petek, 13. 9. 2024

Nisem nevidna - ozaveščamo o otroškem raku

Septembra v ospredje postavljamo ozaveščanje o otroškem raku, saj ta pomembno vpliva na solidarnost in podporo, ki jo prejmejo bolni otroci in njihove družine.

V Sloveniji za rakom letno zboli približno 80 otrok in mladostnikov. Najpogostejša oblika te redke nenalezljive bolezni je levkemija.
Ker se rak kaže z neznačilnimi simptomi je prepoznavanje bolezni oteženo, kar pa ključno vpliva na izid: z zgodnjo diagnozo in zdravljenjem pri nas ozdravi skoraj 80 % otrok. Večinoma se za zdravljenje otroškega raka tudi zaradi pomanjkanja raziskav uporabljajo zdravila, namenjena odraslim. Način zdravljenja je odvisen od oblike otroškega raka, pogosto pa gre za kemoterapije, presaditve celic, operativne posege in/ali obsevanja. Tudi ob uspešnem zdravljenju so stranski učinki dolgoročni, otroci in njihovi starši pa potrebujejo psihosocialno podporo. Večina otrok se sicer vrne v vsakdanjik, vključno z opravljenim šolanjem in ustvarjeno kariero.
Univerzalni simbol otroškega raka je zlata pentlja, s katero izkazujemo podporo otrokom in mladostnikom, ki se z rakom spopadajo ali so se spopadli, njihovim družinam in strokovnjakom, ki tej temi namenjajo svoj čas. Zaradi težav in bolečin, ki jih izkusijo otroci z rakom jih imenujemo Junaki z veliko začetnico, oziroma Junaki 3. nadstropja, ker se zdravijo v omenjenem nadstropju Pediatrične klinike v Ljubljani.

Nisem nevidna

Na več kot 80 lokacijah po Sloveniji te dni visijo plakati s fotografijo in sloganom »Nisem nevidna«, ki so jih oblikovali mladi, ki prebolevajo ali so že preboleli raka. »Ljudem želimo povedati, da naj pristopijo k nam, da nismo drugačni, da smo še vedno samo ljudje. Tako kot se mi pogumno soočamo s to boleznijo, se lahko tudi vi opogumite in pristopite k nam,« je povedala ena izmed ustvarjalk kampanje pod okriljem Inštituta Zlata Pentljica.

Preberite tudi: