Na gregorjevo se ptički ženijo
12. marca obeležujemo gregorjevo. V časih, ko je še veljal julijanski koledar, je bil to tudi prvi spomladanski dan.
V Ljubljani so svoj dom našle številne ptice
Plavček Foto: Bojan Bratož
Samo na območju Krajinskega parka Tivoli, Rožnik in Šišenski hrib se pojavlja 100 vrst ptic, 70 jih tam tudi gnezdi. Najpogosteje lahko opazujemo velike sinice, ščinkavce, kose, taščice, črnoglavke, brgleze, domače vrabce, vrbje kovačke, meniščke in plavčke.
Črnoglavka Foto: Bojan Bratož
Na območju parka, ki ga imenujemo Tičistan, se ljudje že od nekdaj srečujejo s pticami in vevericami, jih hranijo ter opazujejo. Ptice imajo tu veliko skrivališč, zaradi lažjega gnezdenja pa je tu postavljena še mreža primernih gnezdilnic.
Kako postaviti gnezdilnice
Pticam lahko pomagamo z nameščanjem gnezdilnic. Večje število gnezdečih ptic prispeva k zmanjšanju števila žuželk, kar ugodno vpliva na počutje ljudi, na naš pridelek na vrtu ali v sadovnjaku. Gnezdilnice imajo tudi izobraževalni in ozaveščevalni pomen, saj z njimi ptice privabimo v svojo bližino, jih lahko opazujemo in prisluhnemo njihovemu petju ter tako oblikujemo pozitiven odnos do njih in do narave.
Najboljše so lesene gnezdilnice, ki znotraj niso obdelane z barvami in laki.
Gnezdilnica mora biti izdelana trdno, v notranjost ne sme teči voda, zato je priporočljivo, da ima streha kovinski/plastični pokrov oz zaščito. S tem se poveča trajnost gnezdilnice.
Nameščena mora biti tako, da se ne premika. Najbolj primerne so vzhodne in južne lege.
Če gnezdilnico namestimo na drevo, moramo paziti, da s tem ne poškodujemo drevesa. To najlažje naredimo tako, da gnezdilnico pritrdimo z močno žico, ki jo vsako leto ob pregledu in čiščenju popustimo, da ne poškoduje drevesa.
Gnezdilnice naj bodo nameščene vsaj 3 m od tal, za večje ptice raje še višje, vsekakor pa tako, da do njih ne morejo priplezati plenilci, npr. mačke.