Kako se spopadati s poletno vročino
Poletna vročina kar ne popusti. Visoke temperature vplivajo na zdravje številnih, zlasti starejših, dojenčkov, ljudi, ki delajo na prostem in tistih, ki so kronično bolni. Povzročijo lahko izčrpanost ali vročinski udar in poslabšajo obstoječa bolezenska stanja, zato ne bo odveč nekaj nasvetov, kako si lahko olajšamo spopadanje z vročino.
Izogibajmo se soncu in vročini
Če je možno, se v najbolj vročem času dneva ne odpravljajmo ven, pač pa se nakupovanja, vadbe na prostem in drugih aktivnosti lotimo zgodaj zjutraj ali zvečer. Uporabljajmo različne oblike zaščite pred soncem, npr. sončna očala, klobuk in kremo za sončenje (ne zgolj na plaži!), oblečemo pa se v svetla in ohlapna oblačila. Predvsem so primerne poletne obleke in širše hlače, v splošnem pa oblačila, narejena iz bombaža in lana.
Ohlajeni prostori
Rolete na oknih zjutraj spustimo, da preprečimo pronicanje vročine v prostor. Prav tako je priporočljivo, da okna odpremo zvečer in jih pustimo čez noč, medtem ko jih zjutraj zapremo. Če imamo možnost, se doma poslužujemo klimatskih naprav, ki pa jih nastavimo zgolj nekaj stopinj hladneje od zunanjih temperatur. Pri velikih razlikah v temperaturi naše telo doživi šok, tvegamo pa tudi prehlad in druga obolenja, ki so poleti pogosto posledica prekomerne uporabe klime. Če klime nimamo in se naš dom močno segreje, poskušamo vsaj kakšno uro na dan preživeti v prostorih, ki so klimatizirani (odločimo se npr. za učenje v knjižnici). Pomagamo si lahko tudi z ohlajenimi pijačami, npr. zamrznjenimi plastenkami vode. Nikogar ne puščamo v zaprtem, parkiranem avtomobilu.
Voda, voda, voda
Posebej pogosto v poletnem času pride do dehidracije. Slednje lahko preprečimo z uživanjem živil, ki vsebujejo veliko vode, hlajenjem telesa preko hladilnih pulznih točk in uporabo hladilnih meglic, ki jih lahko kupimo v drogerijah. Izogibanje telesni aktivnosti ni potrebno, pomembno pa je, da te aktivnosti ne izvajamo na soncu v najtoplejših delih dneva in da med aktivnostjo nenehno pijemo, pri tem pa se izogibamo alkoholu in živilom z visoko vsebnostjo sladkorja in/ali kofeina. Eden najpomembnejših načinov skrbi za telo ob vročinskih valih je pitje navadne vode, saj moramo tekočino, ki se iz nas pospešeno izloča v obliki znoja, nekako nadomestiti.
Osvežitev pri pitnikih
V vročih dneh se lahko osvežite tudi na katerem od pitnikov, ki so razporejeni po vsem mestu ter na rekreacijskih površinah in otroških igriščih. V Ljubljani imamo kar 59 pitnikov in 5 fontan s hladno vodo. Seznam pitnikov najdete tukaj, na telefon pa si lahko naložite tudi aplikacijo Tap Water, ki vas bo vedno usmerila k najbližjemu pitniku.
V zavetju mestnih dreves
Ljubljana je zeleno mesto, v katerem se lahko ohladimo v zavetju mestnih gozdov in drugih zelenih površin, ki nudijo obilico sence. V mestu je kar nekaj otroških igrišč, ki ležijo v senci dreves. Najbolj senčno igrišče je v parku Kodeljevo, precej sence je tudi na igrišču v parku Slovenske reformacije ter na nekaterih manjših igriščih. Med njimi so igrišča Brajnikova, Črtomirova, Zajčja dobrava, Bloudkov park 1, Zaloška, Adamičeva 6, Šišenska, Kneza Koclja, Celovška 106, Na jami, Kumrovška, Tesovnikova, Lubejeva, Hotel Park in Luize Pesjakove.
Poletno ohladitev in zavetje pred vročino najdemo tudi v mestnih gozdovih, zato vas vabimo, da obiščete Rožnik, Šišenski hrib, Mostec, Zajčjo dobravo, Golovec ali Šmarno goro. Veliko sence boste našli tudi v največjem mestnem parku Tivoli ter na drugih zelenih površinah.
Osvežitev ob vodi
Vroči poletni dnevi so idealni tudi za obisk mestnih kopališč Kolezija in Kodeljevo. Na Koleziji lahko zaplavate od ponedeljka do petka od 6. do 22. ure, ob sobotah, nedeljah in praznikih pa od 9. do 22. ure. Poleg plavanja kopališče ponuja še športno-rekreacijske površine, mize za namizni tenis, košarkarsko igrišče ter igrišče za odbojko na mivki.
Kopališče Kodeljevo pa je odprto od ponedeljka do petka od 9. do 19. ure, ob sobotah, nedeljah in praznikih pa še uro dlje. Poleg bazenov je na voljo še otroško igrišče in travnate površine za igre z žogo.
Osvežitev ob vodi lahko poiščete tudi ob Ljubljanici in Savi, kjer smo uredili plaži Sava ter Muste.
Skrb za someščanke in someščane ter zdravniška pomoč
Preverimo, kako so naši družinski člani in članice, prijatelji in prijateljice, sosedje. Marsikdo med njimi morda v teh časih potrebuje pomoč in jim bo izkazana skrb veliko pomenila. Z njimi lahko delimo zgornje nasvete ali jim pomagamo pri opravilih. V kolikor pri sebi ali drugih opazimo ekstremno izčrpanost, krče, motnje zavesti ali kožne izpuščaje, izmerimo telesno temperaturo, spijemo kozarec hladne vode in se umaknemo v hladen prostor. Če se počutje v kratkem ne izboljša, poiščemo zdravniško pomoč.