torek, 1. 4. 2008

Kandidatura Mestne občine Ljubljana za Unescov naslov "Svetovna prestolnica knjige 2010"

V letu počastitev 500-letnice rojstva Primoža Trubarja in z namenom, da spodbudi razvoj bralne kulture v prestolnici ter da promovira slovensko knjigo in ustvarjalce v svetu je Mestna občina Ljubljana 27. marca 2008 oddala kandidaturo za pridobitev uglednega Unescovega naslova svetovna prestolnica knjige 2010.

V Komisiji za izbor so predstavnik UNESCA, predstavnik Mednarodne zveze založnikov (IPA), predstavnik Mednarodne zveze knjigotržcev (IBF), predstavnik Mednarodne federacije knjižničnih organizacij (IFLA). Predsednik izborne komisije je predstavnik IPA.

Unesco je naslov svetovna prestolnica knjige prvič podelil leta 2001 mestu Madrid, sledili so mu Aleksandrija, New Delhi, Antwerpen, Montreal, Torino, Bogota in Amsterdam, za leto 2009 pa je s kandidaturo že uspel Bejrut. Upamo, da se bo Ljubljana pridružila tem uglednim mestom. Program mesta prijavitelja mora biti usmerjen k promociji knjige in spodbujanju branja v času med dvema svetovnima dnevoma knjige in avtorskih pravic (23. april 2010 - 23. april 2011).

Kriteriji za nominacijo so:
• ustrezno tematsko in terminsko zasnovan program;
• stopnja nacionalne in mednarodne povezanosti;
• vključenost posameznikov in organizacij (povezanih s produkcijo, trženjem in prodajo
knjig ter drugimi dejavniki) na lokalni in mednarodni ravni;
• različni mednarodni projekti za spodbujanje branja in promoviranja knjige;
• skladnost s principi izražanja, pretoka informacij.

Programska izhodišča
Izhodišče ljubljanskega programa je mrežna povezanost vseh, ki v Ljubljani in v Sloveniji delujejo na področju knjige, stanovskih organizacij in interesnih združenj s področja knjige, knjižnic in drugih javnih kulturnih zavodov, ki se lahko navežejo na program svetovne prestolnice knjige, posameznih festivalov, vrtcev in šol, Nuka, Sazuja in Univerze v Ljubljani. V primeru uspešne kandidature bodo k sodelovanju povabljene tudi druge kulturne ustanove; tako bomo zagotovili, da bo Ljubljana, z njo pa Slovenija v letu 2010 živela in dihala s knjigami.

Program zajema najrazličnejše literarne izraze in literature sveta, poudarja pomen knjige za razvoj človeka in družbe ter spodbuja zanimanje za branje pri vseh generacijah bralcev ter veča dostopnost knjige kot temeljne nosilke ustvarjalnosti in znanja. Na ravni mesta Ljubljane, države Slovenije in v mednarodnem merilu program promovira načela svobode izražanja, objavljanja in širjenja informacij, kot jih opredeljujejo Unesco, Deklaracija o človekovih pravicah in Florentinski sporazum. Poleg vseh novih projektov, ki smo jih predlagali v programu Ljubljana – svetovna prestolnica knjige 2010, bomo v njegovo izvedbo vključili tudi kvalitetne programe in projekte, ki se že odvijajo, zlasti mednarodne literarne festivale, knjižne sejme in projekte, ki so usmerjeni v razvijanje bralne kulture.

Pri oblikovanju programa smo izhajali ne le s stališča, kako lahko v Ljubljani promoviramo literaturo, knjigo in branje, temveč tudi z vidika, katere svoje izkušnje in znanja lahko Ljubljana ponudi svetu: kako lahko promovira svoje avtorje, kako lahko svetu posreduje dognanja glede knjige, knjižnic in bralne kulture. Menimo, da bo glede na obseg knjižne produkcije, bogatega literarnega in kulturnega dogajanja ter programov spodbujanja bralne kulture Ljubljana to lahko storila zelo prepričljivo in da ima kaj pokazati.

V času od 23. aprila 2010 do 23. aprila 2011 bomo organizirali naslednje dogodke:

Svetovni kongres: Knjiga kot nosilka razvoja človeštva
Na kongresu bomo poskušali odgovoriti na vprašanje, na kakšen način knjiga in branje danes pomenita temelj razvoja posameznika in družbe, usmerjen bo izrazito uporabno in bo podal predloge glede spodbujanja branja. Del vsebine ljubljanskega kongresa se bo navezoval na metodologijo spremljanja stanja na knjižnem trgu, ki je tema letošnjega kongresa v Amsterdamu - svetovni prestolni knjige 2008. Osrednje teme kongresa bodo:
• prevajanje kot govorica medkulturnega dialoga;
• spremljanje stanja na knjižnih trgih in stanja na področjih bralne kulture ;
• pozitivni modeli spodbujanja bralne kulture.

Literarni festival: Literature svetovnih celin
Omogočili bomo srečevanje in spoznavanje književnosti vseh svetovnih celin in spodbujali medkulturni dialog. Na festivalu bodo sodelovali gostujoči sodobni književniki z vseh celin, središče izvajanja festivala bo Ljubljana, posamezni dogodki pa bodo, glede na partnerske dogovore, potekali v Kopru, Mariboru, Novem mestu, Celju, Trstu, Celovcu in drugod, tako da bo utripa festivala deležna celotna Slovenija. V okviru festivala bodo izšle tudi posebne knjižne izdaje domačih in tujih avtorjev z logotipom Ljubljana – svetovna prestolnica knjige 2010.

Ljubljana bere
Projekt Ljubljana bere je Mestna občina Ljubljana začela izvajati v letu 2008 in želi z njim sistematično spodbujati razvijanje bralne kulture pri različnih ciljnih skupinah prebivalstva, zlasti pri otrocih in mladini. Cilj projekta je, večati dostopnost knjige, promovirati kakovostno knjižno produkcijo in spodbujati zavest o knjigi kot trajni življenjski vrednoti. Na tej podlagi bo projekt Ljubljana bere v programu Ljubljana - svetovna prestolnica knjige 2010 nadgrajen z izvedbo ciljnih razpisov:
• knjiga za vrtce in šole;
• knjiga za vse;
• knjiga za najstnike in
• knjiga za tretje življenjsko obdobje.

Knjiga in ustvarjalnost na področju kulture
V tem sklopu bodo v obdobju celotnega leta trajanja projekta Ljubljana – svetovna prestolnica knjige 2010 potekale različne prireditve, ki se bodo vsebinsko povezovale s temeljnim programom in s knjigo v širšem smislu, izvajali pa jih bodo knjižnice, muzeji, galerije, gledališča, glasbeniki in drugi kulturni ustvarjalci. V ta namen bo objavljen ciljni javni razpis za nevladne organizacije, na katerem bodo lahko le- te predlagale programe in projekte, ki se bodo navezovali na Ljubljano – svetovno prestolnico knjige 2010. V programu so tudi naslednje tematske razstave:
• Narodna in univerzitetna knjižnica v Ljubljani bo pripravila razstavo Supraseljskega kodeksa iz 11. stoletja;
• Mednarodni grafični likovni center bo pripravil razstavo Zgodbe, ki jih govorijo naslovnice knjig in izvedel znanstveni simpozij na to temo;
• Mestni muzej Ljubljana bo pripravil razstavo o dojemanju in odnosu do knjige nekoč in danes v razmerju do sodobnih medijev.

Knjiga in mesto
Projekt je zasnovan kot sklop različnih poskusnih projektov, izvedenih po načelih javno- zasebnega partnerstva med knjigotržci, založniki, nevladnimi organizacijami in mestnimi občinami v Sloveniji. Z njim bomo javne površine mest oživili s knjižnimi stojnicami in prireditvami, povezanimi s knjigo, ter tako povečali dostopnost do knjige. V tem okviru bomo spodbudili tudi razvoj že uveljavljenih knjižnih sejmov in jih nadgradili, obenem pa tudi izvedli enega od osrednjih dogodkov Ljubljane – prestolnice knjige 2010: veliko množično prireditev, s katero bomo široko promovirali knjigo in kulturo.

