Kako ravnati, ko vode ni več v objektu
Voda, ki je poplavila območja in prostore je onesnažena, zato je dobro poznati ukrepe, s katerimi zaščitimo svoje zdravje.
Voda, ki je poplavila območja in prostore je onesnažena, zato se ob odpravljanju posledic nesreč ustrezno zaščitimo (rokavice, škornji) in se po delu temeljito umijemo.
Če so bile v poplavni vodi primesi naftnih derivatov (npr. kurilno olje), je ob črpanju take vode potrebno odstranjevati naftne derivate s pivnanjem (plavajoči pivniki, vpojna črevesa, žagovina, oblanci idr.) in sredstvi za razgradnjo ogljikovodikov (trgovska imena npr. bioversal, sintan idr.). Praviloma to storijo gasilci ob črpanju vode iz objekta. Na vrtnih površinah le to lahko storimo s konjskim gnojem, ki je ekološko najbolj ustrezen in učinkovit za dekontaminiranje prsti: konjski gnoj čim bolj na drobno razdrobimo, travo pokosimo, vrtine odstranimo, konjski gnoj posujemo po zemlji, polijemo ga z vodo, pustimo ga delovati do pomladi. Organizmi v konjskem gnoju bodo ogljikovodike do pomladi razgradili.
Tla in stene poplavljenih prostorov operemo s čisto vodo s pomočjo vrtne cevi za zalivanje ali visokotlačnega čistilca.
Tla in stene tudi razkužimo s pripravki za dezinfekcijo prostorov (npr. Ecocid), ki jih kupimo v lekarni, kmetijski ali specializirani trgovini s čistili (npr. Varikina). Za dezinfekcijo lahko najamemo tudi za to usposobljeno podjetje. Za nanos sredstva za dezinfekcijo praviloma potrebujemo pripomoček za pršenje (ročno vrtno pršilko). Pri delu moramo uporabiti zaščito rok, ust in oči ter v prostoru ustvariti prepih – več o tem je navedeno v navodilih proizvajalca dezinfekcijskega sredstva.
Predmete, ki so bili v stiku z vodo, mehansko očistimo s čisto vodo in čistili ter jih nato še razkužimo. Če predmetov ni mogoče očistiti, jih zavržemo.
Očiščene in razkužene prostore redno zračimo in ogrevamo. Za hitrejše sušenje lahko uporabimo tudi naprave za razvlaževanje, ki jih lahko kupimo ali najamemo.
OPOZORILO: Ne smemo uživati nobene hrane, ki je bila v stiku s poplavno vodo, ne hrane iz prostorov in tudi hrane s poplavljenih vrtov ne! Poplavljeno hrano moramo zavreči!
Več o ukrepih iz naslova poplav si preberite tukaj.
Nasveti Gradbenega inštituta ZRMK
Z vami delimo tudi nasvete Gradbenega inštituta ZRMK za sušenje poplavljenih objektov, sanacijo tlakov, zidov in sten montažnih objektov.