ponedeljek, 9. 5. 2011

Najvišja priznanja mesta Ljubljana 2011

Na slavnosti seji MS MOL v ponedeljek, 9. maja, je župan Zoran Janković podelil najvišja priznanja mesta Ljubljana.

Častna meščanka in meščan Ljubljane 2011 sta pesnica, pisateljica, glasbenica, ilustratorka, režiserka, igralka, prevajalka ter esejistka Svetlana Makarovič in skladatelj ter vsestranski glasbenik Mojmir Sepe.

Svetlana Makarovič

Mestna občina Ljubljana je podelila naslov častna meščanka glavnega mesta Ljubljane 2011 Svetlani Makarovič, kot poklon Ljubljane veliki slovenski umetnici, ki s svojo baladno liriko s prazvenom ljudskega ritma pretresljivo upesnjuje stisko posameznika, predvsem ženske v nasilnem sodobnem svetu, in nepogrešljivi prijateljici otrok, katerih odraščanje sočutno bodri in opogumlja z zgodbami legendarnih mačjih, mišjih, ptičjih in drugih živalskih osebnosti v široko priljubljenih pravljicah in lutkovnih igricah doma in po vsem svetu. Njena vsestranska umetniška govorica in kritična zavzetost za svobodo slehernega posameznika sta čast in ponos Ljubljane, pokončnost slovenstva in nezamenljivi lirični glas sodobne evropske poezije.

Mojmir Sepe – Mojzes

Mestna občina Ljubljana je podelila naslov častni meščan glavnega mesta Ljubljane Mojmirju Sepetu – Mojzesu, kot osrednji umetniški osebnosti popularne glasbe in šansona v drugi polovici 20. stoletja, ki je v tandemu s soprogo Majdo Sepe ustvarjal najžlahtnejše vrhunce slovenske zabavne glasbe v t. i. zlati dobi slovenske popevke, ki jo krasita pesniško besedilo in izvirna spevna, vse do danes živa melodija. V najbolj prepoznavnih popevkah je upesnjena in uglasbena Ljubljana, ki jo je Mojmir Sepe zaznamoval z očarljivimi zvoki, ki radost bivanja v našem mestu prepevajo skozi čase in prostore ter postavljajo čarobno zveneči spomenik mestu in skladatelju samemu.

Nagrajenci mesta Ljubljane 2011

Akademski kipar Mirsad Begić za ljubljanski kiparski opus, ki obsega 13 izjemnih javnih portretnih plastik, med katerimi dominira celopostavni kip legendarnega ljubljanskega župana Ivana Hribarja na Novem trgu. Z njim je veliki kipar upodobil tako sugestiven avtentični lik portretiranca kot simbol vizionarskega voditelja, ki je Ljubljano popeljal v moderno dobo in slovensko prestolnico poosebil v ustvarjalno vizijo lastne prihodnosti.

Zdravnik, ginekolog prim. dr. Matko Vasilij Cerar za neprecenljivo strokovno delo na področju porodništva, ki je z uvedbo postopka ultrazvočne diagnostike nosečnosti in invazivne metode fetalne diagnostike ter zdravljenja neštetim novorojencem omogočil zdrav vstop na naš svet, materam pa pomagal razreševati etična vprašanja s perinatalno diagnostiko. Skrb prim. dr. Matka Vasilija Cerarja za zdrave matere in otroke soustvarja visok ugled ljubljanske porodnišnice in prenaša dragocene izkušnje na njegove mlade naslednike.

Dramski igralec in nosilec Borštnikovega prstana ter partizanske spomenice 1941-1945 Aleksander Valič za nenadomestljivo navzočnost v slovenski kulturi, kjer je deloval kot organizator kulturnih prireditev, recitator, pevec in igralec v Frontnem gledališču na osvobojenem ozemlju, kot soustanovitelj Slovenskega gledališča za Trst in Primorje, ustanovitelj mladinskega gledališča na Jesenicah in ustvarjalec obsežnega opusa dramskih vlog v SNG Drami, nepozabnih, prežarjenih s toplino in žlahtnim humorjem. Danes je v svoji zvestobi slovenstvu in izročilu narodnoosvobodilnega boja sam živa umetnina, ki s svojo umetniško besedo vselej ogreje srca hvaležnih poslušalcev.

Združenje 35 prostovoljnih gasilskih društev Gasilska zveza Ljubljana za nesebično, dolgih 11 dni in noči trajajočo pomoč someščankam in someščanom, ki so jih septembra 2010 prizadele katastrofalne poplave, najhujše po letu 1926, pa tudi za vse neštete ure in dneve prostovoljnega dela, s katerim požrtvovalno pomagajo soljudem v najrazličnejših stiskah ter mestu in svetu postavljajo zgled medsebojne solidarnosti in človeške plemenitosti.

Dobitniki plaket mesta Ljubljane za leto 2011

Profesorica filozofije Elena Pečarič za izjemno organizacijsko, zakonodajno in publicistično delo, s katerim je stotinam ljudi z oviranostmi v Sloveniji ustvarila radikalno nov življenjski standard neodvisnega življenja z uvedbo osebne asistence v okviru Centra za neodvisno življenje in organizacije Youth Hendicap Depriviledged – YHD, ki ju vodi. Njena duhovna moč je veličasten zgled velikodušnosti, poguma in neskončnega zaupanja v življenjski smisel, v katerem so posamezniku v vseh okoliščinah vse življenje odprte vse možnosti.

Četrtni svetnik ČS Golovec in likovnik Anton Kastelic za dolgoletno predsedovanje Društvu invalidov Ljubljana – Center, dejavni prispevek k pridobitvi listine Ljubljana – občina po meri invalidov, odločilno besedo pri odstranjevanju ovir gibalno oviranim v četrtni skupnosti Golovec in organizacijo neposrednega nudenja pomoči socialno šibkim na območju četrtne skupnosti. Celotno njegovo družbeno delo ožarja njegova likovna ustvarjalnost, v okrožje katere s svojo radoživostjo rad pritegne tudi otroke in šolarje.

Šentjakobsko gledališče Ljubljana za 90 let vzgajanja, razvijanja in urjenja plejade odrskih talentov, ki so iz njegovih vrst izšli kot stebri slovenskega poklicnega gledališča – od Staneta Severja, Ivana Cesarja, Mire Danilove, Franeta Milčinskega – Ježka in Rudija Kosmača do Saše Pavček, Dragice Potočnjak, Nataše Barbare Gračner, Jurija Zrneca in številnih drugih. Vse od začetka do danes častitljivi ljubiteljski gledališki jubilant vzorno vzgaja tudi gledališko občinstvo, ki se v njem srečuje z žarom in pristnostjo, danima le pravim zaljubljencem v odrsko umetnost.

Društvu gluhih in naglušnih Ljubljana za zavzeto 80-letno usposabljanje gluhih, naglušnih in gluho slepih za aktivno življenje in delo ter preprečevanje njihove socialne izključenosti, psihosocialno pomoč, usposabljanje staršev za delo s svojci, informativno dejavnost, preventivne in prostočasne dejavnosti za mlade ter vpeljavo in učenje slovenskega znakovnega jezika, ki v samotni svet tišine vnaša človeško bližino in omogoča čim bolj enakopravno sprejetost v družbeno skupnost.