LSPK2010: sprejem za češkega pisatelja Michala Viewegha
V ponedeljek, 17. maja 2010, sta se v Mestni hiši srečala češki pisatelj Michal Viewegh in župan Zoran Janković.
Obisk pisatelja je potekal v okviru festivala Literature sveta – Fabula 2010 in projekta Ljubljana-svetovna prestolnica knjige 2010.
Pisanje je zame očitno edina možnost, kako vsaj formalno, vsaj delno uredim ta neulovljivi kaos povsod naokrog. Istočasno je edina možnost, kako lahko svoje življenje iztrgam iz goltanca pozabe.'' Michal Viewegh
Rojen 31. marca leta 1962 v Pragi, očetu inženirju kemije in materi pravnici. Že v osnovni šoli se preizkuša v pisanju literature, kot vsak mladič piše sprva poezijo. Prvo kratko zgodbo napiše pri dvajsetih letih. Maturira leta 1980 na gimnaziji Benesóvĕ. Češkoslovaški 'realni socializem' onemogoča objavo tudi Vieweghovih (preveč zahodnjaških) prvih dveh zgodb. Tako mora počakati na žametno revolucijo, ki jeseni 1989 prinese demokracijo. Že leta 1990 objavijo njegovo prvo zgodbo (novelo) Názory na vraždu. Do leta 1993 poučuje na osnovni šoli, ki jo zapusti z grenkim priokusom, saj je zaradi drame, ki jo je napisal za šolsko gledališko skupino obtožen kvarjenja praške mladine. Zaposli se kot urednik založniške hiše Češkoslovensky spisovatel, kjer, kot priznava, samo lektorira dela svojih kolegov. Že v času urednikovanja postaja vse bolj uspešen in prepoznaven. V tem obdobju izidejo Čudoviti pasji časi (Báječná léta pod psa,1992), ki mu prinesejo prestižno nagrado Jiřija Ortena in še danes veljajo za njegovo najboljše delo. Roman je humorna družinska kronika, v kateri se zasebno prepleta z družbenim in političnim, nekakšna zgodba o tem, ''kako preživeti komunizem in se celo smejati''.
V slovenskem prevodu je izšlo devet njegovih del, od tega sedem romanov in dve noveli. Preveden je v 21 jezikov, po njegovi knjižni predlogi je bilo posnetih 7 filmov – pri nas so bili predvajani Film za ženske, ki ima svojo knjižno ustreznico Roman za ženske (Román pro ženy, 2005) in Letoviščarji (Účastníci zájezdu, 2006).