Novinarska konferenca o ločenem zbiranju in prevzemanju kuhinjskih odpadkov v MOL
V Banketni dvorani Mestne hiše je danes potekala novinarska konferenca, na kateri sta županja Mestne občine Ljubljana, Danica Simšič in začasni direktor Snage, javnega podjetja, d. o. o., Janko Kramžar spregovorila o uvedbi zbiranja in prevzemanja organskih kuhinjskih odpadkov iz gospodinjstev v Mestni občini Ljubljana.
Županja MOL Danica Simšič je poudarila, da je skrb za čisto in urejeno okolje ena od pomembnih nalog vsakega posameznika. Vsak prebivalec Mestne občine Ljubljana v povprečju letno odvrže približno od 300 do 400 kilogramov odpadkov. Na področju MOL Ljubljana nastajajo velike količine komunalnih in njim podobnih odpadkov iz proizvodne in storitvene dejavnosti. Zato se je že v septembru 2002 pričelo z ločenim zbiranjem komunalnih odpadkov.
Zbiranje in odvažanje ločeno zbranih frakcij komunalnih odpadkov (odpadni papir, steklo in plastična in kovinska embalaža) poteka na 1.377 zbiralnicah (ekoloških otokih), na katerih se nahaja 4161 posod za odpadke.
Uvedbo ločenega zbiranja in prevzemanja kuhinjskih odpadkov narekujejo Pravilnik o ravnanju z organskimi kuhinjskimi odpadki, Odlok o javni službi zbiranja in prevoza komunalnih odpadkov ter z evropsko strategijo usklajena strateška usmeritev zmanjševanja odlaganja komunalnih odpadkov organskega izvora na odlagališča.
Začasni direktor Snage, javnega podjetja d. o. o., Janko Kramžar je natančneje predstavil uvedbo ločenega zbiranja in prevzemanja organskih kuhinjskih odpadkov iz gospodinjstev. Med biološke odpadke spadajo organski kuhinjski odpadki, ki izvirajo iz priprave hrane, kot tudi preostanki hrane, pokošena trava, cvetje, odmrle sobne rastline, papir za kuhinjsko uporabo, obrez grmičevja in vejevja, listje, plevel, stebla zelenjave, gnilo sadje, perje ipd. Pričakovanja so, da bo v začetni fazi delež ločeno zbranih bioloških odpadkov znašal od 10 do 20 %. Za zagotovitev zbiranja bioloških odpadkov iz gospodinjstev se bo na prevzemna mesta namestilo okoli 16.000 posod za odpadke v vrednosti okoli 65.000.000 SIT). Posode bodo rjave barve, volumna 80, 120 in 240 l . Tisti občani, ki bodo to želeli, bodo za zbiranje bioloških odpadkov prejeli 10 litrska namenska vedra. Odvoz bioloških odpadkov bo potekal 2 krat tedensko v centru mesta, 1 krat tedensko v širšem delu mesta z blokovno gradnjo in 1 krat na 14 dni v primestnih, redkeje poseljenih naseljih. V naseljih z gostoto prebivalstva pod 2000 prebivalcev na kvadratni kilometer bo zbiranje bioloških odpadkov organizirano preko zbiralnic. Zbiranje in odvažanje ločeno zbrane frakcije bioloških odpadkov za občane ne bo predstavljalo dodatnih stroškov. Uvajanje zbiranja in odvažanja bioloških odpadkov bo potekalo postopno.