NOVINARSKA KONFERENCA »MEDNARODNI DNEVI BOJA PROTI NASILJU NAD ŽENSKAMI«
V Banketni dvorani Mestne hiše so županja MOL Danica Simšič, predstavnica društva Ženska svetovalnica Lorena Božac Deležan in direktor Policijske uprave Ljubljana Branko Slak predstavili aktualno problematiko nasilja nad ženskami in koncept letošnje akcije ob Mednarodnih dnevih boja proti nasilju nad ženskami.
Županja MOL Danica Simšičje predstavila pomen akcije POMAGAJMO POBEGNITI OD NASILJA, ki poteka med 25. novembrom in 10. decembrom. 25. november je bil razglašen za Mednarodni dan boja proti nasilju nad ženskami, 10. december pa je poznan kot Mednarodni dan človekovih pravic. Dodala je še, da je sama prvič prevzela pokroviteljstvo nad akcijo leta 2003. Letos so se Društvu Ženska svetovalnica v akciji pridružile tudi nekatere druge nevladne organizacije: Društvo za nenasilno komunikacijo, Društvo SOS telefon za ženske in otroke, žrtve nasilja in Društvo Ključ. Županja MOL Danica Simšič je še povedala, da je osrednji dogodek akcije s sloganom »Vsaka 5. ženska si želi pobegniti od nasilja« zvezanje in izobešanje rjuh skozi okno Mestne hiše v znak podpore akciji. Temu sledi tudi izobešanje rjuh skozi okna 16 upravnih prostorov MOL in drugih institucij v MOL. Za konec je županja še dodala, da MOL preko vsakoletnih javnih razpisov za sofinanciranje socialno varstvenih programov nevladnih organizacij in javnih zavodov sofinancira tudi programe, ki so namenjeni ženskam, žrtvam nasilja. Ta sredstva pa se iz leta v leto povečujejo.
Predstavnica Društva Ženska svetovalnicaLorena Božac Deležan je v nadaljevanju natančneje predstavila pomen akcije. Povedala je, da sta se v zadnjem času informiranost in prepoznavanje problema tako v strokovni kot v laični javnosti izboljšala. Kljub temu pa je na področju nasilja nad ženskami še vedno veliko neurejenega, preveč je neznanja, neosveščenosti in neobčutljivosti. Strokovnjaki, ki se ukvarjajo s to problematiko, velik del svojega znanja in časa še vedno vlagajo v dokazovanje in prepričevanje javnosti o tem, da problem dejansko obstaja, da ni zanemarljiv, ampak pomemben in ogrožujoč. Na koncu je predstavila vseh 40 lokacij, kjer bodo obešene rjuhe in se zahvalila sodelujočim, ki so pomagali pri tem projektu.
Direktor Policijske uprave Ljubljana Branko Slakje na koncu predstavil še podatke o nasilju nad ženskami v Ljubljani in pojasnil vlogo policije v takšnih primerih.
Služba za odnose z javnostmi MOL