Ljubljana je v Podutiku dobila že sedmi kolopark
V Evropskem tednu mobilnosti 2023 smo kot enega izmed trajnih ukrepov odprli kolopark ob Dolniški ulici v Podutiku. Gre za poligon, namenjen predvsem igri in urjenju spretnostnih veščin z različnimi vrstami voznih pripomočkov, od koles, skirojev, rolk, rolerjev in kotalk do poganjalčkov.
Kolopark je zasnovan kot javna površina za aktivno preživljanje prostega časa za vse starostne skupine obiskovalcev, najrajši pa ga uporabljajo otroci.
V bližini je tudi novejše otroško igrišče, tako da bo območje še dodatno zaživelo ob otroškem veselju.
S kolesci čez grbine in doline
Kolopark (angleško pumptrack) je zasnovan kot skupek reliefnih grbin različnih višin in zavojev z asfaltno stezo, ki so med seboj ritmično povezani v krožno celoto. Vključuje peščene površine odvodnjavanja, ozelenitev in ureditev okolice. Območje izvedenega projekta je veliko 986 m2, poleg valovite steze v dolžini približno 100 m smo zasadili sedem novih dreves, večje grmovnice in živo mejo za zagotavljanje dodatne varnosti ter umestili urbano opremo (klop, informacijsko tablo in stojala za kolesa). Uporabnike koloparka prosimo, da ne hodijo po brežinah in tako omogočijo, da se trava, ki še ni pognala, dobro zaraste oziroma zelenica ne uniči.
Kolopark Podutik je namenjen športnim dejavnostim, prostemu času in druženju. Umeščen je na obstoječo travnato površino in začasno makadamsko parkirišče, med niz enodružinskih hiš na zahodni strani, Dolniške ceste na vzhodni strani ter obstoječe dostopne makadamske poti na južni strani, ki vodi do otroškega igrišča v neposredni bližini.
Dela v vrednosti dobrih 64.000 evrov brez DDV je izvedlo podjetje Planapark, gradbeništvo in šport, d.o.o.
Novosti v okolici koloparka
Ker v okolici zaradi koloparka, bližine že obstoječega Bikeparka Ljubljana ter izletniških točk na območju pričakujemo še več kolesarjev, bomo na Podutiški cesti na njihovo prisotnost dodatno opozorili. Čeprav obstoječa cesta zaradi pomanjkanja prostora ne omogoča ureditve kolesarske steze, smo varnost kolesarjev izboljšali tako, da smo na odseku od ceste Pod Kamno gorico do avtobusnega obračališča Podutik (linija LPP številka 5) zarisali oznake za »sharrow« – souporaba voznega pasu za kolesarje in motorni promet. Hitrost na tem območju je omejena na 40 km/h, na Podutiški in Dolniški cesti je urejenih več hitrostnih ovir (grbin). Prav tako smo dopolnili prometno signalizacijo v okolici, s čimer še izboljšujemo varnost v prometu.
Letos smo tudi končali obnovo dela Dolniške ceste na odseku med Cesto Andreja Bitenca in gasilskim domom Prostovoljnega gasilskega društva Podutik - Glince, ki vodi do Koloparka Podutik. Lani smo prenovili Podutiški nadvoz in Podutiško cesto med Ledarsko ulico in Ulico bratov Babnik.
Dodatno bomo zaradi številnih pobud občanov v bližini na Omersovi ulici predvidoma letos uredili novo otroško igrišče z raznovrstnimi igrali.
Koloparki namesto neurejenih površin
Zaradi velikega navdušenja nad tovrstnimi ureditvami in pobud za nove koloparke nekatera neurejena območja in divja parkirišča že več let spreminjamo v kolesarske poligone. Vzpostavljamo jih tudi v bližini sosesk Javnega stanovanjskega sklada MOL, kot sta koloparka pri soseskah na Cesti v Gorice in Novo Brdo; ureditev še enega pa predvidevamo v okviru Športnega parka v Novem polju. Prvi kolopark smo uredili leta 2016 v Šiški, leto pozneje za Bežigradom, nato še v Novih Fužinah in novembra 2022 tistega v Štepanjskem naselju.
Ker so peščene podlage na nekaterih koloparkih po več letih uporabe nekoliko dotrajale, smo junija letos utrdili površine in odpravili poškodbe na stezah v Novih Fužinah in za Bežigradom. Ob koloparku v Štepanjskem naselju pa smo nedavno, po željah in pobudah meščanov, namestili dve klopi in koš za odpadke.
Var(č)ne poti v središču letošnjega Tedna mobilnosti
V Mestni občini Ljubljana že 22. leto zapored sodelujemo v Evropskem tednu mobilnosti, največji mednarodni kampanji za spodbujanje trajnostne mobilnosti, ki vsako leto poteka med 16. in 22. septembrom.
Osrednja tema letošnjega Evropskega tedna mobilnosti so »varčne poti«, v Mestni občini Ljubljana pa smo slogan nadgradili v »var(č)ne poti«, saj s tem poudarjamo, da si vsa leta skupaj s sodelujočimi prizadevamo, da so trajnostne poti tudi varne. Celovite informacije o dogajanju so vam na voljo tukaj.