Končujejo se mednarodni dnevi boja proti nasilju nad ženskami
V nedeljo, 10. decembra 2023, na svetovni dan človekovih pravic, končujemo obeleževanje mednarodnih dnevov boja proti nasilju nad ženskami.
Ob zaključku kampanje želimo znova izpostaviti ozaveščanje o zalezovanju žensk. Na Mestni občini Ljubljana smo pred letom dni skupaj z Društvom za nenasilno komunikacijo pripravili TikTok kampanjo, katere cilj je ozaveščanje o zalezovanju in kako ravnati v takih primerih, s katero želimo doseči predvsem mlajšo populacijo.
V omenjenem društvu so pripravili tudi podrobnejšo predstavitev te tematike, skozi katero predstavijo, kaj je zalezovanje, kdo zalezuje in zakaj, kakšne so posledice zalezovanja in kako se lahko zaščitimo ob zalezovanju ter kako je zalezovanje pravno prepovedano in sankcionirano? Podrobnejšo predstavitev te tematike si oglejte tukaj, vse filmčke o zalezovanju pa na YouTube kanalu MOL.
Namesto zaključka: Vsi smo kdaj tudi osamljeni. Kakršne koli so naše trenutne socialne veščine, mora biti vsakemu jasno, da zalezovanja ne smemo povzročati sami ali ga spregledati pri drugih. Tudi preprečevanje in ustavljanje zalezovanja je delovanje proti nasilju nad ženskami.
Svetovni dan človekovih pravic
10. december, svetovni dan človekovih pravic, je dan, ko obeležujemo obletnico sprejetja Splošne deklaracije človekovih pravic, temeljnega dokumenta zaščite človekovih pravic.
10. decembra 1948 je Generalna skupščina Organizacije združenih narodov v Parizu razglasila dokument, ki so ga pripravile predstavnice in predstavniki različnih pravnih in kulturnih okolij iz vseh delov sveta. Zapisali so ga kot skupni standard, ki naj bi ga dosegli za vse ljudi in vse narode sveta. Prvič v zgodovini so se strinjali o dokumentu, ki izpostavlja temeljne človekove pravice, ki jih moramo univerzalno zaščititi ne glede na raso, barvo kože, veroizpoved, spol, jezik, politično in drugo prepričanje, narodnost, družbeno pripadnost, lastništvo in drug status. Splošna deklaracija je postala temelj vedno močnejšega sistema zaščite človekovih pravic, ki danes obravnava tudi najranljivejše skupine, kot so osebe z različnimi hendikepi, avtohtona ljudstva, migrantke in migranti.