ponedeljek, 25. 11. 2024

Mednarodni dnevi boja proti nasilju nad ženskami

Na Mestni občini Ljubljana se pridružujemo obeleževanju 25. novembra, svetovnega dneva boja proti nasilju nad ženskami. Ta dan se začne tudi 16 mednarodnih dni boja in akcij proti nasilju nad ženskami, ki so del svetovne kampanje za človekove pravice žensk in se zaključijo 10. decembra, na mednarodni dan človekovih pravic.

Na Mestni občini Ljubljana področju nasilja nad ženskami namenjamo posebno pozornost in aktivno sodelujemo z nevladnimi in drugimi organizacijami, ki delujejo na tem področju in bistveno pripomorejo k ozaveščanju ter prepoznavanju in zmanjševanju nasilja nad ženskami. Prizadevamo si za ničelno toleranco do nasilja v vseh oblikah in v sodelovanju s partnerskimi organizacijami izvajamo različne ukrepe in projekte za ozaveščanje, preventivo in podporo žrtvam nasilja. V letošnjem letu nam je Evropska komisija za delo pri krepitvi raznolikosti in vključenosti ter zaščiti žensk podelila tudi zlato priznanje. Osvojili smo prvo nagrado v posebni nagradi za lokalne oblasti, ki z obravnavanjem nasilja nad ženskami omogočajo varne kraje, mesta in regije za ženske v vsej njihovi raznolikosti.

ce bi vas motila glasba v sosednjem stanovanju bi ukrepali FB2

Tudi nasilje nad starejšimi ženskami obstaja

V okviru dnevov boja proti nasilju nad ženskami skupaj z Zavodom za oskrbo na domu Ljubljana v četrtek, 5. decembra 2024, ob 11. uri v Mestni hiši pripravljamo okroglo mizo z naslovom Nasilje nad starejšimi ženskami obstaja. Nasilje nad starejšimi ženskami je pogosto spregledan družbeni problem, ki gotovo zahteva večjo pozornost. Na dogodku bomo osvetlili problematiko nasilja, ki ga doživljajo starejše ženske, predstavili primere iz praks ter iskali rešitve za bolj učinkovito zaščito te ranljive skupine. V razpravi bodo sodelovale mag. Laura Perko, namestnica direktorice Zavoda za oskrbo na domu Ljubljana, Tinkara Srnovršnik, ginekologinja Zdravstvenega doma Ljubljana, prof. dr. Vesna Leskošek, predavateljica Fakultete za socialno delo in mag. Tjaša Hrovat, strokovna delavka Društva za nenasilno komunikacijo.
Z okroglo mizo želimo med drugim povečati zavedanje o problematiki nasilja nad starejšimi ženskami, ozaveščati širšo javnost ter spodbuditi sodelovanje med institucijami.

Kam po pomoč v primeru nasilja?

Mednarodni znak za pomoc pri nasilju v druzini FB2

  • Potencialne žrtve imejte ob sebi vedno telefon z nujnimi številkami.
  • Ob nasilju se poskusite umaknite v prostor, kjer ni nevarnih predmetov (ne v kuhinjo!).
  • Ob neposredni ogroženosti pokličite 113.
  • Pokličite v krizni center (031 233 211), če je zaradi ogroženosti potreben takojšen umik na varno. Deluje vse dni v letu, 24 ur na dan.
  • Kontaktirajte nevladne organizacije.
  • V kolikor ne morete govoriti po telefonu, pišite – lahko po elektronski pošti, sms ali s pomočjo drugih komunikacijskih orodij (Viber, Whatsapp ...).
  • V vsakem primeru je dobro upoštevati varnostna priporočila, ki jih lahko najdete na spletnih straneh nevladnih organizacij.
  • Na spletni strani policije so navedene informacije o postopku na policiji v primerih nasilja v družini.

Preberite tudi: