torek, 30. 8. 2016

Novo šolsko leto

Aktivnosti Mestne občine Ljubljana ob novem šolskem letu so osredotočene na vpise v vrtce in šole, investicije, vzdrževanje ter na zagotavljanje prometne varnosti. Naj bo celotno leto srečno, uspešno, zdravo in varno!

Na Oddelku za predšolsko vzgojo in izobraževanje skrbijo za vpis otrok v ljubljanske javne vrtce in osnovne šole, za investicije in energetsko sanacijo stavb vrtcev in šol ter za štipendiranje nadarjenih dijakov in študentov. Na Mestnem redarstvu in Svetu za preventivo in vzgojo v cestnem prometu MOL pa s preventivnimi akcijami zagotavljajo varnost otrok, najmlajših in najranljivejših udeležencev v prometu.

JAVNI VRTCI MOL

V šolskem letu 2016/2017 bo v ljubljanske javne vrtce vključenih 13.427 otrok. Vključenost otrok v vrtce je bila v preteklem šolskem letu 88 %, medtem ko je podatek za Republiko Slovenijo 78,1 %.
Ljubljanski javni vrtci so za šolsko leto 2016/2017 do 22. 8. 2016 sprejeli 3.078 otrok, in sicer 2.531 otrok prvega starostnega obdobja in 547 otrok drugega starostnega obdobja. Na dan 22. 8. 2016 je potekal postopek podpisa pogodbe še za 54 otrok, ki so še na centralnem čakalnem seznamu (CČS).
Na CČS za šolsko leto 2016/2017 je bilo na dan 22. 8. 2016 še 476 otrok prvega starostnega obdobja, in sicer 93 otrok, ki imajo skupaj s starši stalno prebivališče v MOL in maksimalno stalnost bivanja, 157 otrok s stalnim prebivališčem v MOL z vsaj z enim od staršev, vendar brez stalnosti bivanja, ter 226 otrok iz drugih občin. Že tretje leto zapored pa v Ljubljani zagotavljamo prostor v javnem vrtcu vsem staršem z maksimalnimi pogoji (stalno prebivališče in stalnost bivanja v MOL, starostni pogoj ter izbira kamorkoli).
Od 93 otrok s stalnim prebivališčem v MOL in z maksimalno stalnostjo bivanja ima 28 otrok izbrano možnost katerikoli vrtec, vendar ne izpolnjujejo starostnih pogojev za vpis v vrtec s 1. 9. 2016 (rojeni novembra in decembra 2015 ter leta 2016). Starši treh čakajočih otrok letnika 2014, ki imajo stalno prebivališče v MOL z maksimalno stalnostjo bivanja, nimajo možnosti izbire katerikoli vrtec oziroma želijo samo izbrani vrtec, ki pa trenutno še nima razpisanih dodatnih prostih mest. Starši ostalih 62 otrok, ki imajo stalno prebivališče v MOL in maksimalno stalnost bivanja, se niso odločili za možnost katerikoli vrtec, in od teh poteka postopek podpisa pogodbe za 7 otrok, ostali pa čakajo samo na izbrani vrtec, ki pa trenutno nima razpisanih dodatnih prostih mest. Od vseh 476 čakajočih otrok na CČS za šolsko leto 2016/2017 je 61 otrok, ki so že prejeli ponudbo za podpis pogodbe, vendar so jo zavrnili. Po določbah Zakona o vrtcih jih ni mogoče izbrisati s čakalnega seznama ali prestaviti na njegov konec.
Na dan 22. 8. 2016 na CČS za šolsko leto 2016/2017 ni več otrok drugega starostnega obdobja, torej so vsi otroci, za katere so bile vloge prejete v roku, dobili vrtec.

Vrtci so do 22. 8. 2016 prejeli skupaj 331 odpovedi vlog (lani 303). Zaradi odpovedi ponujenega mesta in preoblikovanja skupin se prosta mesta še pojavljajo, zato vrtci staršem dnevno pošiljajo vabila k podpisu pogodb.

Pridobivanje novih prostih mest v vrtcih MOL


Od leta 2006 do danes je Mestna občina Ljubljana z adaptacijami, rekonstrukcijami, prezidavami in novogradnjami zagotovila 93 novih oddelkov. V 23 javnih vrtcih MOL bo v šolskem letu 2016/2017 776 oddelkov.

Večji projekti v letu 2016:
-    izgradnja igrišča v Vrtcu Šentvid, enota Sapramiška (zaključek avgust 2016);
-    izgradnja prizidka za večnamenski prostor v Vrtcu Mojca (zaključek september 2016);
-    sanacija razdelilne kuhinje, vključno z dobavo in montažo opreme v Vrtcu Viški gaj v enoti Kozarje (zaključek avgust 2016);
-    sanacija stavbnega ovoja v Vrtcu Pod gradom v enoti Poljane na Strossmayerjevi (zaključek oktober 2016);
-    celovita prenova počitniškega doma Drago Makuc v Umagu na Hrvaškem (zaključek september 2016).

MOL v prihodnjih letih načrtuje naslednje investicije oziroma celovite prenove ter izgradnje novih enot in prizidkov v vrtcih in ostalih javnih zavodih:

-    Družinski center Mala ulica – predvidena je širitev mreže (investicija bo zaključena predvidoma leta 2017);
-    Vrtec Pedenjped nova enota Zgornji Kašelj z 8 oddelki (investicija bo predvidoma zaključena leta 2017);
-    prizidek s 3 oddelki v Vrtcu Galjevica (investicija se bo predvidoma začela v letu 2017 in bo zaključena leta 2018, končna odločitev bo sprejeta tudi glede na vpis v naslednjih letih)
Investicijski načrt bo v prihodnje smiselno prilagojen glede na dinamiko števila rojstev in potrebe staršev po vrtcu.

OSNOVNE ŠOLE V MOL

Število ljubljanskih osnovnošolcev se v šolskem letu 2016/2017 povečuje, in sicer za 884 učencev v primerjavi s preteklim šolskim letom. Tako se bo na območju Ljubljane izobraževalo 23.759 osnovnošolcev v 1.062 oddelkih. V javne osnovne šole bo vključenih 22.784 učencev, ki bodo razporejeni v 1.019 oddelkov. V šolskem letu 2016/2017 bo v ljubljanskih javnih osnovnih šolah 29 oddelkov več kot v preteklem letu. Več oddelkov bodo imele: OŠ Bežigrad (1), OŠ Božidarja Jakca (1), OŠ Danile Kumar (1), OŠ dr. Vita Kraigherja (1), OŠ Ketteja in Murna (1), OŠ Koseze (1), Livada (1), OŠ Martina Krpana (2), OŠ Milana Šuštaršiča (1), OŠ Miška Kranjca (1), OŠ Nove Fužine (2), OŠ Nove Jarše (1), OŠ Polje (2), OŠ Prežihovega Voranca (1), OŠ Prule (1), OŠ Riharda Jakopiča (3), OŠ Savsko naselje (1), OŠ Spodnja Šiška (1), OŠ Valentina Vodnika (1), OŠ Vič (2), OŠ Vide Pregarc (2) in OŠ Vrhovci (1).

