petek, 23. 11. 2012

Nagrade Marjana Rožanca

Nagrade Marjana Rožanca, najvišje nagrade Mestne občine Ljubljana za področje športa, so prejeli Sašo Bertoncelj, Franci Bergant, Bernarda Mavrič ter Jurij Novak.

Nagrado Marjana Rožanca za izjemne športne dosežke v letu 2012 (za osvojitev 1. mesta v skupnem seštevku svetovnega pokala) je prejel Sašo Bertoncelj

Sašo Bertoncelj se je s športno gimnastiko začel ukvarjati s 7 leti v ŠD Narodni dom Ljubljana. Zaradi svoje telesne konstitucije in vztrajnosti se je odločil, da bo največ časa posvetil treningu na konju z ročaji, kjer je sčasoma postal ne samo najboljši v državi, temveč eden najboljših v svetu. Leta 2000, še ne 16 leten, je prvič nastopil za člansko reprezentanco Slovenije in že naslednje leto je na svojem prvem nastopu na svetovnem pokalu osvojil 9. mesto. Leta 2007 je osvojil svojo prvo zlato medaljo na svetovnih pokalih in še istega leta svojo vrhunsko formo potrdil s 1. mestom na Univerzijadi v Bangkoku. V letih 2009 in 2010 je osvojil 3. mesto v skupni razvrstitvi svetovnega pokala, v letu 2011 pa je v skupnem seštevku osvojil 2. mesto. Prvo uvrstitev v osmerico najboljših na evropskem prvenstvu je doživel leta 2009 v Milanu, kjer je osvojil 7. mesto, leto kasneje, pa je na evropskem prvenstvu v Birminghamu osvojil 3. mesto. Sezono 2012 je uspešno zaključil z osvojitvijo dveh 1. in enega 3. mesta na tekmovanjih za svetovni pokal in tako v skupnem seštevku svetovnega pokala osvojil 1. mesto.
Sašo Bertoncelj že 21 let uspešno zastopa ŠD Narodni dom Ljubljana in je na svojem paradnem orodju konj z ročaji dober naslednik Mira Cerarja, z delavnostjo, disciplino in vztrajnostjo pa dober vzornik mlajšim tekmovalcem.


Nagrado Marjana Rožanca za delo v daljšem časovnem obdobju na strokovnem in organizacijskem področju je prejel Franci Bergant

Franci Bergant je svojo aktivno športno pot pričel koncem 50-ih let pri Atletskem klubu Olimpija, kot tekač na srednje proge. V 60-ih letih je kot učitelj športne vzgoje aktivno deloval v šolskih športnih društvih in pomagal vzgojiti kar nekaj kasnejših vrhunskih športnikov. Bil je tudi rokometni sodnik in soustanovitelj Alpskega smučarskega kluba Golovec, ki je vzgojil dva vrhunska trenerja državnih reprezentanc, pokojnega Jožeta Drobniča in še danes aktivnega Marka Jurjeca. V 70-ih letih se je aktivno vključil v delo smučarskega kluba Olimpija, kjer je bil najprej trener mlajših skupin, kasneje pa je prevzel predsedstvo SK Olimpija in ga vodil vse do leta 2002. V času njegovega predsedovanja je SK Olimpija postal najuspešnejši in najmnožičnejši alpski smučarski klub v Jugoslaviji in kasneje v Sloveniji. V začetku devetdesetih let je postal tudi predsednik Alpskega referata Smučarske zveze Slovenje, prav v obdobju odličnih rezultatov slovenskih smučarjev. To delo je opravljal vse do leta 2002, ko sta ga skupaj z Tonetom Vogrincem predala novim generacijam. Aktiven je še danes in pomaga pri organizaciji nekaterih smučarskih tekmovanj in akcij, še predvsem pa pri organizaciji učenja smučanja otrok v vrtcih. Še vedno je aktiven pri organizaciji Pohoda pot ob žici (več kot 35 let)in organizaciji vseh dosedanjih Ljubljanskih maratonov. S svojo učinkovito športno dejavnostjo pušča Franci Bergant neizbrisen pečat tako v ljubljanskem kot tudi slovenskem športu.


Nagrado Marjana Rožanca za delo v daljšem časovnem obdobju na strokovnem in organizacijskem področju je prejela Bernarda Mavrič

Bernarda Mavrič je v mladosti tekmovala v športni gimnastiki in bila nekajkrat mladinska republiška in državna prvakinja, uvrstila pa se je tudi v jugoslovansko mladinsko reprezentanco. Po končani tekmovalni karieri leta 1968 se je posvetila vzgajanju različnih kategorij tekmovalk v športni gimnastiki tako v takratnem TVD Partizanu Zelena jama, kot tudi na osnovni šoli, kjer je vodila krožek gimnastike za deklice, s katerim je dosegla odlične rezultate na vseh nivojih. Leta 1991 se je zaposlila kot profesionalni trener v društvu in pomagala vzgojiti dve olimpijki (Matijo težak 1972) in (Mojco Mavrič 2000). Poleg dela trenerja, je v društvu delovala pri organizacijskem in strokovnem delu kot tudi delu izvršnega odbora. Nekaj let je bila predsednica Strokovnega odbora za žensko gimnastiko pri GZS. Sodelovala je pri vzgoji trenerjev, ter bila avtorica obveznih vaj na gredi za mlajše deklice. Od leta 1986 ima naziv mednarodne sodnice –breve in še vedno deluje kot mednarodna sodnica tako na evropskih kot tudi svetovnih tekmovanjih. Večkrat je bila predsednica sodniške komisije pri GZS in članica organizacijskega odbora Mednarodnega prvenstva Ljubljane. Pomembno je tudi njeno delo pri organizaciji Odprtega prvenstva Zelene jame v ženski športni gimnastiki za kadetinje, ki je bilo letos že desetič, udeležuje pa se ga vsako leto več ekip iz tujine. Amatersko sodeluje v društvu še danes in pomaga pri organizacijskem delu društva in kot mentor mladih vaditeljev – trenerjev. Pri GZS je predsednica sodniške komisije in članica izvršnega odbora. Gimnastično društvo Zelena jama je ob letošnji 60 letnici delovanja eno najuspešnejših društev v Sloveniji in za tak razvoj in dosežke v društvu je v veliki meri zaslužna Bernarda Mavrič.


Nagrado Marjana Rožanca za delo v daljšem časovnem obdobju za strokovno in organizacijsko delo je prejel Jurij Novak

Jurij Novak je svojo športno pot pričel leta 1964 v atletiki. Kot skakalec v višino in mnogobojec je tekmoval za AK Olimpijo, v katerem je leta 1980 prevzel delo trenerja. Kot trener je delal z vrhunskimi skakalci tako v klubu, kot tudi v ŽAK Ljubljana. Njegovo delo se je najbolj odražalo v rezultatih državne prvakinje Lidije Lapajne in njenemu državnemu rekordu 203 cm, ter srebrni medalji Saša Apostolovskega na Univerziadi leta 1987. V osemdesetih letih je bil strokovni vodja Atletske zveze Slovenije in član Strokovnega sveta pri Atletski zvezi Jugoslavije. Je eden glavnih pobudnikov in ustanoviteljev Športne gimnazije Šiška in avtor strokovnih člankov ter večletni glavni urednik atletskih publikacij. Leta 2004 je bil med ustanovitelji VAD Ljubljana in postal njegov predsednik. Danes je član Upravnega odbora AZS, kjer je odgovoren za veteransko atletiko (35 – 95 let) in si močno prizadeva za ureditev statusa posebne pojavne oblike tekmovalnega športa odraslih in starejših, ki se pri nas šele uveljavlja. Sam je še vedno aktiven veteran-tekmovalec z državnimi rekordi in mednarodnimi medaljami. V zadnjem obdobju je uvedel tudi inovacijo primerjalnih ocen športnih dosežkov odraslih in starejših in ima velike zasluge, da že deveto leto deluje najbolje organizirano veteransko atletsko društvo v Sloveniji s člani, ki s preko štiridesetimi udeležbami na domačih in mednarodnih tekmovanji na vseh kontinentih sveta na leto, promovirajo tudi ime mesta Ljubljane.

Nagrade sta v četrtek, 22. novembra 2012, v Mestnem muzeju Ljubljana podelila župan Zoran Janković ter predsednik komisije za podelitev nagrad Marjana Rožanca Alojz Mavrič.