Naučite se reševati življenja!
V Četrtni skupnosti Šentvid sta bili sredi decembra 2014 organizirani dve delavnici »Temeljni postopki oživljanja in prikaz pravilne uporabe defibrilatorja«, ki se ju je udeležilo več kot 40 okoliških prebivalcev.
Brezplačni delavnici za prebivalce Broda, kjer je defibrilator nameščen na stavbi na Gmajni 1, je organizirala Služba za lokalno samoupravo. Vodile so ju študentke, ki prostovoljno sodelujejo v projektih »Za življenje« in »Misli na srce« Društva študentov medicine Slovenije.
V prvem delu delavnice so predstavili dejavnike tveganja za nastanek srčno žilnih bolezni, njihov potek ter rešitve, ki tveganje zmanjšajo – način življenja, s katerim bi preprečili mnogo nepotrebnih težav s srcem in ožiljem. Nato so predstavili še temeljne postopke oživljanja, ki so v skladu s smernicami Evropskega sveta za reanimacijo.
Le hitro, pravilno ukrepanje (masaža srca, umetno dihanje) namreč pomagata pri reševanju človeških življenj in pripomoreta k večjemu številu preživelih ob srčnem zastoju.
Udeleženci delavnic so nato preizkusili svoje znanje o temeljnih postopkih oživljanja s pomočjo defibrilatorja, hkrati pa so bila organizirana še merjenja krvnega tlaka, holesterola in sladkorja v krvi.
Služba za lokalno samoupravo bo z organizacijo delavnic o temeljnih postopkih oživljanja nadaljevala tudi v letu 2015.
Dodajmo še, da je na različnih lokacijah po Ljubljani nameščenih več kot 40 avtomatskih eksternih defibrilatorjev.