V primerjavi s preteklim šolskim letom se bo v šolskem letu 2016/2017 število prvošolcev povečalo za 128, in sicer se bodo 3.103 prvošolci izobraževali v 136 oddelkih v javnih in zasebnih osnovnih šolah na območju Mestne občine Ljubljana. Skupno število oddelkov 1. razreda se bo v šolskem letu 2016/2017 v primerjavi s preteklim letom povečalo za osem. V enajstih javnih osnovnih šolah se napoveduje en oddelek prvega razreda več kot v preteklem šolskem letu (OŠ dr. Vita Kraigherja, OŠ Kašelj, OŠ Ketteja in Murna, OŠ Martina Krpana, OŠ Nove Fužine, OŠ Oskarja Kovačiča, OŠ Prežihovega Voranca, OŠ Riharda Jakopiča, OŠ Spodnja Šiška, OŠ Vič, OŠ Vide Pregarc), v treh osnovnih šolah  pa en oddelek prvega razreda manj kot v preteklem šolskem letu (OŠ Kolezija, OŠ Majde Vrhovnik in OŠ Mirana Jarca).
Povprečno število učencev v posameznem oddelku se bo v primerjavi z lanskim šolskim letom povečalo z 22,2 na 22,4.
V MOL smo v preteklih letih neizkoriščene prostore osnovnih šolah uporabili za izvajanje programa predšolske vzgoje. Na podlagi demografskih podatkov, ki napovedujejo povečan vpis otrok v osnovne šole, te prostore ponovno preurejamo in jih namenjamo osnovnošolskim otrokom (leta 2015 OŠ Livada, leta 2016 ZGNL ter predvidoma leta 2017 ali kasneje OŠ Nove Fužine in OŠ Kašelj). Že v preteklih letih smo se odzvali na povečane potrebe po dodatnih prostorih v šolah z večjimi infrastrukturnimi posegi  (npr. prizidek na šolah OŠ Vižmarje Brod, OŠ Zadobrova, OŠ Kolezija, OŠ Koseze, OŠ Vide Pregarc), ter z urejanjem novih učilnic z manjšimi adaptacijami notranjih prostorov. Tako smo vsako leto povečali število oddelkov v osnovnih šolah; kapacitete šol smo od leta 2008 (944 oddelkov) do letos (1.019 oddelkov) povečali kar za 75 oddelkov.
V letošnjem letu prenavljamo in dograjujemo OŠ Zalog in OŠ Franca Rozmana Staneta. Na OŠ Vižmarje Brod poteka obnova telovadnice z energetsko sanacijo. Na OŠ Trnovo smo obnovili jedilnico, na OŠ Miška Kranjca centralno kuhinjo, na OŠ Nove Jarše preuredili hišniško stanovanje v knjižnico, ponovno bo pouk začasno potekal v stari šoli Polje. Na OŠ Ledina, OŠ Bežigrad, OŠ Vič in OŠ Nove Fužine smo obnovili igrišča. Okoli igrišča OŠ Franceta Bevka smo v celoti zamenjali ograjo. Poleg večjih posegov smo v nekaterih šolah z notranjimi adaptacijami pridobili dodatne učilnice in opremo zaradi povečanega vpisa otrok ter dodatne specialne učilnice, in sicer v OŠ Danile Kumar, OŠ Hinka Smrekarja, OŠ Kašelj, OŠ Livada, OŠ Martina Krpana, OŠ Milana Šuštaršiča, OŠ Miška Kranjca, OŠ Nove Jarše, OŠ Poljane, OŠ Polje, OŠ Oskarja Kovačiča, OŠ Prežihovega Voranca, OŠ Riharda Jakopiča, OŠ Sostro, OŠ Spodnja Šiška, OŠ Valentina Vodnika, OŠ Vič in OŠ Vrhovci. V prihodnjih letih imamo v načrtu gradnjo prizidkov oziroma adaptacije prostorov na OŠ Riharda Jakopiča, OŠ n. h. Maksa Pečarja s športno dvorano, OŠ Franca Rozmana Staneta – nadaljevanje v letošnjem letu začete rekonstrukcije, pridobitev novih prostorov na OŠ Zadobrova, OŠ Vrhovci, OŠ Miška Kranjca, OŠ Koseze in OŠ Kašelj (v povezavi z Vrtcem Pedenjped). Investicijski načrt za naprej bo prilagojen dinamiki vpisa otrok v šole.

Večji projekti v osnovnih šolah v letu 2016:
-    OŠ Bežigrad – fazna obnova šolskega igrišča (zaključek v septembru 2016);
-    OŠ Franca Rozmana Staneta – 1. faza rekonstrukcije objekta (pridobitev novih učilnic, nove kotlovnice, zamenjava vseh oken in vhodne fasade – zaključek v septembru 2016);
-    OŠ Ledina – celovita obnova šolskega in otroškega igrišča (zaključek v septembru 2016);
-    OŠ Miška Kranjca – preureditev jedilnice s pregrado za potrebe povečanega vpisa in pridobitev nove učilnice (zaključeno v avgustu 2016); celovita obnova centralne kuhinje z zamenjavo tehnološke opreme  (zaključek v septembru 2016);
-    OŠ Nove Jarše – za potrebe povečanega vpisa pridobitev nove učilnice z notranjo reorganizacijo in preureditev hišniškega stanovanja v šolsko knjižnico (zaključek v septembru 2016);
-    OŠ Trnovo – celovita obnova jedilnice (zaključek v avgustu 2016);
-    OŠ Vižmarje Brod – celovita obnova velike telovadnice (notranja prenova, energetska obnova fasadnega ovoja in celovita zamenjava strehe ter pridobitev delilne zavese za izvajanje pouka v dveh skupinah – zaključek v oktobru 2016);
-    OŠ Zalog – prizidava za pridobitev treh novih učilnic (urejeni atriji, nov varnostni izhod, povezovalni del z urejenimi garderobami – zaključek v avgustu 2016).