Podpora izhajanju novega kulturnega štirinajstdnevnika
V času izvajanja programa Ljubljana – svetovna prestolnica knjige 2010 bomo spodbudili izdajanje intelektualnega štirinajstdnevnika, ki bo osredotočen izključno na področje kulture, medijev in intelektualnega življenja ter bo pomembno prispeval k odpiranju kritične refleksije o kulturi in družbi.

Knjižnice: središča znanja, informacij in ustvarjalnosti
V okviru programa Ljubljana – svetovna prestolnica knjige 2010 bo Mestna knjižnica Ljubljana izvajala številne projekte, s katerimi bo promovirala dejavnost knjižnic, spodbujala prebivalce k večji uporabi knjižničnih storitev, izobraževala prebivalce v smeri uporabe različnih virov informacij ter z raznovrstnimi projekti razvijanja bralne kulture vabila k branju različne ciljne skupine prebivalstva.

Financiranje in izvedba
Šele uspešnost kandidature in določitev leta izvedbe bosta omogočila pristop k podrobni opredelitvi programa in njegovi izvedbi ter dogovore z vsemi zainteresiranimi partnerji in sofinancerji. Sledilo bo oblikovanju organizacijske strukture in izvedbenega programa ter povabilo vsem zainteresiranim izvajalcem preko javnih razpisov. Seveda pa ni nujno, da bo Ljubljana že prvo leto s kandidaturo uspela, tudi denimo Amsterdam je moral kandidirati dvakrat.

Program bo vključeval tudi aktivno finančno soudeležbo vseh sodelujočih. Glede na predlagani program ocenjujemo, da bo celotna vrednost v letu izvedbe projekta znašala 2.100.000 evrov. Potreba po vložku javnih sredstev je ocenjena na 1.400.000 evrov, ki jih bodo v razmerju 50 odstotkov: 50 odstotkov zagotovili Mestna občina Ljubljana in drugi javni financerji (Javna agencija za knjigo R Slovenije, Ministrstvo za kulturo R Slovenije, Javna agencija R Slovenije za raziskovalno dejavnost, partnerske občine). Tretjino celotne vrednosti projekta bo zagotovil zasebni sektor (založniki, knjigarne, sponzorji, donatorji itn). Dokončna vrednost programa bo znana po opredelitvi izvedbenega dela programa po potrjeni kandidaturi.


Podpora kandidaturi
Kandidaturo so podprli:
Slovenska nacionalna komisija za Unesco, Društvo slovenskih pisateljev, Društvo slovenskih književnih prevajalcev, Zbornica založništva, knjigotrštva, grafične dejavnosti in radiodifuznih medijev pri GZS Slovenije, Zveza splošnih knjižnic Slovenije, Društvo knjigarnarjev Slovenije, Društvo slovenskih založnikov in Društvo bralna značka Slovenije. Pripravljenost na sodelovanje pri izvedbi obsežno zasnovanega programa je izrazil tudi Direktorat za umetnost Ministrstva za kulturo RS.

Možnosti za uspeh kandidature
Glede na dejstvo, da iz JV dela Evrope doslej še ni bilo izbrano nobeno mesto in ker ima Ljubljana zaradi bogastva in raznovrstnosti knjižne produkcije in literarnega dogajanja izredno razvite in bogate založniške dejavnosti, močne mreže splošnih knjižnic pa tudi zato, ker je v prestolnici Slovenije sedež vseh krovnih organizacij ali stanovskih društev, ki delujejo na področju knjige, ima Ljubljana odlično izhodišče za uspešno kandidaturo. S kandidaturo želimo svetu pokazali specifičnost in državotvornost slovenske literature, ki ima jedro ustvarjalcev ravno v Ljubljani. Kandidiranje za ta ugledni naslov pomeni za Ljubljano in celotno Slovenijo odpiranje novih možnosti za razvoj področja knjige v Sloveniji, za večjo mednarodno uveljavitev ter prepoznavnost slovenske knjige, kulture in države.


Odsek za odnose z javnostmi