Novinarska konferenca o panoramskem dvigalu na Ljubljanski grad
V Banketni dvorani Mestne hiše je danes potekala novinarska konferenca, na kateri so županja Mestne občine Ljubljana, Danica Simšič, podžupan Mestne občine Ljubljana, Slavko Slak, predstojnik oddelka za urbanizem, Igor Jurančič, direktor Festivala Ljubljana, Darko Brlek in direktorica Zavoda za turizem Ljubljana, Barbara Vajda spregovorili o gradnji panoramskega dvigala na Ljubljanski grad.
Županja MOL Danica Simšič je ponovno poudarila, da podpira gradnjo panoramskega dvigala, vendar to ni njena prioriteta. V letu 2003 v proračunu za vzpenjačo ni bilo namenjenega denarja, v letošnjem osnutku proračuna pa ta denar obstaja.
Podžupan MOL Slavko Slak je natančneje pojasnil finančni vidik gradnje vzpenjače. Poudaril je, da bi prekinitev pogodbe prinesla vsaj 300 milijonov škode, saj je Mestna občina Ljubljana toliko zaenkrat vložila v projekt. Prav tako je zavrnil očitke, da se je cena projekta podvojila, saj so zdajšnji stroški enaki, kot so bili ob podpisu pogodbe. Za dokončno izvedbo projekta bo potrebnih še približno 800 milijonov tolarjev.
Direktor Festivala Ljubljana Darko Brlek je nadalje obrazložil nujnost gradnje panoramskega dvigala.
Letno se na gradu zvrsti približno 300 prireditev, poleg tega se število turistov neprestano zvišuje, kar vpliva na neprestano rast števila obiskovalcev Ljubljanskega gradu. Parkirni prostor pred gradom je neprimeren za tolikšen obisk, zato neprestano povzroča prometni nered. Panoramsko dvigalo bi rešilo ta problem, saj bi lahko pripeljalo približno 500 ljudi v eni uri. Poudaril je tudi, da bi bili sami vplivi dvigala na okolje minimalni, saj bi bilo neslišno, električno in ne bi kvarilo pogleda na grad.
Direktorica Zavoda za turizem Ljubljana Barbara Vajda je predstavila pomembnost projekta s turističnega vidika. Panoramsko dvigalo bi obogatilo turistično ponudbo Ljubljane, kar dokazujejo podobne vzpenjače v drugih evropskih mestih, prav tako bi tudi približalo turistom največjo znamenitost Ljubljane, Ljubljanski grad.
Zavod se že pripravlja na delovanje vzpenjače, saj so nasproti predvidene spodnje postaje že odprli nov turistično informacijski center.
Predstojnik oddelka za urbanizem Igor Jurančič je opomnil, da je bilo že leta 1987, ob sprejetju programa prenove in rekonstrukcije Ljubljanskega gradu, zasnovano obsežno podzemlje pod grajskim dvoriščem, na katerega bi se navezovalo panoramsko dvigalo. Z izgradnjo panoramskega dvigala bi se temeljito reduciral promet, kar bi rešilo ogroženo vegetacijo na grajskem griču.