Večji projekti v glasbenih šolah v letu 2016:
-    GŠ Moste Polje – celovita prenova PUC Zalog (zaključek v septembru 2016).

MOL v osnovnih šolah načrtuje investicije v naslednje projekte:
-    OŠ n. h. Maksa Pečarja – zagotovitev telovadnice za potrebe šole in četrtne skupnosti z zunanjo ureditvijo in parkiriščem – v izvajanju je razpis za izbiro izvajalca GOI del ter dobave in montaže notranje opreme (investicija izgradnje telovadnice se bo predvidoma začela konec leta 2016 in bo zaključena do konca leta 2017);
-    OŠ Franca Rozmana Staneta – nadaljevanje štirifazne sanacije z zagotovitvijo manjkajočih šolskih prostorov, selitev kuhinje in jedilnice s pridobitvijo novega večnamenskega prostora, statična in energetska sanacija objekta velike telovadnice (investicija bo zaključena predvidoma leta 2019);
-    OŠ Riharda Jakopiča – zagotovitev manjkajočih šolskih prostorov z rekonstrukcijo in dozidavo velike telovadnice, statično sanacijo in reorganizacijo prostorov znotraj obstoječega objekta (investicija se bo predvidoma začela v letu 2017 in bo zaključena leta 2019);
-    OŠ Vrhovci – zagotovitev manjkajočih šolskih prostorov z morebitno dozidavo in preureditvijo zaradi novo zgrajene soseske Zeleni gaj na Brdu (investicija se bo predvidoma začela v letu 2017 in bo zaključena leta 2018);
-    OŠ Polje – zagotovitev manjkajočih šolskih prostorov z morebitno dozidavo in preureditvijo zaradi novo zgrajenih sosesk Polje III in Polje IV (investicija je vezana na odkup zemljišča, končna odločitev še glede na vpis v naslednjih letih);
-    OŠ Zadobrova – rekonstrukcija objekta za pridobitev štirih novih učilnic (predvidena investicija v letu 2017, končna odločitev še glede na vpis v naslednjih letih);
-    OŠ Danile Kumar – zagotovitev manjkajočih šolskih prostorov z notranjo reorganizacijo šolskih prostorov in širitev jedilnice (predvidena investicija v letu 2017, končna odločitev še glede na vpis v naslednjih letih);
-    OŠ Kašelj – zagotovitev manjkajočih šolskih prostorov s preureditvijo prostorov Vrtca Pedenjped v nove učilnice (predvidena prenova v letu 2017, končna odločitev še glede na vpis v naslednjih letih);
-    OŠ Sostro – zagotovitev manjkajočih šolskih prostorov – širitev jedilnice in  delna ureditev kuhinje (predvidena prenova v letu 2017, končna odločitev še glede na vpis v naslednjih letih);
-    OŠ Šentvid in Gimnazija Šentvid – celovita prenova in trajnostna sanacija (investicija se bo predvidoma začela v letu 2017 in bo zaključena leta 2018);
-    OŠ Koseze – izgradnja  prizidka B za šolsko knjižnico (investicija se bo predvidoma začela v letu 2017 in bo zaključena do leta 2019);
-    OŠ Oskarja Kovačiča – zagotovitev manjkajočih šolskih prostorov (investicija se bo predvidoma začela v letu 2018 in bo zaključena leta 2019);
-    OŠ Kolezija – igrišče na strehi novega prizidka (investicija se bo predvidoma začela v letu 2018 in bo zaključena v letu 2019).
Investicijski načrt za naprej bo prilagojen dinamiki vpisa otrok v šole.

 
ŠTIPENDIRANJE V MOL

V šolskem oziroma študijskem letu 2016/2017 Mestna občina Ljubljana razpisuje 90 štipendij za nadarjene dijake in študente, in sicer:
•    16 štipendij za dijake,
•    40 štipendij za študente dodiplomskega izobraževanja in enovitega magistrskega študija v Sloveniji,
•    21 štipendij za študente podiplomskega (razen enovitega magistrskega) izobraževanja v Sloveniji,
•    4 štipendije za dodiplomski študij v tujini,
•    9 štipendij za podiplomski študij v tujini.

Razpis je objavljen na spletni strani MOL. Prijave z vsemi potrebnimi dokazili morajo dijaki oddati prek spletne aplikacije E-razpis do 5. septembra, študenti pa do 5. oktobra 2016.
Razpisna dokumentacija in neuradno prečiščeno besedilo Odloka o štipendiranju (Uradni list RS, št. 54/2010 in 59/2013) sta objavljena na spletni strani MOL.

DENARNA POMOČ MOL OB ZAČETKU ŠOLSKEGA LETA

Mestna občina Ljubljana socialno šibkejšim meščankam in meščanom zagotavlja denarno pomoč na osnovi Odloka o denarni pomoči. Do denarne pomoči iz proračuna MOL so upravičeni posamezniki s stalnim bivališčem v MOL, ki so brez lastnega dohodka ali z lastnim dohodkom ne dosegajo minimalnega dohodka za posameznega družinskega člana po zakonu, ki ureja socialnovarstvene prejemke, pa tudi tisti, ki do 30 % presegajo minimalni dohodek. Vlogo za dodelitev pomoči morajo zainteresirani nasloviti na pristojni center za socialno delo, ki na podlagi kriterijev, določenih v prej omenjenem odloku, odloči o upravičenosti do pomoči.
Mestna občina Ljubljana nudi denarne pomoči, ki so namenjene tudi otrokom:
-    delnemu kritju stroškov ob začetku novega šolskega leta za otroke v osnovni in v srednji šoli  (190 EUR),
-    kritju stroškov šole v naravi, letovanj/zimovanj osnovnošolcem (v višini cene storitve),
-    kritju stroškov kosil za otroke v osnovni in srednji šoli, kjer je organizirana prehrana (v višini cene storitve).

REALIZACIJA PRORAČUNA MOL ZA PODROČJE PREDŠOLSKE VZGOJE IN IZOBRAŽEVANJA

Od leta 2006 je Mestna občina Ljubljana z adaptacijami, rekonstrukcijami, prizidavami in novogradnjami odprla 93 novih oddelkov. Skupno bo v šolskem letu 2016/2017 v javnih vrtcih 776 oddelkov. Od leta 2008 naprej se je število oddelkov v osnovnih šolah povečalo za 75 oddelkov na skupno 1.019 oddelkov v šolskem letu 2016/17. Od leta 2006 je bilo za področje predšolske vzgoje in izobraževanja namenjenih 773.458.765 EUR, od tega 162.641.643 EUR za investicije in investicijsko vzdrževanje.

ZAGOTAVLJANJE PROMETNE VARNOSTI

Ob začetku šolskega leta so aktivni tudi mestni redarji ter člani Sveta za preventivo in vzgojo v cestnem prometu MOL, ki s preventivnimi akcijami zagotavljajo varnost otrok, najmlajših in najranljivejših udeležencev v prometu.

Mestni redarji ob začetku novega šolskega leta v sklopu preventivnih akcij »Prvi šolski dan – Varna pot v šolo« ter »Začetek šolskega leta« skupaj s policisti in prostovoljci skrbijo za umirjen in urejen promet v okolici ljubljanskih šol in vrtcev.
S preventivnim opozarjanjem voznikov v okolici ljubljanskih šol in vrtcev ter z aktivnostmi, povezanimi z umirjanjem prometa, ki so osredotočene predvsem na varno prečkanje cest šolarjev in drugih udeležencev v prometu na šolskih poteh, so redarji začeli že v drugi polovici avgusta, z nadzorom pa bodo nadaljevali tudi septembra. V tem času bodo intenzivneje izvajali tudi meritve hitrosti ter preverjali ustavljanje in kratkotrajno parkiranje pred šolami, kjer to ni dovoljeno.

Vsem udeležencem v prometu svetujemo, da se v prvih šolskih dneh na pot odpravijo pravočasno in z veliko mero strpnosti ter zavedanjem, da so se na ceste vrnili najmlajši in najranljivejši udeleženci v prometu, ki jim moramo s svojim zgledom in ravnanjem zagotoviti varno pot v šolo.

Svet za preventivo in vzgojo v cestnem prometu MOL (SPVCP MOL) ob začetku šolskega leta pripravlja prometno-preventivno akcijo Varna pot v šolo, namenjeno osnovnošolcem, ki bo potekala od 1. do 9. septembra 2016.
SPVCP MOL akcijo pripravlja v sodelovanju z osnovnimi šolami, AVP SPVCP, Policijsko upravo Ljubljana, Združenjem šoferjev in avtomehanikov Dolomiti, POŠ-TEL, LPP in Logističnim centrom, Mestnim redarstvom,  šolami vožnje in prostovoljci družbe  Deloitte d.o.o., v njej pa pozornost namenjajo tako začetnikom, ki prvič stopajo na šolske poti in še ne poznajo vseh nevarnosti, kot tudi ostalim osnovnošolcem, ki se po dolgih počitnicah vračajo v šole razigrani in morajo ponoviti pravila varnega ravnanja v prometu.

Na poteh v šole, oziroma na manj varnih mestih, bodo ob prihodu v šolo prisotni prostovoljci, ki bodo učencem pomagali pri prečkanju ceste na nevarnejših odsekih in s svojo prisotnostjo opozarjali voznike na posebej previdno vožnjo v okolici šol. V akciji bo sodelovalo:
-     40 uniformiranih članov ZŠAM Dolomiti, POŠ-TEL, LPP in Logistični center
-     100 policistov Policijske uprave Ljubljana
-     4 mestni redarji
-     5 članov stalne šolske prometne službe
-     16 prostovljev družbe Deloitte

Na osnovni šoli Narodnega heroja Maksa Pečarja in na Walfdorski šoli se bo celo šolsko leto izvajala stalna šolska prometna služba (prostovoljci in stari starši).
V sodelovanju z zavarovalnicami bo SPVCP MOL vsem učencem prvih in drugih razredov zagotovil rumene rutice, simbol začetnikov v prometu, ki so po Zakonu o pravilih cestnega prometa (ZPrCP) obvezne za otroke v prvem in drugem razredu osnovne šole. Prav tako bodo poskrbeli za kresničke in odsevne trakove, s katerimi so otroci v cestnem prometu bolj vidni in zato tudi bolj opazni. S pomočjo AVP SPVCP  bodo učencem prvih razredov oziroma njihovim staršem razdelili knjižico PRVI KORAKI V SVETU PROMETA.
 
Tudi letos bodo voznike na začetek šolskega leta opozarjali s plakati »ŠOLSKA POT«, ki bodo nameščeni na 180 lokacijah v vitrinah City light (postajališča LPP), 150 plakatov bo nameščenih na oglasnih mestih Javnega podjetja Snaga, 100 plakatov na opralon podlagi bo postavljenih v šolskih okoliših, 18 transparentov bo obešenih na ljubljanskih vpadnicah, 60 obešank na drogovih javne razsvetljave, 112 triopanov pa bo postavljenih pred osnovnimi šolami.
 
Ob tem dodajmo, da bodo na 25 lokacijah v Ljubljani postavljeni preventivni radarji, ki bodo opozarjali na hitrost vožnje, umirjali promet in merili hitrost ter ugotavljali število avtomobilov na najbolj izpostavljenih nevarnih mestih pred šolami.

Za zagotavljanje večje prometne varnosti so bila izvedena naslednja dela: rekonstrukcija križišča na Vodnikovi cesti in ureditev pločnika in vozišča ter prometne signalizacije dveh železniških podhodov na Vodmatu, v delu je ureditev celotnega vozišča na Cesti Andreja Bitenca,  z dvižnimi količki se varuje intervencijska pot pred OŠ Martina Krpana v Fužinah, grbine za omejitev hitrosti so postavljene na naslednjih cestah: Lamutova (1), Novo Polje (3), Jarška (1), Andreja Bitenca (2), Cesta Dolomitskega odreda (1), Litijska (3), Pot do šole (1), Ramovševa (2), Rudnik, v delu pa so na Savski (2) in na Marije Hvaličeve (2). Rekonstruiral smo tudi železniški nadhod v Črnučah.