Mednarodni dan aktivnosti za zdravje žensk
Na Mestni občini Ljubljana se pridružujemo obeleževanju mednarodnega dne aktivnosti za zdravje žensk. Podpiramo javni zdravstveni sistem in enako dostopnost vseh do zdravstvenih storitev, hkrati pa se v tem okviru zavedamo pomena zdravja žensk, zato tudi ob tej priložnosti spodbujamo ženske, naj se udeležujejo preventivnih pregledov in presejalnih programov.
28. maj, mednarodni dan aktivnosti za zdravje žensk koordinira Globalna mreža žensk za reproduktivne pravice, že 40 let pa ga po vsem svetu na različne načine obeležujejo zagovornice in zagovorniki pravic žensk, zaveznice in zavezniki gibanja za spolno in reproduktivno zdravje.
Spolne in reproduktivne pravice so nedeljiv in neodtujljiv del naših človekovih pravic. Zajemajo široko paleto področij, od svobodnega odločanja o vseh vidikih našega telesa, varne in prijetne spolnosti za vse, dostopa do kontracepcije ter varnega in dostopnega splava. Kot poudarjajo v kampanji My voice my choice, več kot 20 milijonov žensk v Evropski uniji nima dostopa do varnega in legalnega splava. Več kot 20 milijonov žensk je zato v stiski in strahu za svoje zdravje, svoje življenje in svojo prihodnost. Z zbiranjem podpisov My voice my choice od EU zahteva sprejem zakonodaje za zagotovitev dostopa do varnega in brezplačnega splava za vse ženske v vseh državah članicah EU.
Posebna pozornost je v času okoli mednarodnega dneva aktivnosti za zdravje žensk posvečena ženskam, ki pripadajo marginaliziranim skupnostim, ženskam s posebnimi potrebami, mladim, ženskam z virusom HIV, ženskam v prostituciji, ljudem različnih spolnih usmerjenosti in spolnih identitet.
Zdravstvene delavke in delavci, ki delujejo na območju Palestine, pa v letošnjem letu posebej izpostavljajo okužbe sečil, ki so sicer zelo pogosta težava žensk v rodni dobi in tudi nasploh. Najpogostejši povzročitelj vnetja sečil so bakterije, glivice, paraziti in različni virusi. S področja Gaze poročajo, da je trenutno na razpolago 1 stranišče za približno 700 oseb, kar pomeni, da je za uporabo potrebno čakati več ur, da ni zasebnosti, prav tako ne higiene. Ženske in deklice se večinoma straniščem izogibajo, nekatere se zato izogibajo tudi hrani in pitju. Dehidracija, pomanjkanje dostopa do vode in zadrževanje urina pa pomembno povečujejo nevarnost za razvoj bakterij, ki povzročajo vnetja sečil. Posebej ranljive v tem kontekstu so noseče ženske in ženske, ki so pravkar rodile, saj lahko krvavijo še več tednov po porodu.