četrtek, 17. 10. 2024

Mednarodni dan boja proti revščini

17. oktobra obeležujemo mednarodni dan boja proti revščini, ki ga je Generalna skupščina Združenih narodov razglasila leta 1992.

Podatki Statističnega urada Slovenije kažejo, da se po višini praga tveganja revščine Slovenija uvršča na sredino članic EU, stopnja tveganja revščine je od slovenske nižja le v petih državah članicah EU, stopnja tveganja socialne izključenosti v eni, stopnja dolgotrajnega tveganja revščine pa v šestih članicah. 
Kljub dobrim kazalnikom v primerjavi s preostalimi državami EU, ostaja revščina resen problem tudi pri nas. Ne pomeni namreč le pomanjkanja osnovnih dobrin, kot so hrana, voda in oblačila, temveč tudi socialno izključenost in omejen dostop do zdravstva, izobraževanja, dela, v najskrajnejši obliki tudi do varnega prebivališča, doma.

V Mestni občini Ljubljana se po najboljših močeh, v okviru pristojnosti ter zmožnosti trudimo z različnimi ukrepi in aktivnostmi prispevati k preprečevanju in blaženju uničujoče revščine.
Z izvajanjem zakonskih obveznosti omogočamo, da so tudi meščanke in meščani brez prihodkov ter premoženja sprejeti v institucionalno oskrbo, vsem upravičencem subvencioniramo pomoč na domu in zagotavljamo sredstva za doplačilo oziroma popolno kritje stroška te javne socialno varstvene storitve v primerih, ko je upravičenec ali drug zavezanec z odločbo centra za socialno delo delno ali v celoti oproščen plačila storitve.
Prek Javnega stanovanjskega sklada MOL zagotavljamo najemna oskrbovana stanovanja za starejše, neprofitna najemna stanovanja ter nujne bivalne enote za hitro ukrepanje ob reševanju najtežjih materialnih in socialnih razmer.
Iz sredstev MOL lahko prebivalke in prebivalci v socialni stiski pod pogoji iz občinskega odloka pridobijo denarno pomoč za premostitev trenutne materialne ogroženosti, pravico do kritja nekaterih stroškov, povezanih s šolanjem svojih otrok (nakup šolskih potrebščin, prehrana v šoli, letovanja), pomoč ob rojstvu otroka, starejši pa sredstva za kritje stroškov kosila.
V programih socialnega varstva, ki jih izvajajo predvsem nevladne organizacije, MOL pa jih redno sofinancira, pomagamo različnim ranljivim skupinam in prispevamo k lajšanju najhujših eksistenčnih stisk, saj omogočamo razdeljevanje hrane, obleke in obutve ter zagotavljamo nastanitve za brezdomne.
Brezdomstvo je najskrajnejša oblika revščine in se v največji meri kaže ravno v urbanih okoljih, zato se tej problematiki v MOL še posebej intenzivno posvečamo, prvič tudi z raziskovalnega vidika.
Z namenom pridobitve relevantnih podatkov o razširjenosti in lastnostih brezdomstva v Ljubljani, smo se priključili oziroma podprli izvedbo mednarodnega raziskovalnega projekta European Homelessness Counts, katerega namen je razviti primerljiv pristop za spremljanje obsega brezdomstva na ravni EU. Vodilni partner projekta je Katholieke Universiteit Leuven iz Belgije, partner iz Slovenije pa Fakulteta za družbene vede Univerze v Ljubljani. V projektu, vključno z Ljubljano, sodeluje 13 evropskih mest (iz Francije, Slovaške, Madžarske, Portugalske, Nemčije, Belgije, Nizozemske, Irske in Italije), v katerih bomo, z uporabo mednarodno primerljivega raziskovalnega pristopa, pridobili podatke o številu brezdomnih v naših lokalnih okoljih. Štetje brezdomstva na terenu je bilo izvedeno v začetku tega meseca, na isti dan v vseh vključenih mestih, ravno v tednu, ko obeležujemo tudi mednarodni dan brezdomcev (10. oktober).

Na področju obravnave brezdomnih v Ljubljani se je te dni zgodil še en pomemben mejnik. Staro zavetišče za brezdomce na Poljanski cesti je izpraznjeno in zdaj začasno deluje na Povšetovi ulici. Na mestu starega zavetišča bo Javni stanovanjski sklad MOL zgradil nov center za brezdomne, v katerem bo znatno več in bolj dostojnih mest za namestitve, higiensko oskrbo in prehrano brezdomnih, bistveno se bodo izboljšali tudi pogoji za izvajanje vseh vrst podpornih in svetovalnih storitev za brezdomne.