Občine širše ljubljanske regije združene v skrbi za okolje
V torek, 15.12.2009, so občine širše ljubljanske regije podpisale pogodbo o pristopu k sofinanciranju nadgradnje Regijskega centra za ravnanje z odpadki Ljubljana - RCERO.
Občina Komenda je 15.12.2009 gostila sedemnajst županov osrednje slovenske regije, ki so podpisali Pogodbo o pristopu občin širše ljubljanske regije k sofinanciranju nadgradnje Regijskega centra za ravnanje z odpadki Ljubljana – RCERO Ljubljana. Projekt RCERO Ljubljana je v Sloveniji najobširnejši projekt na področju reševanja ravnanja z odpadki in je v 65,88 % sofinanciran iz kohezijskega sklada. Nosilni investitor je Mestna občina Ljubljana, ostalih šestnajst občin pa s podpisom predmetne pogodbe postajajo sovlagateljice projekta RCERO.
Glavni razlog za podpis Pogodbe o pristopu občin širše ljubljanske regije k sofinanciranju nadgradnje Regijskega centra za ravnanje z odpadki Ljubljana je skupna rešitev problematike reševanja ravnanja z odpadki v osrednji slovenski regiji na način, ki je prijazen do okolja. Objekti v sklopu RCERO LJUBLJANA bodo omogočali predelavo odpadkov in pridobivanje sekundarnega goriva ter bistveno zmanjšali potrebo po odlagalnem prostoru. S podpisom predmetne pogodbe bo omogočeno tudi skupno črpanje evropskih sredstev.
Občine, ki danes podpisujejo pogodbo o sodelovanju pri projektu RCERO so poleg Mestne občine Ljubljana še primestne občine, ki so solastnice Javnega holdinga Ljubljana (Občina Medvode, Občina Brezovica, Občina Dobrova-Polhov Gradec, Občina Škofljica, Občina Dol pri Ljubljani in Občina Horjul) ter ostale občine pristopnice (Občina Ig, Občina Velike Lašče, Občina Domžale, Občina Kamnik, Občina Mengeš, Občina Komenda, Občina Trzin, Občina Lukovica, Občina Moravče in Občina Vodice).
Vseh sedemnajst občin se je s pogodbo dogovorilo, da bodo k investiciji projekta RCERO LJUBLJANA prispevale okoljsko dajatev za onesnaževanje okolja zaradi odlaganja odpadkov. Upoštevala se bo okoljska dajatev od leta 2007 do enega leta po izgradnji objektov RCERO LJUBLJANA. Najemnina iz amortizacije objektov bo namenjena za vzdrževanje le-teh. Občine bodo ustanovile skupni organ Svet RCERO LJUBLJANA, ki bo sprejemal letno poročilo o količini odpadkov in se odločal o načinu reševanja v primeru nezadostnih kapacitet, potrjeval bo ceno storitve, ki bo za vse občine podpisnice enaka in sprejemal vse ostale pomembne odločitve. Vsak podpisnik pogodbe ima pri odločanju na Svetu RCERO LJUBLJANA določen odstotek glasov, ki je izračunan glede na število prebivalcev posamezne občine.
Projekt RCERO LJUBLJANA je eden izmed pomembnejših projektov s področja ravnanja z odpadki v Republiki Sloveniji, saj se bo s podpisom pogodbe število prebivalcev, ki bodo vključeni v projekt RCERO povzpelo na 414.000. Projekt RCERO LJUBLJANA je zato uvrščen v Operativni program razvoja okoljske in prometne infrastrukture za obdobje 2007 do 2013, ki ga je sprejela Vlada Republike Slovenije.