»Ne dopustimo sveta z dvema obrazoma«
»Dobrodošli v otroku prijaznem Unicefovem mestu,« je župan Zoran Janković pozdravil udeležence mednarodne konference UNICEF-a Slovenija »Združeni za globalni razvoj – krepitev civilnega dialoga o razvojnem sodelovanju«, ki bo potekala danes, 26., in v petek, 27. marca 2009, v Mestni hiši. Poudaril je še, da je sedaj, ko se je svet znašel v krizi, skrb za otroke še pomembnejša.
Častni pokrovitelj konference, na kateri sodeluje skoraj sto udeležencev, med njimi predstavniki vlad, nevladnih organizacij, tuji in domači ugledni strokovnjaki, evropski poslanci, predstavniki evropskih institucij, je predsednik Republike Slovenije Danilo Türk, ki je v uvodnem nagovoru med drugim dejal, da moramo razmišljati o svoji globalni odgovornosti in solidarnosti, razvojna pomoč otrokom, ki so najbolj ranljiv del družbe, pa mora biti brezpogojna.
Kot je pojasnila Zora Tomić, predsednica UNICEF-a Slovenija, je konferenca del projekta »Globalna ekonomija – globalna solidarnost: promocija Milenijskih razvojnih ciljev«, ki ga UNICEF Slovenija izvaja skupaj z UNICEF Slovaška, njegov osrednji namen pa je osveščanje slovenskih in slovaških javnosti o razvojnih vprašanjih ter krepitev civilnega dialoga na vseh ravneh. »Z razvojno pomočjo, ki temelji ni dolgoročnih programih za izboljšanje življenjskih razmer, bodo manj razviti lahko premagali revščino in lakoto,« je izpostavila Tomićeva in še dodala:»Doseganje razvojnih ciljev ni odvisno le od gospodarskega razvoja, temveč tudi od solidarnostih razvitih držav.«
Predsednica UNICEF-a Slovaška Veronika Lehotská je opozorila na dejstvo, da v slabih razmerah vedno najbolj trpijo otroci, zato ne smemo dopustiti sveta z dvema obrazoma.
Konferenca na temo promocije in ozaveščanja javnosti o razvojnih problemih in razvojni pomoči ter krepitvi civilnega dialoga med vlado in nevladnimi organizacijami pri sooblikovanju nacionalne strategije za mednarodno razvojno sodelovanje in humanitarno pomoč bo odprla razpravo o tem, kako lahko s sodelovanjem NVO, mednarodnih organizacij, Evropske unije in nacionalnih vlad oblikujemo politike, ki bodo poleg promocije in izobraževanja o razvojnem sodelovanju omogočale tudi presojo njegove uspešnosti.