naposled zavzamejo Mick Jagger, Keith Richards, Charlie Watts in Ronnie Wood, postane navidez vse lahko in enostavno - Scorsese se umakne v zakulisje in le tu in tam s špasnimi arhivskimi posnetki prekinja njihove energične nastope, sicer pa se v celoti posveča koordiniranju poldrugega ducata pretkano postavljenih kamer, ki domiselno dokumentirajo osupljive vragolije ostarelih zvezdnikov.
Več informacij najdete na spletni strani www.visitljubljana.si