Mednarodna konferenca o ekipnem delu in kakovosti v zdravstvu
Zdravstveni dom Ljubljana je skupaj z Medicinsko fakulteto UL organiziral mednarodno zdravstveno konferenco medpoklicnem ekipnem delu in kakovosti v zdravstvu. Konference se je udeležilo več kot 130 domačih in tujih strokovnjakov s področja osnovnega zdravstva.
V središču konference, ki je potekala 23. in 24. novembra 2024 v Cankarjevem domu, so bile naslednje teme: integrirana oskrba na primarni ravni, kakovost in varnost medpoklicnega dela na primarni ravni, trajnost in planetarno zdravje na primarni ravni ter medpoklicno izobraževanje in usposabljanje v zdravstvu s simulacijami in drugimi novimi pristopi.
Za Slovenijo konferenca pomeni dvig ugleda na področju primarnega zdravstvenega varstva, prav tako za ZD Ljubljana kot največjo institucijo na primarni ravni. Poudarja predanost k znanstvenemu razvoju, inovacijam in kakovostni zdravstveni oskrbi. Hkrati pa je to priložnost za predstavitev slovenskega zdravstvenega sistema in dosežkov na mednarodnem odru, kar lahko privabi tuje strokovnjake ter spodbudi mednarodno sodelovanje in izmenjavo idej.
Konferenca predstavlja most med teoretičnim znanjem, prakso in mednarodnim sodelovanjem. Povezuje zdravstvene strokovnjake, raziskovalce in upravljalce, da skupaj oblikujejo boljšo prihodnost za primarno zdravstveno oskrbo. S svojo raznolikostjo tem in udeležencev prispeva k izmenjavi idej, izboljšanju praks ter krepitvi kakovosti oskrbe, kar ima dolgoročne pozitivne učinke na zdravje posameznikov in skupnosti.
Udeležence so uvodoma nagovorili ministrica za zdravje Valentina Prevolnik Rupel, dekan Medicinske fakultete Univerze v Ljubljani Igor Švab, direktorica ZD Ljubljana Antonija Poplas Susič in Zalika Klemenc Ketiš, vodja znanstvenega odbora konference ISCPC.
Direktorica ZD Ljubljana Antonija Poplas Susič je med drugim izpostavila pomen osnovnega zdravstva, ki predstavlja prvi in neposredni stik pacienta z zdravstvom. Dodala je, da imajo zato zdravstvene ustanove na primarni ravni še večjo odgovornost, da svoje delo jemljejo resno in odgovorno. Med drugim je izpostavila tudi pomen raziskovanja v osnovnem zdravstvu, pri čemer je ključna pravilna predstavitev in implementacija rezultatov raziskav, pa tudi njihovo medsebojno deljenje.