Ljubljana ostaja branju prijazna občina
Ljubljana, Unescovo mesto literature, bo naziv Branju prijazna občina, ki ga je prejela leta 2017, nosila tudi naslednja tri leta. Branje, bralno pismenost in bralno kulturo bomo uspešno spodbujali s številnimi projekti še naprej.
Sofinanciramo najrazličnejše programe in projekte
Podpiramo in sofinanciramo projekte in programe spodbujanja branja in bralne pismenosti, še posebej na področju kulture in izobraževanja. Tako smo v preteklih petih letih (2016-2020) preko javnih razpisov podprli 43 kulturnih projektov s področja spodbujanja branja ter jih sofinancirali v višini 100.575,00 EUR. Vsa ta leta podpiramo tudi literarni festival Fabula, ki gosti uveljavljene svetovne avtorje, ob njihovih obiskih pa izidejo tudi prevodi njihovih del po dostopnih cenah. Festival smo v obdobju od leta 2016 do 2020 sofinancirali v skupni višini 208.600,00 EUR.
V letu 2020 smo v okviru Javnega razpisa za izbor javnih kulturnih programov, ki jih bomo sofinancirali v letih 2020-2023, prvič podprli tudi dva programa spodbujanja bralne kulture – zavod Divja misel in Društvo slovenskih pisateljev. S tem sledimo ciljem iz strateških dokumentov, in sicer trajno zagotavljanje in široka dostopnost do kakovostnih vsebin s področja knjige in branja.
Projekt Knjižnica pod krošnjami zavoda Divja misel. Foto vir: zavod Divja misel
Prav tako ohranjamo podporo kulturnim projektom, ki branje povezujejo z drugimi področji kulture in se odvijajo na javnih površinah.
Ljubljana, Unescovo mesto literature
Leta 2015 smo zahvaljujoč številnim projektom, ki trajno prispevajo k zavedanju o pomenu knjige in nasploh branja in bralne kulture, prejeli stalni naziv Mesto literature. Unesco podeljuje naziv mestom z bogato literarno dediščino in živahnim sodobnim literarnim utripom, ki se zavedajo pomena kulture in knjige za trajnostni razvoj mesta.
Projekt Ljubljana bere
V okviru projekta Ljubljana bere že od leta 2008 vsako leto obdarimo triletnike, prvošolce in četrtošolce z izvirno slovensko slikanico, ki jo izberemo na javnem razpisu. Pri izvajanju tega projekta aktivno sodelujemo z ljubljanskimi osnovnimi šolami in pediatri. S projektom spodbujamo razvijanje bralne kulture pri različnih ciljnih skupinah z namenom poudarjanja pomena družinskega branja v zgodnjem otroštvu, pomena knjige za razvoj posameznika, hkrati pa z odkupom izbranih knjig podpiramo in promoviramo vrhunske domače ustvarjalce ter zagotavljamo dostopnost kakovostnega izvirnega leposlovja za otroke. V tem času smo s 15 vrhunskimi izvirnimi slovenskimi slikanicami obdarili že več kot 100.000 otrok.
Slovenske pravljice v stripu avtorja Matjaža Schmidta.
Zavedamo se pomena stripovske umetnosti
V zavedanju o pomenu stripovske umetnosti smo v sodelovanju z JAK RS in Francoskim kulturnim inštitutom Charles Nodier podpisali sporazum o sodelovanju z mestom Angoulême s ciljem izmenjave gostujočih avtorjev, razstav in izvedbo izobraževanj. Redno smo prisotni na knjižnem sejmu v Pulju, pisarna Ljubljane, Unescovega mesta literature pa je soorganizatorka sejmov na zraku, ki so bili izjemno uspešni in obiskani po zaključku epidemije COVID-19.
Tudi Župančičeve nagrade pričajo o pomembnosti branja v Ljubljani
Mestna občina Ljubljana letno podeljuje Župančičeve nagrade, najvišje nagrade mesta na področju kulture in umetnosti. Že to, da nagrade nosijo ime po velikem pesniku in mislecu, izpričuje odnos mesta do knjige, prav tako pa o tem priča izbor nagrajencev, saj so v zadnjih letih nagrado prejeli Marlenka Stupica, Nina Dragičević, Jani Virk, Goran Vojnović, Boris A. Novak,…
Strateški razvoj bralne kulture
Področje bralne kulture je opredeljeno v vseh dosedanjih Strategijah razvoja kulture v Mestni občini Ljubljana, v Strategiji razvoja vzgoje in izobraževanja v Mestni občini Ljubljana 2009-2019 ter Strategiji Mestne občine Ljubljana za mlade 2016-2026.
-
Mestna občina Ljubljana, branju prijazna občina (pdf, 103 KB)