sreda, 19. 6. 2013

Ljubljanski in dunajski strokovnjaki o reševanju pri nesrečah večjega obsega

V Mestni hiši je 18. in 19. junija 2013 potekalo srečanje ljubljanskih in dunajskih strokovnjakov, ki so si izmenjali izkušnje glede reševanja pri nesrečah večjega obsega.

Dunaj in Ljubljana sta julija 2002 poleg splošnega dogovora o sodelovanju med mestoma podpisala tudi Sporazum o sodelovanju na področju varstva pred naravnimi in drugimi nesrečami in obvladovanju kriznih situacij. Obe mesti namreč ogroža precej naravnih in drugih nesreč, kot so poplave, potres, prometne nesreče, nesreče z nevarnimi snovmi in neurja. Sodelovanje dunajskih in ljubljanskih strokovnjakov zajema izmenjavo izkušenj in znanj, udeležbo na raznih usposabljanjih in tudi morebitno pomoč v reševalnih silah.

„Nesreče ne poznajo meja, niti ne izbirajo med ljudmi. Vse imajo v različnih okoljih podobne določene značilnosti. Zato je smiselno, da si s kolegi izmenjavamo izkušnje, saj smo vsi tu zato, da najučinkoviteje pomagamo ljudem ob nesrečah. Učenje na napakah drugih je najcenejše in najmanj boleče. Enako je z dobrimi praksami. Vedno jih je smiselno upoštevati,“ je povedal Robert Kus, vodja Oddelka za zaščito, reševanje in civilno obrambo MU MOL.

Letošnje srečanje strokovnjakov v Ljubljani je bilo namenjeno izmenjavi informacij glede nenadnega izpada električne energije na večjem območju in za daljše časovno obdobje ter kibernetski varnosti. Teme pogovorov so bile tudi oskrba prebivalcev ob naravnih in drugih nesrečah ter dobre prakse sodelovanja reševalnih služb ob reševanjih večjega obsega. Poleg strokovnjakov obeh uprav so se pogovorov udeležili tudi slovenski predstavniki ministrstev, fakultet in organizacij, ki se ukvarjajo z omenjenimi temami.