četrtek, 28. 1. 2016

Mednarodni dan boja proti kajenju

31. januar – mednarodni dan boja proti kajenju je priložnost za vsakega od nas, da se odloči za življenjsko spremembo – za življenje brez kajenja.

 

 

Kajenje predstavlja veliko tveganje za zdravje. Zaradi bolezni, povzročenih s kajenjem, umre približno polovica kadilcev, kar po podatkih Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) pomeni smrt 3600 ljudi ali skoraj deset smrti na dan v Sloveniji.
NIJZ je anketo o tobaku, alkoholu in drugih drogah izvedel v letih 2011 in 2012, in sicer med prebivalci, starimi od 15 do 64 let. Anketa je pokazala, da kadi 24 % prebivalcev Slovenije, med njimi več moških (skoraj 27 %) kot žensk (21%). Nekaj manj kot 80 % kadilcev kadi redno, to je vsak dan. Primerjava z letom 2007 pokaže, da se je delež kadilcev med prebivalci znižal skupno in pri obeh spolih. Znižal se je tudi v nekaterih starostnih skupinah, vendar pa ne med najmlajšimi, starimi od 15 do 24 let, kjer ostaja delež kadilcev okoli 25 %.
Kadilci v Sloveniji umirajo v povprečju kar 15 let prej kot nekadilci, številna leta pred smrtjo pa preživijo v slabem zdravju (Vir: spletne strani NIJZ).

Na kajenje in začetek kajenja vpliva mnogo različnih dejavnikov, prav tako obstajajo različni ukrepi, ki pripomorejo k opuščanju kajenja, tako preventivni kot tisti, ki spodbujajo opustitev kajenja.
Na Mestni občini Ljubljana se zavedamo pomena preventivnega delovanja in si bomo tudi v prihodnje, skupaj z našima javnima zavodoma Zdravstveni dom Ljubljana in Lekarna Ljubljana ter nevladnimi organizacijami prizadevali za dvig ozaveščenosti in informiranosti o pomenu zdravega načina življenja.
Poleg tega je Mestna občina Ljubljana v skrbi za ohranjanje zdravja ter ozaveščenosti mladostnikov o škodljivosti kajenja v lanskem letu oblikovala nov preventivni program 'Ambasadorji nekajenja' s ciljem preprečevanja začetka kajenja med mladimi. V ta namen se je za ambasadorje nekajenja izobrazilo 15 mladih prostovoljcev, študentov medicine, ki so se udeležili posebnega usposabljanja, ki ga je pripravila Mestna občina Ljubljana v sodelovanju z Društvom za zdravje srca in ožilja Slovenije.
V sklopu usposabljanja so bodoči ambasadorji pridobili znanja o fiziologiji odvisnosti v povezavi z vedenjskimi navadami, o zavajanju tobačne industrije, o škodi, ki jo tobak povzroči organizmu, o psiholoških vidikih ter vedenjskih značilnostih v obdobju odraščanja, ki lahko vodijo v kajenje, o inovativnih programih spodbujanja nekajenja ter o različnih in zanimivih možnostih za praktične aktivnosti spodbujanja za življenje brez cigarete in za delo z mladimi.
Tako usposobljeni ambasadorji nekajenja zdaj z aktivnostmi spodbujanja nekajenja v obliki interaktivnih delavnic, nagovarjajo mladostnike. Delavnico trenutno izvajajo v Četrtnem mladinskem centru Bežigrad, na njej pa se na različne načine, preko iger in skečev dotikajo vprašanj na to temo.

Ob mednarodnem dnevu boja proti kajenju pa bi vas radi spodbudili, da poskusite preživeti dan brez cigarete in razmisliti o možnosti, da bi prenehali s kajenjem.

Kontaktni podatki organizacij s programi, kjer lahko poiščete pomoč pri opuščanju kajenja:

Zdravstveni dom Ljubljana
Program individualnega svetovanja za opuščanje kajenja
T: 01 584 4263
E: jozica.mesaric@zd-lj.si

Lekarna Ljubljana
Program opustimo kajenje
T: 080 7117
E: lekarna.ljubljana@lekarna-lj.si

Zavod BOB
Program Tobalko vila
E: info@zavod-bob.si

Informacijski raziskovalni inštitut za izobraževanje in svetovanje
Program »Dim za dimom, dan za dnem – čez čas pojavi se velik problem«
E: info@izriis.si