torek, 30. 8. 2011

Novo šolsko leto

Aktivnosti Mestne občine Ljubljana ob novem šolskem letu 2011/2012.

V Mestni občini Ljubljana se pripravljamo na novo šolsko leto. Na Oddelku za predšolsko vzgojo in izobraževanje MOL skrbimo za vpis otrok v vrtce in osnovne šole, investicije in investicijsko vzdrževanje vrtcev in osnovnih šol ter za štipendiranje nadarjenih dijakov in študentov Mestne občine Ljubljana. Svet za preventivo in vzgojo v cestnem prometu MOL pa ob začetku šolskega leta pripravlja akcijo Varna pot v šolo, v okviru katere osnovnošolce opozarja na nevarnosti, ki nanje pretijo na cestah, ter jih seznanjajo s pravili varnega ravnanja v prometu. Aktivnosti ob začetku šolskega leta načrtujejo tudi na Mestnem redarstvu MOL.

Vrtci v Ljubljani

V šolskem letu 2010/11 je bilo v javne vrtce MOL vključenih 12.868 otrok v 759 oddelkih (stanje na dan 30.6.2011). V času razpisa, ki je potekal do konca marca 2011, so vrtci razpisali 2.987 prostih mest in prejeli so 5.058 vlog. Največ vlog za vpis otrok so prejeli v Vrtcu Hansa Christiana Andersena.

Po preoblikovanju skupin v vrtcih je za šolsko leto 2011/12 trenutno razpoložljivih 3.131 mest, in sicer 2.543 mest za otroke prvega starostnega obdobja, ki so v celoti zapolnjena, in 588 mest za otroke drugega starostnega obdobja, med katerimi je bilo glede na podatke z dne 23.8.2011 še 127 nezapolnjenih.

Na navedeni dan je bilo na centralnem čakalnem seznamu za šolsko leto 2011/12 1.734 otrok prvega starostnega obdobja, in sicer 239 otrok s stalnim prebivališčem v MOL in z maksimalno stalnostjo bivanja, 1.058 otrok s stalnim prebivališčem v MOL z obema ali vsaj z enim od staršev, vendar brez stalnosti bivanja ter 437 otrok iz drugih občin. Od teh 239 otrok ima 43 otrok izbiro katerikoli vrtec, vseh ostalih 196 ima označeno le prvo ali drugo izbiro in čakajo na prosto mesto v točno določenem vrtcu. V primeru, da v teh vrtcih ne bo mogoče zagotoviti nove kapacitete, bodo ti otroci, kljub visokemu številu točk, še vedno na centralnem čakalnem seznamu. Informacijski sistem bo ponudil ustrezno prosto mesto otrokom z manjšim številom točk, ki imajo navedeno izbiro kateregakoli vrtca.

Na dan 23.8.2011 je bilo na centralnem čakalnem seznamu za šolsko leto 2011/12 53 otrok drugega starostnega obdobja, med katerimi je 23 otrok, ki so v postopku podpisa pogodbe, 28 otrok, katere starši želijo vpisati v točno določen vrtec, in 2 otroka, katerih starši so zavrnili podpis pogodbe. Največ vpisanih in čakajočih otrok za prvo starostno obdobje je v Vrtcu Hansa Christiana Andersena, najmanj vpisnih vlog in čakajočih otrok prvega starostnega obdobja pa je v Vrtcu Kolezija.

40 otrok prvega starostnega obdobja in 19 otrok drugega starostnega obdobja, ki so na centralnem čakalnem seznamu, je poleti zavrnilo ponujena prosta mesta v vrtcih, ki so jih navedli kot svojo izbiro, hkrati pa so vrtci prejeli tudi 201 odpoved vloge. Zaradi odpovedi ponujenega mesta in preoblikovanja skupin, se prosta mesta še pojavljajo, zato vrtci staršem dnevno pošiljajo povabila k podpisu pogodbe.

Mestna občina Ljubljana bo v letu 2011 odprla 11 novih oddelkov in v nadaljevanju tega šolskega leta še 8, kar pomeni vsaj še 266 prostih mest, s čimer bomo za otroke s stalnostjo bivanja v MOL zagotovili dovolj prostora.

Na zadnji seji Mestnega sveta MOL so svetniki potrdili tudi sklep o javnem razpisu za dodelitev koncesij za opravljanje javne službe na področju predšolske vzgoje za 50 oddelkov prvega starostnega obdobja, razpis pa je bil objavljen v Uradnem listu RS dne 12. 8. 2011.

Novi oddelki v šolskem letu 2010/2011

Vrtci

Za vključitev čim večjega števila predšolskih otrok v oddelke prvega starostnega obdobja načrtujemo v letu 2011/2012 odprtje 11 novih oddelkov za 154 otrok, in sicer:

  • 1 oddelek v Vrtcu dr. Franceta Prešerna, na OŠ Prežihovega Voranca (že deluje);
  • 1 oddelek v Vrtcu Pedenjped na Cerutovi 5 (september);
  • 3 oddelke v Vrtcu Šentvid na Kosijevi 1 (september);
  • 3 oddelke v Vrtcu Zelena jama – preureditev na Zakotnikovi 3 (oktober);
  • 1 oddelek v Viških vrtcih – Študentski domovi (september);
  • 2 oddelka v Vrtcu Miškolin – Novo Polje II (november). 

Osnovne šole

V letošnjem šolskem letu bo v osnovnih šolah 13 oddelkov več kot v lanskem, in sicer po 1 oddelek 1. razreda na OŠ dr. Vita Kraigherja, OŠ Hinka Smrekarja, OŠ N.H. Maksa Pečarja, OŠ Prule, OŠ Valentina Vodnika in ZU Janeza Levca, na Waldorfski šoli in OŠ Alojzija Šuštarja bodo 3 dodatni oddelki, 4 dodatni oddelki so posledica večanja generacij – to pomeni, da so te oddelke dodali zaradi razlike v številčnosti generacije, ki je zaključila osnovnošolsko izobraževanje, in generacije, ki se je letos vpisala v osnovne šole.

Druge aktivnosti oddelka za predšolsko vzgojo in izobraževanje

Od leta 2012 naprej MOL načrtuje investicije v naslednje projekte:

Vrtci

  • izgradnja prizidka za 6 oddelkov v Vrtcu Šentvid, enota Mravljinček (predvidoma 2013);
  • izgradnja prizidka za 3 oddelke pri Vrtcu Vrhovci, enota Brdo (predvidoma 2013);
  • preureditev materinskega doma v Trnovem za potrebe Vrtca Trnovo – 2 dodatna oddelka (predvidoma 2012);
  • izgradnja novega vrtca na lokaciji Podutik za 6 oddelkov (predvidoma 2013);
  • izgradnja nove enote Zgornji Kašelj za 11 oddelkov, Vrtec Pedenjped (predvidoma 2013);
  • izgradnja prizidka za 6 oddelkov v Vrtcu Galjevica (predvidoma 2013);
  • širitev Vrtca Otona Župančiča enote Čebelica za dodatne 3 oddelke (predvidoma 2013);
  • izgradnja novega vrtca v Dravljah za 10 oddelkov (predvidoma 2014);
  • preureditve prostorov nekdanje otroške bolnice za potrebe vrtca na Ulici Stare pravde 2, in sicer za 5 oddelkov ob predhodni ureditvi prostorskih pogojev in zemljišča za potrebe igrišča (predvidoma 2014).

Osnovne šole

  • OŠ Vižmarje Brod – dozidava učilnic in preureditev kuhinje (predvidoma do konca 2011);
  • OŠ Trnovo – preureditev kuhinje in obnova fasade (predvidoma v letu 2011);
  • OŠ Prežihov Voranc – preureditev kuhinje in jedilnice (predvidoma v letošnjem letu);
  • OŠ Zadobrova – izgradnja prizidka (predvidoma 2011);
  • OŠ Franca Rozmana Staneta – protipotresna sanacija objekta z dozidavo manjkajočih prostorov (predvidoma 2013);
  • OŠ Riharda Jakopiča – izgradnja prizidka in protipotresna sanacija (predvidoma 2014);
  • OŠ Vide Pregarc – protipotresna sanacija objekta z dozidavo manjkajočih prostorov (predvidoma 2014);
  • OŠ Oskarja Kovačiča – izgradnja prizidka in obnova obstoječe stavbe (predvidoma 2013);
  • Obnova podstrehe POŠ Janče za potrebe ureditve vaške učne točke in Vrtca Pedenjped enota Janče (predvidoma 2012);
  • OŠ N.H. Maksa Pečarja – novogradnja telovadnice in adaptacija šolskih prostorov (predvidoma 2014).

Štipendije za nadarjene dijake in študente za šolsko oziroma študijsko leto 2011/12

Mestna občina Ljubljana razpisuje 60 štipendij za nadarjene dijake in študente za šolsko oziroma študijsko leto 2011/12, in sicer:

16 štipendij za dijake;
30 štipendij za študente dodiplomskega izobraževanja in enovitega magistrskega študija v Sloveniji;
10 štipendiji za študente podiplomskega (razen enovitega magistrskega) izobraževanja v Sloveniji;
2 štipendiji za dodiplomski študij v tujini;
2 štipendiji za podiplomski študij v tujini.

Prijave z vsemi potrebnimi dokazili morajo dijaki oddati do 5. 9. 2011, študenti pa do 5. 10. 2011.

Razpisna dokumentacija in Odlok o štipendiranju (Uradni list RS, št. 54/2010) sta objavljena na spletni strani MOL

Aktivnosti Sveta za preventivo in vzgojo v cestnem prometu MOL 

Svet za preventivo in vzgojo v cestnem prometu MOL (SPVCP MOL) ob začetku šolskega leta pripravlja eno izmed najpomembnejših prometno-preventivnih akcij, namenjenih osnovnošolcem – akcijo VARNA POT V ŠOLO. Akcija bo potekala od 1. do 9. septembra 2011.

SPVCP MOL akcijo Varna pot v šolo pripravlja v sodelovanju z osnovnimi šolami, Policijsko upravo Ljubljana, Združenjem šoferjev in avtomehanikov, Mestnim redarstvom, ZPM - Društvom prijateljev mladine, avtošolami in prostovoljci ter donatorji.

V akciji Varna pot v šolo pozornost namenjajo tako začetnikom, ki prvič stopajo na šolske poti in še ne poznajo vseh nevarnosti, kot tudi ostalim osnovnošolcem, ki se po dolgih počitnicah vračajo v šole razigrani in morajo ponoviti pravila varnega ravnanja v prometu.

Na poteh v šole, oziroma na manj varnih mestih, bodo od 7. do 9. ure (ob prihodu v šolo) in od 11. do 13. ure (ob vrnitvi iz šole) prisotni prostovoljci, ki bodo učencem pomagali pri prečkanju ceste na nevarnejših odsekih in s svojo prisotnostjo opozarjali voznike na posebej previdno vožnjo v okolici šol. V akciji bo sodelovalo:

  • 36 uniformiranih članov ZŠAM;
  • 2 člana Društva prijateljev mladine Zveze prijateljev mladine Moste;
  • 110 policistov Policijske uprave Ljubljana;
  • 14 mestnih redarjev.

Na dveh osnovnih šolah, OŠ Vič in OŠ Narodnega heroja Maksa Pečarja, se bo s prostovoljci ZŠAM Dolomiti in starimi starši celo šolsko leto izvajala stalna šolska prometa služba.

V sodelovanju z zavarovalnicami bo SPVCP MOL vsem učencem prvih in drugih razredov zagotovil rumene rutice, simbol začetnikov v prometu, ki so po Zakonu o pravilih cestnega prometa (ZPrCP) obvezne za otroke v prvem in drugem razredu osnovne šole. Prav tako bodo poskrbeli za kresničke in odsevne trakove, s katerimi so otroci v cestnem prometu bolj vidni in zato tudi bolj opazni. S pomočjo Javne agencije RS za varnost prometa bodo učencem prvih razredov oziroma njihovim staršem razdelili knjižico Prvi koraki v svetu prometa.

Tudi letos bodo voznike na začetek šolskega leta opozarjali s plakati »Šolska pot«, ki bodo nameščeni na 200 lokacijah v vitrinah City light (postajališča LPP), 150 plakatov bo nameščenih na oglasnih mestih Javnega podjetja Snaga, 150 trikotnih plakatov na opralon podlagi bo postavljenih v šolskih okoliših, 150 plakatov na isti podlagi bodo uporabile šole, 17 transparentov bo obešenih na ljubljanskih vpadnicah, 60 obešank na drogovih javne razsvetljave, 53 triopanov pa bo postavljenih pred osnovnimi šolami.

Ob tem dodajmo, da bodo na 25 lokacijah v Ljubljani postavljeni preventivni radarji, ki bodo opozarjali na hitrost vožnje in merili hitrost ter ugotavljali število avtomobilov na najbolj izpostavljenih nevarnih mestih pred šolami.

SPVCP MOL sicer pri pripravi preventivnih akcij že vrsto let sodeluje z Javno agencijo RS za varnost prometa, šolami, starši, policijo, upravljavci cest, različnimi zvezami in društvi ter prostovoljci (Zveza združenj šoferjev in avtomehanikov Slovenije, Združenje šoferjev in avtomehanikov Dolomiti, POŠ-TEL, Ljubljanski potniški promet, Logistični center, avtošole, Rdeči križ Slovenije, gasilci, Reševalna postaja Kliničnega centra Ljubljana, ...). 

Aktivnosti Mestnega redarstva MOL

Mestno redarstvo MOL je z aktivnostmi ob začetku šolskega leta začelo že sredi avgusta. Med 19. in 25. avgustom 2011 so nadzorovali šolske poti ter opozarjali voznike na prisotnost otrok.

Med 1. in 9. septembrom 2011 se bodo mestni redarji priključili akciji Varna pot v šolo. Med drugim bodo nadzorovali prečkanje cestišča na prehodih za pešce v okolici šol, v skladu s svojimi pooblastili bodo ukrepali ob kršitvah prometnih pravil ter izvajali nadzor nad nepravilnim parkiranjem v okolici šol (na pločnikih, avtobusnih postajališčih, kolesarskih stezah, prehodih za pešce…)

Redarji Mestnega redarstva MOL bodo med 19. in 30. septembrom 2011 skupaj s policisti Policijske uprave Ljubljana izvajali akcije v okolici osnovnih šol, s katerimi želijo zagotoviti varnost učencev na šolskih poteh, predvsem na varnostno najbolj izpostavljenih mestih (na podlagi podatkov policijskih postaj, Sveta za preventivo in vzgojo v cestnem prometu MOL, četrtnih skupnosti ter šol).

V tem času bodo mestni redarji izvajali tudi poostren nadzor prekoračitev hitrosti s samodejnimi merilnimi napravami za nadzor hitrosti na šolskih poteh in okolici šol.