torek, 17. 9. 2024

Konferenca Evropskega foruma za primarno zdravstvo

Zdravstveni dom Ljubljana v Centru Rog te dni organizira konferenco Evropskega foruma za primarno zdravstvo EFPC z naslovom Trajnost v osnovnem zdravstvu: od zavedanja do ukrepanja. V ospredju bodo različne aktualne teme, kot so e-zdravje, umetna inteligenca, predpisovanje antibiotikov, “socialno predpisovanje” kot možnost za zmanjšanje predpisovanja zdravil, pa tudi omejen dostop do zdravstvenih storitev.

Več kot 240 strokovnjakov na konferenci išče rešitve za različne aktualne izzive, s katerimi se javno zdravstvo trenutno sooča - od bega kadrov iz javnega zdravstva do nižanja razlik med prebivalstvom znotraj in med državami. Prebivalci z nizkimi dohodki oz. v revnejših državah pogosteje zbolevajo za kroničnimi boleznimi v mlajših letih, umirajo pa kar do 10 let prej od prebivalcev z višjimi dohodki oz. v razvitejših državah, njihova pričakovana zdrava življenjska doba pa je do 20 let krajša. Rešitev je med drugim v močnem in dostopnem javnem osnovnem zdravstvenem varstvu. Predsednica Evropskega foruma za primarno zdravstvo prof. dr. Maria van den Muijsenbergh kot primer dobre prakse ocenjuje slovenski poudarek na spodbujanju zdravega načina življenja, kar v zdravstvenih domovih npr. nudijo Centri za krepitev zdravja. 

ZD Ljubljana predstavlja inovativno metodo usposabljanja s simulacijami 

Simulacijski center ZD Ljubljana. Foto: Alan Orlic Belsak
Simulacijski center ZD Ljubljana. Foto: Alan Orlič Belšak
   

ZD Ljubljana bo na konferenci EFPC med drugim predstavil in uporabil inovativno metodo usposabljanja s simulacijami, ki se je izkazala za izjemno učinkovito pri izboljšanju učnih rezultatov in spretnosti udeležencev. Ta metoda omogoča udeležencem, da skozi simulacije pridobijo izkušnje v nadzorovanem okolju, kar povečuje njihovo pripravljenost za reševanje realnih izzivov. Poseben poudarek bomo namenili osnovni ravni zdravstvene oskrbe, ki obravnava kar 80 % populacije. Zaradi tega je ključno, da zdravstveni delavci redno obnavljajo svoje znanje in veščine, saj tako zagotavljajo kakovostno oskrbo pacientov. Simulacije omogočajo kontinuirano izboljševanje, saj udeležencem omogočajo, da se skozi praktične primere učijo in hkrati prepoznavajo morebitne pomanjkljivosti v svoji praksi. Praksa usposabljanja s simulacijami je postala zlati standard v ZD Ljubljana,  saj omogoča varno učenje iz napak in hkrati krepi kritično mišljenje ter timsko delo. V kombinaciji s sodobnimi tehnološkimi rešitvami, kot so virtualna in obogatena resničnost, lahko ta metoda znatno izboljša kakovost zdravstvene oskrbe in prispeva k trajnostnemu razvoju zdravstvenih sistemov. Cilj na konferenci je tudi vzpostaviti dolgoročno strategijo, kjer bodo simulacije postale osrednji del izobraževalnih programov za zdravstvene delavce, s poudarkom na zagotavljanju, da znanje, pridobljeno skozi usposabljanja, ostane relevantno in uporabno v praksi.

Preberite tudi: