LSPK2010: Prvi pohod po Bobrovi knjižni poti
V torek, 18. maja 2010, se je pričel projekt »Bobrova knjižna pot«, s katerim so na knjižno pot po Ljubljani prvi stopili učenci 3. razreda OŠ Vrhovci.
Njihova knjižna pot se je pričela v galeriji Kresija, kjer jih je pozdravil in navdušil bober Bor, glasnik kulturno-umetnostne vzgoje. V galeriji so si otroci pod vodstvom ogledali razstavo vrhunske ilustratorke Jelke Reichman, kjer so spoznali številne zgodbice, ki jih čarajo pravljične podobe.
Nato jih je knjižna pot popeljala v staro tiskarno v Informacijski pisarni Ljubljane – svetovne prestolnice knjige 2010 v sosednjem prostoru, na Mačkovi 1, kjer jim je tiskar praktično prikazal postopek tiska na star način, s svinčenimi črkami.
Naši knjižni popotniki so obiskali tudi Mestno hišo, na kateri ponosno visi zastava Ljubljane – svetovne prestolnice knjige, kjer so si ogledali dve razstavi: razstavo najboljših ilustracij slovenskih avtorjev po izboru Mladinske knjige z naslovom Pravljične podobe v mestu ter Portrete slovenskih književnikov fotografa Jožeta Suhadolnika.
Pot se je zaključila z obiskom nove knjigarne »Kres pod Gradom«, ki domuje v stavbi Lutkovnega gledališča nasproti spodnje postaje vzpenjače na Krekovem trgu, in ki je prva knjigarna, ki ponuja v svojem programu zgolj otroško literaturo. Tam so se lahko vsi udeleženci knjižne poti odpočili, ter uživali ob poslušanju dobre pravljice in pogovoru na temo iz nje.
Na pot v maju smo z okrožnico povabili predšolske in šolske otroke, vsi termini pa so bili v nekaj dneh zapolnjeni, kar priča o velikem zanimanju za ta projekt. Za vse ostale, ki bi se želeli udeležiti te vodene poti pa smo predvideli datum 25. maj ob 16.30 uri. Prijave (do 20 udeležencev) zbiramo preko spletne strani Ljubljana - svetovna prestolnica knjige 2010.
Cilj Bobrove knjižne poti je otroke seznaniti s knjižno kulturo. K branju kakovostnih knjig se jih spodbuja s spoznavanjem vrhunske domače ilustracije, s spoznavanjem tiska in nastanka knjige, vse pa se prepleta s spoznavanjem knjižnih junakov in pravljičnimi podobami. Bobrova knjižna pot je še ena od trajnejših pridobitev programa Ljubljane svetovne prestolnice knjige 2010, saj jo bo Mestna občina Ljubljana ohranila in nadgrajevala tudi v prihodnje.