četrtek, 26. 8. 2021

Novo, sodobno Zavetišče za zapuščene živali Ljubljana

Odprli smo novo Zavetišče za zapuščene živali Ljubljana, s čimer smo dobili sodoben center, v katerem lahko zapuščenim živalim nudimo celostno oskrbo po sodobnih strokovnih standardih in se hkrati trudimo za preventivo, za manj zapuščenih živali.

Zavetišče Ljubljana - sodoben center novih priložnosti

Zaključek novogradnje in popolna prostorska ter vsebinska prenova novega Zavetišča Ljubljana je prelomni dogodek. Ljubljana in z njo tudi Slovenija sta pridobili največje in najsodobneje urejeno zavetišče, ki ob še boljšem počutju živali omogoča nove dimenzije delovanja, vzgojo, izobraževanje in kakovostno preživljanje časa tako živalim kot tudi ljudem. Zavetišče Ljubljana je tako poleg opravljanja svoje osnovne dejavnosti, celostne oskrbe po sodobnih strokovnih standardih, postalo tudi središče za obravnavo širše problematike odgovornega skrbništva in dobrobiti hišnih živali, izobraževanja ter usposabljanja mladih strokovnih kadrov in zainteresirane javnosti. 

Odprtje Zavetišča je bilo 26. avgusta 2021. Foto: N. Rovan
Marko Oman, vodja Zavetišča Ljubljana, Barbara Mihelič, direktorica ZOO Ljubljana ter Zavetišča Ljubljana in župan Zoran Janković. Foto: Nik Rovan

Gradnja je potekala v dveh fazah

Nekdanje zavetišče v velikosti 1.100 m2 smo v celoti porušili ter na istem mestu zgradili novo v velikosti 3.500 m2. Novi objekti zavetišča so razdeljeni na več sektorjev, kar omogoča veliko prilagodljivost zaradi sezonskih nihanj v številu in strukturi živali, pa tudi preprečevanje širjenja kužnih bolezni, saj lahko začasno zapremo le sektor, kjer bolezen izbruhne in ne celotnega zavetišča.

S prvo fazo gradnje smo zaključili decembra 2019. Takrat smo uredili novo, sodobno domovanje za pse (47 bivalnih prostorov za največ 120 psov, kar je kar 50% več kot prej), nove prostore za upravo s predavalnico, prostore za prostovoljce ter servisne prostore in skladišče.

Eden izmed izpustov za pse. Foto: N. Rovan
Za pse smo uredili dodatne izpuste z raznovrstnimi podlagami. Foto: Nik Rovan 


V drugi fazi smo julija 2020 dokončali objekt s sprejemno ter veterinarsko ambulanto, avgusta 2021 pa smo zaključili še gradnjo zavetišča za mačke.

Notranjost Zavetišča za mačke. Foto: N. Rovan
V objektu za mačke je 64 dvojnih bivalnih prostorov. Foto: Nik Rovan
 

Kapacitete za bivanje mačk smo bistveno povečali, saj smo 46 podstandardnih nadomestili z 64 dvojnimi bivalnimi prostori. V zavetišču je sedaj mogoča namestitev več kot 200 zapuščenih mačk.

Mucka v zavetišču. Foto: N. Rovan
Novo Zavetišče lahko sprejme 200 mačk. Foto: Nik Rovan

Nova veterinarska ambulanta za še boljšo oskrbo živali

V sklopu zavetišča je zgrajena tudi nova specializirana veterinarska ambulanta z najsodobnejšimi aparaturami za oskrbo in izvajanje ambulantnega in operativnega zdravljenja živali (digitalni rentgenski aparat, ultrazvok, laboratorij z varnim mestom za obdelavo vzorcev). Sodobno opremljeni kirurški dvorani omogočata opravljanje tudi zahtevnejših kirurških posegov. Ambulanta je prijaznejša do živali in do obiskovalcev, omogoča veliko boljše delovne pogoje in se celostno dopolnjuje z novimi objekti za živali. Razporeditev prostorov je maksimalno fleksibilna za prilagajanje sezonskim potrebam oziroma tudi večjim sprejemom živali.

Notranjost veterinarske ambulante. Foto: ahiv MOL
Nova specializirana veterinarska ambulanta z najsodobnejšimi aparaturami. Foto: arhiv MOL

Vrednost celotnega projekta je znašala 6.264.730,64 EUR brez DDV in 8.002.204,15 EUR z DDV.

Mednarodni dan psov, 26. avgust, in mačk, 8. avgust

Mednarodna dneva želita spomniti predvsem na prispevek, ki ga imajo psi in mačke v našem življenju že tisočletja, pa tudi na našo odgovornost zanje. Nanje lahko računamo pri varovanju, delu, spremljanju in reševanju, predvsem pa so postali naši nepogrešljivi družabniki.

V Ljubljani je registriranih kar 24.000 psov, še mnogo več pa je drugih hišnih živali, ki sobivajo z nami. Čeprav si naši najboljši prijatelji prav vsak dan zaslužijo skrb in pozornost, pa jih na ta dan velja še posebej pocrkljati in jim nameniti kakšen dodaten priboljšek ali priljubljeno igračo, predvsem pa jim nameniti več časa.

Preberite tudi: