sreda, 9. 10. 2024

Ljubljana je prejela naziv Podnebno nevtralno in pametno mesto

Evropska komisija je uradno sporočila, da je Ljubljana prejela naziv Podnebno nevtralno in pametno mesto. S tem smo uradno stopili na pot do razogljičenja. Slavnostna predaja naziva bo 22. oktobra 2024 v Evropskem parlamentu v Strasbourgu.

Poleg Ljubljane je omenjeni naziv prejelo še 19 mest, ki sodelujejo v Misiji 100 podnebno nevtralnih in pametnih mest do leta 2030, med njimi tudi Kranj, kar nas veseli. Dokumentacijo za pridobitev naziva je v presojo oddalo 23 mest, pregled je potekal v dveh fazah, na koncu je Ljubljana prejela odlično oceno in zbrala 90 od 100 možnih točk. Ocenjevalci so Ljubljano izpostavili kot vzor drugim mestom.

Naziv podnebno nevtralno in pametno mesto je najbolj prestižna nagrada in dokaz, da je Ljubljana na pravi poti k podnebni nevtralnosti in s tem k še dodatnemu dvigu kakovosti življenja v našem mestu.

Akcijski načrt

Na Mestni občini Ljubljana smo v okviru pridobivanja naziva oddali obsežen predlog mestne podnebne pogodbe, ki vključuje akcijski načrt razogljičenja Ljubljane do leta 2030, investicijski plan in zavezo mesta k razogljičenju ter izkazano podporo s strani različnih deležnikov.
Akcijski načrt podnebne pogodbe temelji na področjih:

  • energetski sistemi (razogljičenje energentov, izgradnja sežigalnice, proizvodnja zelene energije, trajnostno električno omrežje, povečanje energetske učinkovitosti, izboljšanje energetskega upravljanja, negativne emisije itd.)
  • mobilnost in promet (izboljšanje javnega prometa, izboljševanje zelene mobilnosti in upravljanje dostopnosti, razogljičenje cestnih in ostalih motornih vozil, izboljšanje infrastrukture za kolesarjenje in pešce itd.)
  • odpadki in krožno gospodarstvo (zmanjševanje količine odpadkov, celovito in trajnostno ravnanje z odpadki itd.)
  • zelena infrastruktura in ozelenitev (trajnostno urbanistično načrtovanje in gradnja, urbana ozelenitev ter zelena in modra infrastruktura, gospodarjenje z gozdovi, trajnostno kmetijstvo, na naravi temelječe rešitve itd.)
  • digitalizacija (urbana digitalna platforma, pametne digitalne rešitve, digitalna orodja za upravljanje, načrtovanje in izvajanje mestnih politik, enotna informacijska in komunikacijska točka za meščane, upravo in gospodarstvo itd.)
  • grajeno okolje (upravljanje zemljišč, energetska sanacija stavb, namembnost rabe prostora itd.)
  • vključevanje prebivalstva

Ljubljana je del Misije 100

misija 100 je pobuda evropske komisije

Misija 100 podnebno nevtralnih in pametnih mest do leta 2030 naslavlja spopadanje s podnebnimi spremembami in prizadevanja mest, da se razogljičijo v čim krajšem roku. V Misijo je vključenih 112 mest (100 iz EU in 12 iz nečlanic v Evropi), ki so v dosedanjih prizadevanjih pokazala svoj trajnostni razvoj in izkazala interes doseganja izjemno ambicioznih okoljskih in podnebnih ciljev. Vključena mesta delujejo kot eksperimentalna in inovacijska središča, ki bodo drugim evropskim mestom kazala pot za doseganje podnebne nevtralnosti, pri tem pa so deležna podpore in svetovanja, prednosti pri črpanju evropskih sredstev, sodelovanja v inovacijskih aktivnostih ter pilotnih in demonstracijskih projektih, možnosti povezovanja, izmenjave dobrih praks in visoke prepoznavnosti.

Preberite tudi: