petek, 5. 6. 2009

Odprli novo odlagalno polje

Župan Zoran Janković in minister za okolje in prostor Karel Erjavec sta v petek, 5. junija, v uporabo predala novo sodobno odlagalno polje na odlagališču nenevarnih odpadkov Barje, ki je bilo zgrajeno v okviru projekta Nadgradnje regionalnega centra za ravnanje z odpadki v Osrednjeslovenski regiji (RCERO).

Direktor JP Snaga Janko Kramžar, minister Karel Erjavec in župan Zoran Janković so simbolično z izpustom balonov odprli novo odlagalno polje (foto: Miha Fras).

 

STATISTIKA ODLAGALIŠČA BARJE

Skupna površina odlagališča Barje meri okrog 42 hektarjev. Odlagališče Barje sprejema odpadke iz Mestne občine Ljubljana in občin, lastnic Javnega Holdinga Ljubljana (Medvode, Brezovica, Dobrova-Polhov Gradec, Škofljica, Dol pri Ljubljani, Horjul), ter iz nekaterih občin osrednjeslovenske regije (Vodice, Kamnik, Komenda, Ig, Velke Lašče, Vrhnika in Borovnica). Skupaj to predstavlja sprejem odpadkov za 350.000 prebivalcev.

Odlagališče Barje sprejema le nenevarne odpadke, med katerimi največji delež predstavljajo komunalni odpadki. V preteklem letu je odlagališče sprejelo 183 000 ton vseh vrst odpadkov, od tega jih je bilo odloženih 176 000 ton, ostali pa so bili izločeni in predelani, ali predani v reciklažo. Povprečna količina sprejetih odpadkov znaša 600 ton na delovni dan, od tega je okrog dve tretjini komunalnih odpadkov.

PRIPRAVE NA GRADNJO OBJEKTA

Leta 1997 je Snaga Javno podjetje na Odlagališču Barje začelo z aktivnostmi za nadaljnjo širitev odlagališča. Zaradi zahtevnosti posegov so bili postopki izpeljani v skladu z zahtevami Zakona o varstvu okolja, pridobiti je bilo treba tudi okoljevarstveno soglasje pri Ministrstvu za okolje in prostor, s predhodno razgrnitvijo in javnim zaslišanjem investitorja. Celoten postopek je trajal dobra štiri leta in se je zaključil s prejemom pravnomočne lokacijske odločbe v aprilu 2002. Idejni projekt, izdelan leta 1999, je pokazal, da je z vidika izkoristka razpoložljivega prostora, najbolj smiselna enovita izvedba odlagalnega polja na celotni preostali površini, razdeljeni v tri gradbene faze.

Leta 2000 se je projekt nadaljeval z naročilom za izdelavo projektne dokumentacije faz PGD, PZI in PZR . S projektno nalogo so bile postavljene zahteve, ki so upoštevale takrat že veljavni Pravilnik o odlaganju odpadkov, ki temelji na ustrezni evropski smernici ter specifične pogoje in izkušnje upravljavca odlagališča. Program je bil predstavljen Mestnemu svetu Mestne občine Ljubljana, ki je potrdil izvedbo vseh treh faz IV. in V. odlagalnega polja.

Leta 2002 je bilo izdano gradbeno dovoljenje za gradnjo deponijskega prostora na enovitem IV. in V. odlagalnem polju novega dela odlagališča.

Površina enotnega IV. in V. odlagalnega polja do zunanjega roba obodnega nasipa je 12, 6 hektarjev, s prostornino 2,1 milijona m3. Odlagalno polje je razdeljeno v tri faze, ki so se gradile časovno zamaknjeno. 1. faza je že zapolnjena, 2. faza pa je trenutno v zaključni fazi polnjenja.

Maja 2009 je bila zaključena izgradnja 3. faze enotnega IV. in V. polja, ki zavzema ca. 4,9 ha površine in zagotavlja 884.000 m³ odlagalnega prostora za odpadke. Odpadki se bodo odlagali do višine 24 m. S tem si bo Mestna občina Ljubljana z ostalimi občinami uporabnicami zagotovila odlagalni prostor do izgradnje objektov za predelavo odpadkov.

OPIS OBJEKTA: 3. FAZA IV. IN V. ODLAGALNEGA POLJA

Novo odlagalno polje zajema izgradnjo obodnega nasipa na južnem in zahodnem delu, izvedbo planuma iz naravnih (glina 3x25 cm) in umetnih (PEHD folija) materialov, izvedbo drenažnih cevovodov za zajem izcednih vod iz PEHD in PP cevi premera 30 cm, izgradnjo plinjakov ter posedalnih plošč in piezometrov za monitoring višine vode in posedanja odlagalnega polja. Poleg same izgradnje polja investicija zajema tudi predhodni umik obstoječe predobremenitve s 3. faze (ca. 120.000 m3), odložitev umaknjenega materiala kot predobremenitev na območju, predvidenem za izgradnjo objektov za predelavo odpadkov s predhodno razširitvijo platoja in postavitev nadstrešnice za deponijsko mehanizacijo na južnem delu 3. faze.

VREDNOST IN FINANCIRANJE

Vrednost projekta izgradnje 3. faze IV. in V. odlagalnega polja, ki se je začel s pripravo projektov in razpisne dokumentacije v letu 2007, izgradnja pa se je pričela oktobra 2008 in zaključila v maju 2009, znaša 4,76 mio € in vključuje strošek izvedbe del, strokovnega nadzora, dodatnega nadzora nad kakovostjo materialov in vgradnje, projektantskega nadzora, geotehničnega nadzora, geodetskih meritev in delo koordinatorja za varnost pri delu ter ostalih administrativnih stroškov. Po internem trimesečnem poskusnem obratovanju bo izveden prevzem objekta. Vrednost izvršenih del je nižja od ocenjene vrednosti izgradnje, ki je znašala 5,54 mio € brez DDV.

 Viri financiranja investicije:

·         65,88 % sredstva kohezijskega sklada EU,

·         14,01 % sredstva državnega proračuna,

·         10,11 % okoljska dajatev za onesnaževanje okolja zaradi odlaganja odpadkov,

·         10,00 % sredstva občinskih proračunov.

IZVEDBA

Javni razpis za izgradnjo je bil objavljen 30. maja 2008. Kot najugodnejši ponudniki je bil izbrani SCT, d. d., s partnerjema HIDROTEHNIK, d. d., in HIS, d.o.o. Naknadno je bila sklenjena še pogodba za nadzor.

Izvajalec je pričel z delom oktobra lani in končal gradbena dela v maju 2009. Končni prevzem bo izvršen 15. septembra 2009

20. maja 2009 je bil izveden tehnični pregled, na katerem komisija ni imela nobenih pripomb, tako da je bilo že 22. maja 2009 izdano uporabno dovoljenje.