Navodila za ravnanje s poškodovanim drevjem
Občane in občanke pozivamo, naj odpravljanje škode na zaradi žledoloma poškodovanem drevju naročijo službam in podjetjem, ki so usposobljena za delo z mestnim drevjem in lahko zagotovijo varnost ter strokovnost posegov.
Poziv velja tudi za vse lastnike gozdov, lastnike in upravnike stanovanjskih stavb, ravnateljice in ravnatelje vrtcev in šol ter direktorice in direktorje zavodov na območju Mestne občine Ljubljana.
Naročnike in izvajalce sanacijskih del prosimo, da so pri ravnanju s poškodovanim drevjem skrajno pozorni in da skrbno pretehtajo, katera drevesa je treba posekati.
Mestna drevesa so pomembna za zdravje ljudi in za zdravje in lepoto mestnega okolja, zato si v Ljubljani prizadevamo, da z vsemi drevesi ravnamo odgovorno in strokovno. Vsako zdravo odraslo drevo v mestu je dragocenost, zato poskušajmo poškodovana drevesa rešiti.
Poškodbe, ki jih je na mestnem drevju povzročil žled, pa se na osnovi pregleda stanja sanira v skladu z naslednjimi navodili:
- Najprej se zagotovi varnost javnih odprtih in prometnih površin, sledi pravilno odstranjevanje poškodovanih in evidentirano sekanje preveč poškodovanih dreves, ki se pozneje nadomestijo z novimi.
- Poseka se drevesa s preveč poškodovano krošnjo ali razcepljenim deblom, nepopravljivo upognjena in obglavljena drevesa brez krošnje.
- Sočasno s sekanjem poškodovanega drevja se poseka tudi druga suha drevesa in stara že poprej iznakažena drevesa na lokaciji.
- Nagnjenih dreves, ki ne ogrožajo okolice, se ne poseka, dokler se ne ugotovi stanje poškodbe. Ukrivljena mlada drevesa se postavi pokonci in na novo podpre!
- Odžaga se odlomljene veje, ki so še na drevesu (v primeru poškodovanih dreves, se lahko žaga tudi veje debelejše od 10 cm!).
- Pri obžagovanju vej se upošteva priložena navodila, spoštuje se obliko krošnje in ne odstrani več kot tretjine krošnje. Skrajša se tudi veje, ki imajo zaradi poškodb nesimetrično krošnjo.
- Ne poseka se drevesa, na katerega se je obesilo padlo drevo, ampak se padlo drevo izvleče
z vitlom.
- Odpadle in odžagane veje, požagana debla in izruvane štore se odpelje na zbirna mesta (deponija Snage na Barju, deponija Tise, Cesta v prod 84) in očisti javne površine.
Mestne strokovne službe program sanacijskih del izvajajo po naslednjem zaporedju: gozdni robovi občinskih cest, vrtci in šole, drevoredi, nabrežja Trnovski pristan in Špica, poti na Grad, Tivoli in drugi parki, vpadnice, Živalski vrt, Botanični vrt, POT, zelene površine v stanovanjskih soseskah, grajsko pobočje, Golovec, bregovi in struge Ljubljanice, Gradaščice - Malega grabna.
Navodila za obžagovanje dreves so v priponki.